معرفی ابزار آلات

بهترین مدل سمپاش کدام است و تفاوت آنها در چیست

سمپاش چیست و انواع سمپاش کدامند؟

سمپاش چیست ؟

سمپاش یک نوع وسیله است که و برای سمپاشی مایعات، برای مثال آفت کش ها، آب و حشره کش ها در کشاورزی استفاده می نمایند. از سمپاش ها همچنین برای پاشیدن کود و علف کش به محصولات کشاورزی استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده سمپاش چیست؟

سمپاش های کشاورزی از اجزایی مختلفی مانندبوم، شاسی، انباره، لوله کشی سیال، نازل اسپری، مخزن مایع، پمپ سمپاش،فیلتر، تنظیم کننده فشارسنج، شیرهای کنترل و بعضی از سمپاش ها دارای تفنگ اسپری هستند. سمپاش کشاورزی در طراحی، ابعاد و مشخصات عملکردی مختلف عرضه می شوند. و می توانید با توجه به نیاز سمپاش های کوچک تا سمپاش های بسیار بزرگ در هر اندازه ای خریداری کنید که به مساحت زمین کوچک یا وسیع بستگی دارد.

سمپاش ها برای کاربردهای متفاوت مانند علف های هرز، باغبانی، محصولات زراعی، درختان، میوه ها، نیازهای دام و کنترل ساخته شده اند.

سمپاش علف های هرز، باغبانی، محصولات زراعی

انواع سمپاش کدامند؟

سمپاش های زراعی
سمپاش توربینی زراعی
سمپاش اتومایزر پشتی
سمپاش میکرونر پشتی
سمپاش تراکتوری بوم دار
سمپاش های باغی
سمپاش تراکتوری لانس دار
سمپاش تلمبه ای ساده پشتی
سمپاش کتابی اهرمی پشتی
سمپاش پشتی موتوری لانس دار
سمپاش فرغونی
سمپاش زنبه ای
سمپاش توربینی باغی
سمپاش‌های دستی یا کوله پشتی

اگر شما نیز از گیاهان در فضاهایی با مقیاس کوچک  نگهداری می کنید سمپاش دستی بهترین انتخاب برای شما است این نوع سمپاش‌ها مانند کوله پشتی روی شانه‌ قرار گرفته  و بیشتر در دو نوع پلاستیک و استیل در بازار عرضه می شود.

سمپاش دستی سمپاش دستی

سمپاش از طریق یک پمپ هوا کار کرده و هوا را به مخازن فشرده خواهد کرد و سپس محتوای مایع را تحت فشار قرار خواهد داد. سمپاش‌های اتومایزر و میکرونر پشتی نیز جزو سمپاش های دستی می باشند.

بهترین نکته در مورد سمپاش این است که ارزان، قابل حمل و استفاده ازآن راحت است

سمپاش کوله پشتی

سم‌پاش اتومایزر

در این سمپاش ها برای تولید قطره از جریان شدید هوا کمک گرفته میشود که با استفاده از یک توربین ساده و یک موتور دو زمانه عمل می کند.. از سمپاش‌اتومایزر معمولاً برای ازبین بردم حشره و قارچ‌ استفاده می‌شود و قابلیت شعله‌افکنی، گردپاشی و گرانول‌پاشی نیز دارد. ظرفیت سمپاش های اتومایزر حدود ۱۲ لیتر بوده و برای سم‌پاشی نمودن مزارع کاربرد دارد

سم‌پاش اتومایزر

سم‌پاش میکرونر

سمپاش میکرونر برای عملیات سم‌پاشی از نیروی گریزازمرکز استفاده می کند. در این سمپاش‌ها، سم در یک استوانه چرخان قرار دارد و با کمک از یک موتور چرخان با دور بالا مواد سم را به طور یکنواخت به اطراف می پاشد. می‌شود این سم‌پاش در سمپاش‌های دستی بهترین کیفیت سم‌پاشی را دارد.

سم‌پاش میکرونر

سمپاش‌های پشتی تخت اهرم‌دار

این سم‌پاش ها نیز دارای مخزن بوده و در باغی کاربرد دارد که مانند سم‌پاش دستی به شکل کوله‌پشتی بر روی شانه‌ها قرار خواهد گرفت، در این نوع از سم‌پاش یک اهرم در کنار آن تعبیه شده و مواد شیمیایی را پمپاژ نموده و با یک دست تلمبه زده می شود و با دست دیگر کار سم‌پاشی انجام می شود.جنس مخزن این نوع سم‌پاش معمولاً از پلاستیک فولاد گالوانیزه و پلی‌اتیلن است.

سمپاش‌های فشاری

سم پاش های فشاری همان سمپاش‌های تلمبه‌ای هستند، که از یک پمپ پیستونی ساده و یک مخزن ساخته شده است. برای انجام سم‌پاشی باید در مرحله اول دو سوم حجم مخزن را از مایع سم پر کنید و سپس تلمبه بزنید، هوا در داخل مخزن و بالای مایع حبس شده، سپس با باز نمودن شیر خروجی سم با فشار ثابتی از مخزن خارج خواهد شد، این نوع سم‌پاش جزو سمپاش‌های باغی است.

سمپاش‌های فشاری

سمپاش‌ با موتورهای قوی

کاربرد این سمپاش از نظر فیزیکی مانند سمپاش‌ دستی بوده با این تفاوت که فشار مورد نیاز برای خروج سم از دستگاه با استفاده از موتورهای بنزینی انجام می شود، در این نوع سمپاش‌ قابلیت تغییر دادن اندازه قطرات سم و نیز زاویه سم‌پاشی وجود داشته، این نوع سمپاش‌ها جزو سمپاش‌های باغی هستند.

توجه داشته باشید سمپاش هایی که سم در آنها تحت فشار نبوده و قطرات مایع با جریان شدید هوا برخورد کرده و تبدیل به قطرات ریز می‌شوند سمپاش‌های اتومایزر نامیده می شوند.

سمپاش‌های موتوری به دو گروه چرخ‌دار موتوری و سمپاش‌های موتوری زنبه‌ای دسته بندی می‌شوند. در این نوع از سمپاش‌ها یک پمپ سم‌پاش به صورت پیستونی و موتور بنزینی وجود دارد که روی یک شاسی سوار می شود و برای حمل مخزن سم نیز بشکه‌های جداگانه مورد استفاده قرار می گیرد. موتور بنزینی آن به طور معمول دو و یا چهار زمانه بوده، مخزن این نوع سمپاش ظرفیت ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتری را داشته و می‌توان در دقیقه بین ۲۰ تا ۳۰ لیتر سم‌پاشی انجام داد. سمپاش‌های با موتور قوی در دسته سمپاش‌های زراعی هستند اما می توانید در سم‌پاشی باغ خم از آن استفاده نمایید.

سمپاش‌های فرغونی

این نوع سمپاش نیز در دسته سمپاش‌های موتوری بوده و چون این سمپاش‌ و ملحقات آن روی یک شاسی شبیه فرغون قرار گرفته به این نام معروف شده است، اما نوع ثابت آن نیز وجود داشته که توسط کاربر حمل می‌شود که سمپاش زنبه‌ای نامیده می شود.

سمپاش‌های تراکتوری یا سمپاش لانس دار

سمپاش‌های تراکتوری در زراعت کاربرد دارند، که آن را سمپاش‌ تراکتوری بوم‌دار نیز می نامند، در زمین‌های هموار شده می‌توانید عرض بوم را به اندازه ۴۰ متر افزایش داده اما در تولیدات ایرانی این نوع سم‌پاش امکان بزرگ تر نمودن بوم وجود ندارد.این نوع از سمپاش‌ها که با نام سم‌پاش تراکتوری لانس‌دار نیز معروف هستند، در میان باغداران و کشاورزان بسیار محبوب و پر طرفدار است به این علت که امکان سم‌پاشی چند ردیفه در سم‌پاشی باغی وجود داشته و همچنین ارزان و حمل و نقل آن راحت است.

سم پاش‌های دامی

برای استفاده از این نوع سمپاش‌ها از حیوانات اهلی قوی کمک می گیرند تا بتوانند سم پاش را حرکت دهند. برای پمپاژ محصول احتیاج به یک موتور قوی بوده و یا بعضی اوقات نیروی لازم را به وسیله اتصال پمپ به چرخ گاری تامین خواهند کرد، که به این ترتیب حیوان باید مسافتی را طی کرده تا عملیات سم‌پاشی آغاز شود.

سم‌پاش دقیق

سم پاش دقیق به طور اتوماتیک کار می کند، به این طریق که ابتدا علف‌های هرز در مزرعه شناسایی خواهد شد و از آنها عکس برداری شده، تصاویر را به سیستم کامپیوتری سم‌پاش انتقال داده می شود، سم‌پاش مدام محیط را بررسی می کند و درصورتی‌که تصویر با آنچه در حافظه‌اش ثبت شده مطابق باشد رویت کرده و به‌صورت اتوماتیک نازل‌هایش را فعال خواهد کرد. از این سم پاش برای سم‌پاشی مزارع بزرگ و همچنین برای رفع علف‌های هرز استفاده می‌شود.

مخلوط کردن محلول سم با خاک

بسیاری از سم های علف‌کش مانند سم‌های خانواده آنیلین و دی نیتر برای جلوگیری از تجزیه نوری یا تبخیر با خاک مخلوط می شوند. ابزارهایی که برای مخلوط کردن سم با خاک استفاده می شود باتوجه‌به نوع علف‌کش و زمینه استفاده از آن تفاوت دارد.

