معرفی ابزار آلات

انواع میخکوب و کاربرد ها و تفاوت های آن ها

یکی از مهمترین و ضروری ترین  ابزآلات، میخکوب  بوده که نام دیگر آن  تفنگ میخکوب است ابزاری است که در صنعت کاربرد زیادی دارد. استفاده از آن باعث شده تا سرعت مونتاژ بالا رود و نیاز کاربران با سرعت بالا تامین می کند.

در این مقاله سعی داریم مطالب مفیدی را در مورد دستگاه های میخکوب، تفنگ میخکوب ، و همچنین میخکوب بادی را ارائه دهیم. در ادامه مطلب به سوال هایی ازجمله تفنگ میخکوب چیست و چه کاربردی دارند همچنین اطلاعاتی درمورد میخکوب بادی و ‌کاربرد و مزیت ‌ آنها پرداخته می شود تا بتوانید با توجه به این اطلاعات خریدی مطمئن و مناسبی داشته باشید

تفنگ میخکوب چیست ؟

میخکوب برای پرتاب میخ استفاده می شود و جایگزین مناسبی برای چکش است میخ کوب ها به وسیله چاشنی کار می ‌کنند؛ به این معنی که برای آن که بتوان انواع میخ را به کمک تفنگ میخکوب پرتاب کرد از چاشنی استفاده می ‌شود. میخکوب به برق و هوا نیاز ندارد و همه جا می توان از آن استفاده نمود همچنین می تواند میخ های ضخیم نیز پرتاب کند. انرژی میخکوب  از راه های مختلف بدست می آید بادی، برقی، شارژی و کارتریج گاز قابل اشتعال بدست می آید.

مزیت استفاده از تفنگ میخکوب چیست ؟

از جمله مزایای تفنگ های میخکوب آن است که این محصولات نیازی به برق و هوا ندارند و امکان استفاده از آنها در کلیه مکان ‌ها برای کاربران فراهم است. ضمن اینکه تفنگ میخکوب قادر است حتی انواع میخ های ضخیم موجود در بازار را هم به خوبی پرتاب کند.

تفنگ های میخکوب را می توان از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار داد  یکی از موضوعاتی که مورد توجه بسیاری از افراد قرار می‌ گیرد انرژی لازم برای کار کردن تفنگ های میخکوب است.

تفنگ میخکوب و میخ و چاشنی میخکوب چه کاربردهایی دارند؟

در صورتی که بخواهیم با هر محصولی به اندازه کافی آشنا شویم لازم است اطلاعاتی را راجع به کاربردها و موارد استفاده آن ها به دست آوریم. این کار موجب می‌ شود هنگام سفارش و خرید محصولات گوناگون بدانیم هر یک از آنها قادر هستند کدام یک از نیازهای ما را برطرف کنند.

کاربردهای تفنگ میخکوب چیست؟

اگر شما قصد خرید تفنگ میخکوب را داشته باشید خوب است ابتدا بدانید کاربردهای میخ و چاشنی و تفنگ میخکوب چیست و در چه مواردی می توان از وجود آنها کمک گرفت. از جمله مواردی که می ‌توان در این رابطه بیان کرد عبارتند از:

1.     متصل نمودن پلیت و انواع صفحات و سازه ها به بتن ها و تیرآهن ها

2.     سیستم های مکانیکی و برقی

3.     نصب انواع دکوراسیون داخلی  ودیوار سبک

4.     اتصالات دائمی و موقت در کارگاه های عمرانی  و ساختمانی

5.     نصب انواع پوشش های ایزولاسیون به بتن  و توری های فلزی و مصالح دیگر

6.     نصب انواع ورق های فلزی در سقف های عرشه فولادی و کامپوزیت و زائد های برشی

 

ویژگی های تفنگ میخ کوب

میخ های ابزارمیخکوب بسیار نازک هستند و به آسانی داخل چوب می‌رود. تفنگ میخ کوب برای سطوح سخت مختلف مانند کف، کناف کاری، دیوار و زمین بیشتر استفاده می شود.

انواع میخکوب و کاربرد آنها

انواع تفنگ میخوب ها  با توجه به نیاز مدل های مختلی دارند مانند میخکوب بادی و شارژی که هر یک کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. در ادامه با انواع تفنگ میخکوب آشن می شوید.

تفاوت میخکوب بادی و شارژِی چیست؟

میخ کوب  نوع بادی برای این که بتواند برای کارهای چوب استفاده شود هوای مورد نیاز به کمک کمپرسور هوا تامین می کند و به وسیله لوله ای بلند به داخل میخکوب وارد می شود. هوا به وسیله  لوله پیستون وارد می شود و در مرحله بعد هوای داخل پیستون فشرده خواهد شد تا انرژی مناسب برای میخ کوب ایجاد شود تا بتواند میخ را داخل چوب ببرد.

میخ کوب شارژی نیز شبیه به میخ کوب بادی است با این تفاوت که نیازی به کمپرسور هوا نیست و هوای مورد نیاز برای حرکت دادن پیستون به وسیله قوطی ساچمه ای تولید می شود. این میخکوب ترکیب قوطی ساچمه ای و باتری داخل میخکوب گشتاور مورد نیاز برای پرتاب شدن میخ را تامین خواهد کرد و به راحتی در هر جایی و در هر زمانی می توان استفاده نمود. سرعت میخ کوب بادی در مقایسه با میخ کوب شارژی بسیار زیاد است؛ اما برای کار کردن به کمپرسور هوا نیاز دارد؛ کارایی آن را سخت خواهد کرد.