اتومایزرها: در این نوع سم پاش‌ها محلول سم در مسیر جریان شدید هوا قرار گرفته و به قطرات بسیار ریز تبدیل می شود، به این نوع سم‌پاشی گردپاشی یاغبارپاشی نیز می گویند. این سمپاش‌ها معمولا در باغ کاربرد دارند. این طریق سم‌پاشی در مصرف سم صرفه جویی می کند.

گرانول‌پاش‌ها

یکی از مهم‌ترین مزیت این نوع سمپاش‌ها عدم نیاز به رقیق نمودن سم است. این نوع سم ها معمولا در مناطق آب‌وهوایی خشک کاربرد دارد. عملکرد آن به این صورت است که دانه‌های گرانول در اثر نیروی گرانشی زمین به پایین سقوط می‌کنند.

 

مزایای گرانول پاش چیست؟

ارزان و مقرون‌به‌صرفه
ایجاد تنظیم خروجی گرانول
یک‌نواختی پاشش ذرات
عدم آسیب‌ به ذرات
مجهز بودن به دستگاه همزن مناسب
استحکام بالا در برابر رطوبت و سایش

سم‌پاشی هوایی

برای فضاهای بزرگ باغی و زراعی از روش سم پاشی با هواپیما استفاده می کنند.

مزایای هواپیماهای سم‌پاشی

مزایای هواپیماهای سم‌پاشی

هواپیمایی که کار سم‌پاشی را انجام می دهد دارای شرایط خاصی بود که به شرح زیر است:
تنظیمات سیستم‌های سم‌پاشی هوایی باید توسط کارشناسان حرفه ای انجام گیرد.
سرعت هواپیما حداقل ۶۵ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است.
هواپیما باید دارای پایداری و قدرت مانور مناسب بوده و تمام امکانات مورد نیاز در دسترس خلبان باشد.
کابین خلبان باید ایمنی لازم را داشته و قدرت دید کافی برای خلبان ایجاد نماید.
سمپاش‌های الکترواستاتیک
سم پاش های الکترواستاتیک یک دستگاه جدید در زمینه سم‌پاشی بوده. امروزه انواع زمینی و هوایی این نوع سمپاش‌ها در صنعت کشاورزی کاربرد دارند.

مزایای سمپاش‌های الکترواستاتیک

مزایای سمپاش‌های الکترواستاتیک

کاهش صدمات به محیط ‌زیست  و امنیت کاربر
بالا بردن راندمان سم‌پاشی
یکنواختی سموم بر روی سطوح
کاهش پدیده فرا سم
صرفه جویی درهزینه‌ با مصرف سوخت و سم کمتر
سمپاش‌های نمدی
این سم‌پاش برای خیس نمودن سطح مورد نظر کاربرد دارد. این وسیله فقط در علف‌کشی کاربرد دارد و ابزار آن شامل فتیله غلتکی و ریسمانی می‌شود.

بیشتر بخوانید: چرا قفل کتابی بخریم؟ راهنمای خرید قفل کتابی

ابزارهای غلتکی سم پاشی

این نوع سمپاش دارای دو نوع دستی و تراکتوری بوده که نوع دستی بیشتر به‌منظور لکه‌گیری استفاده می شود. در این وسیله یک لوله وجود داشته که با کمک یک موتور هیدرولیکی می‌چرخد. این لوله با پارچه‌ای که مدام به سم آغشته خواهد شد پوشانده می شود و به جلو یا عقب تراکتور نصب می‌شود. به وسیله این غلتک‌ها مساحت موردنظر دو بار به‌صورت رفت و برگشتی سم‌پاشی می شود.

جمع بندی

سمپاش‌ها انواع متعددی داشته و کاربرد مختلفی دارند. استفاده از تکنولوژی باردار کردن قطرات سم می‌تواند تاثیر زیادی بر بهبود صرفه جویی در سم ، کیفیت سم‌پاشی، کاهش خسارات به محیط ‌زیست را داشته باشد. در این مقاله از فرهان ابزار با انواع سم پاش ها آشنا شدید و کاربرد هر کدام را مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانید بتهرین انتخاب را داشته باشید. برای خرید سمپاش و سایر ابزار های باغبانی می توانید از بخش فروشگاه فرهان ابزار استفاده کنید.

برای جلوگیری از آسیب به محیط‌زیست بهتر است به‌جای آفت‌کش‌ها از سمپاش‌ها استفاده شود، اگرچه تاکنون موفقیت زیادی در این زمینه کسب نشده است اما امید می‌رود با کاهش هزینه‌های طراحی، تولید و ساخت این ابزارآلات کاربردی، بتوان آن را با قیمت مناسب‌تری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.