میخکوب بادی چیست ؟

یکی از انواع میخکوب ها میخکوب بادی بوده که آن را میخکوب پنوماتیک نیز می نامند .برای قرار دادن انواع میخ در چوب یا مواد دیگر استفاده می شود. این ابزار نسبت به نوع شارژی یا برقی آن ساده بوده و به همین دلیل محبوب شده است همچنین عمر مفید میخکوب بادی از میخکوب های برقی و شارژی بیشتر است

انواع میخکوب بادی

ميخ نواري:  میخ نواری دارای سر گِرد بوده و با مفتول برای مثال مسي، مانند قطار فشنگ به یکدیگر متصل می شوند و اين نوارها به شکل دايره، دور يک مرکز، پيچيده می شوند و در خِشاب قرار گرفته و به شکل نوار عرضه مي شوند. اين ميخ ها به سه شکل نواري مته اي، نواري دنده اي و نواري ساده وارد بازار می شوند.

ميخ های شانه اي: این نوع میخ  که با چسبي مخصوص، در يک رديف و به صورت ضعیف، به یکدیگر چسبانده شده و به سادگي می توان آن ها را جدا نمود.
ميخ اس کا: نام دیگر میخ اس کا (SK) ميخ گيج ۱۸ نامیده می شود که به شکل شانه اي تولید می شود.
ميخ تي پو:  میخ گيج ۱۶ نام دیگر آن بوده و به صورت شانه اي عرضه می شود.
ميخ تي ان: میخ تی ان که  نام دیگر آن ميخ گيج۱۴ است به شکل شانه اي شاخته می شود.
ميخ دو پايه: این نوع میخ مشابه ميخ هاي دو پايه برق کارها و منگنه است اما بسیار بلند تر و به شکل شانه اي است.
ميخ پالت: ميخهاي معمولي هستند که مخصوص ماشينهاي پالت سازي تولید مي شود و گيجهاي متفاوت و شكل ساق می تواند براساس نیاز مشتریان قابل تغيير باشد. به عنوان مثال میخ های مته اي، ساده ودنده اي.

مزیت میخکوب بادی نسبت به ابزارهای برقی و شارژی چیست؟

  • برای محیط های کارگاهی مناسب هستند
  • استهلاک آنها به زمان بیشتری نیاز دارد.
  • استفاده از میخکوب  بادی مقرون به صرفه است.
  • از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند.
  • کم هزینه  و پرقدرت هستند.

 

کاربرد ابزارهای پنوماتیک میخکوب

1.     میخکوب تی T: دیوارکوب – درب ـ پنچره ـ انواع کابینت ـ پارکت

2.     میخکوب بادی اسکا SK: برای روکش های درب- درب ـ پنچره ـ انواع کابینت ـ پارکت ـ دیوارکوب ـ پلاستیک ـ قاب عکس

3.     میخکوب تیپو TIPO: برای روکش های درب -چوب ـ پلاستیک ـ قاب عکس

 

نحوه استفاده از میخکوب

شما می توانید با دو روش از میخکوب ها استفاده کنید که از جمبه میخ مستقیم و میخ بی سر است.

میخ مستقیم روشی است که همه افراد از آن استفاده می کنند در این نوع میخکوب، میخ عمود به سطح چوب کوبیده می شود. برای مثال میخ از داخل یه طرف چوب به دیگری می رود و دو قطعه را وصل خواهد کرد. در روش میخ بی سر، در این مدل باید میخ کوب را با زاویه مشخص در قسمتی که نیاز دارید روی چوب بگذارید و بعد سر میخ را فشار بدید و ماشه را بکشید. به یاد داشته باشید زاویه مشخص باید به گونه ای باشد که چوب شکسته نشود و یا این که از سمت دیگر به بیرون نرود؛ زیرا نیاز به تکرار زیادی دارد.اگر شما با دقت باشید برای شما کار سختی نبوده و با تمرین کردن و کار، قلق آن متوجه خواهید شد.

نکات نگهداری از میخ کوب

اگر یک ابزار میخکوب دارید، می توانید با انجام نکات زیر از دستگاهتان  نگهداری بهتر کرده و باعث طول عمر بیشتر آن باشید:

  1. به یاد داشته باشید قطعات دستگاه حتما تمیز شوند و همچنین در صورت خرابی تعویض شوند. شما می توانید برای این کار با انگشت دست خود ،اهرم گلن گدن را مقداری بالا نگه دارید و آزاد نمایید،کله گی تفنگ میخکوب را در جهت پادساعتگرد چرخانده تا قسمت جلویی دستگاه باز شود و قطعات داخلی برای مثال هادی میخ، ضربه گیر، پیستون گاه و… خارج نمایید.
  2. اگر نیاز به تعویض بود آن ها را تعویض نمایید، در غیر اینصورت می توانید با استفاده از دستمالی  و فرچه که در جعبه تفنگ میخکوب است، آن را تمیز نمایید.
  3. اگر بخواهید آسان تر تمیز شوند از اسپری های تمیز کننده درون بسته استفاده نمایید.
  4. توجه داشته باشید برای راحت تر تمیز شدن هیچ موقع از گیربکس، بنزین،روغن و مانند آن استفاده نکنید.
  5. پس از آن که قطعات را تمیز نمودید با دستمال داخل کیف را خشک نمایید.

جمع بندی

در این مطلب از فرهان ابزار با انواع میخکوب ها آشنا شدیم و مزیا و کاربرد آن ها را مورد بررسی قرار دادیم حال می توانید با توجه به بررسی های انجام شده میخکوب مورد نظر خود را که مناسب کارتان است انتخاب و خریداری نمایید. یکی از بهترین انتخاب ها در این زمینه میخکوب بادی T64 آروا مدل 3312 است که هم اکنون در فروشگاه فرهان ابزار موجود است. همچنین سایر ابزارهای هیدرولیک و بادی را نیز می توانید در فروشگاه فرهان ابزار سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *