معرفی ابزار آلات

علف تراش یا حاشیه زن، کدام یک بهتر است؟

اگر در محل کار، حیاط منزل و یا فضای سبز، علف های هرز پوشیده شده است همچنین با چمن زن علف های هرز را کوتاه کرده اید و تراشیدن علف های کناره های فضای سبز یا حاشیه ها کار دشواری است در این مقاله با دو نوع دستگاه علف تراش و حاشیه زن آشنا خواهید شد تا به شما کمک کنند پس تا آخر مطلب با ما همراه باشید.

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم خیلی از افراد فکر می کنند این دو دستگاه یکی هستن اما این دو دستگاه تفاوت هایی دارند که در ادامه توضیح می دهیم.

دستگاه حاشیه زن و علف تراش را باید با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. توجه داشته باشید اگر علف هرز زیادی در باغ و یا مزرعه شما وجود دارد، شما نمی توانید با ماشین چمن زنی علف هایی که در کناره ها وجود دارند را کوتاه نمایید.

برای این کار شما نیاز به یک دستگاه حاشیه زن و یا یک علف تراش دارید تفاوت این دو دستگاه چیست؟

مطلب پیشنهادی: حاشیه زن چیست؟ تفاوت حاشیه زن برقی و شارژی

هر دو دستگاه مدل های متفاوتی دارند و همچنین با استفاده از هر دو می توان علف های هرز فضای مورد نظرتان را کوتاه کنید. شما می توانید با توجه به فضا و نیازی که دارید، این دو دستگاه را انتخاب کنید تا برای فضای سبزتان بهترین انتخاب را داشته باشید.

مقایسه علف تراش و حاشیه زن

مزایای حاشیه زن و علف تراش چیست؟

مزایای دستگاه حاشیه زن

در سه مدل حاشیه زن بنزینی، حاشیه زن برقی و حاشیه زن باتری دار وجود دارد.

حاشیه زن برای کوتاه نمودن کناره ها و مناطقی که دسترسی به آن ها سخت و دشوار است، کاربرد دارد.

دستگاه حاشیه زن به طور معمول سبک است .

استفاده از آن آسان است.

مزایای دستگاه علف تراش

علف تراش قابلیت نصب تیغه های متفاوت برای استفاده چند منظوره را دارد.

مزیت مهم دستگاه علف تراش این است که قدرت و توان مناسب برای برای قطع علف ها و درختچه ها را دارد.

از علف تراش در زمین های سخت و همچنین با پوشش های گیاهی گوناگون می توان استفاده کرد.

معایب دستگاه حاشیه زن و علف تراش چیست؟

به یاد داشته باشید اگر از این دو دستگاه در جای مناسب استفاده نشود می تواند باعث کج شدن ردیف چمن، شکسته شدن تیغه شود.

معایب دستگاه حاشیه زن

برای کوتاه نمودن ساقه های ضخیم و علف استفاده ازحاشیه زن مناسب نیست

در زمان کار با حاشیه زن، سنگریزه پرتاب خواهد شد.

معایب دستگاه علف تراش

احتمال دارد در منطقه خاص برای برش، دستگاه علف تراش به درستی کار نکند.

با توجه به وزن بالای آن، کار کردن با دستگاه علف تراش در مناطق بزرگ و بعضی قسمت های زمین سخت و دشوار خواهد بود.

حین کار با علف تراش، می تواند سبب پرتاب سنگ ها به اپراتور آن شود.

مقایسه حاشیه زن و  علف تراش

همانطور که گفته شد دستگاه حاشیه زن در مدل های متفاوتی تولید می شود که حاشیه زن بنزینی نسبت به سایر مدل ها گران تر است.

اگر شما قصد دارید علف های هرز کناره های حیاط منزل و فضاهای سبز بزرگ را کوتاه کنید حاشیه زن بنزینی بهترین انتخاب خواهد بود.

دو مدل حاشیه زن برقی و باتری دار بدون سیم ارزان هستند. این دو نوع حاشیه زن مناسب فضاهای سبزی که مساحت کم بوده و همچنین احتیاج به مراقبت زیادی ندارند، خوب خواهد بود. به یاد داشته باشید قدرت حاشیه زن برقی از حاشیه زن بنزینی کمتر است.

در واقع عملکرد این دو دستگاه حاشیه زن و علف تراش مشابه بوده، تفاوت آن ها در توان موتور علف تراش است که بیشتر از حاشیه زن است و تیغه آن فلزی است. اکثر علف تراش ها دارای موتور ۲ زمانه بنزینی بوده و از نظر  قیمت بالاتر از حاشیه زن ها است.

در هنگام خرید، از فروشنده دسته دستگاه و تیغه علف تراش را بخواهید و آن را برای شما نصب کند. توجه داشته باشید در مورد طرز کار و نکات ایمنی راهنمایی بگیرید.

مزایا و معایب حاشیه زن و علف تراش

تفاوت در طراحی حاشیه زن و علف تراش

از لحاظ ظاهری حاشیه زن ها مشابه هستند و شفت خمیده و مستقیم دارند و در قسمت ابتدای شفت یک تیغه از نوع هد نخ نایلونی وجود داشته که متصل شده است و دوران می کند همچنین قدرت دستگاه با کمک موتوری که در انتهای شفت بوده تامین خواهد شد و نیز یک دستگیره بر روی شفت برای تسلط و کنترل بیشتر اپراتور وجود دارد.

طول حاشیه زن برای راحتی استفاده از دستگاه در حدود ۱۶۰ سانتیمتر است.

برای تعویض هد نخ حاشیه زن نیاز به مهارت کافی است. پیشنهاد ما به شما این است که از هد نخ های ساده و با دوام بالا استفاده نمایید تا در زمان تعویض آن ها با مشکل کمتری رو به رو شوید.

به دلیل اینکه علف تراش نسبت به حاشیه زن می تواند زمینه ی کاری وسیع تری داشته باشد. دارای شفت بلندتر بوده و دسته دستگاه با فرم دوچرخه ای یا حلقوی طراحی شده است.

دستگاه علف تراش دو نوع دوشی و پشتی دارد که هر دو مورد دارای تجهیزاتی است که می تواند دستگاه را به بدن اپراتور وصل نماید. این کار باعث پخش شدن وزن دستگاه و متوازن شدن آن بوده و حمل آن را راحت تر خواهد کرد.

اینکه از چه تیغه ای برای علف تراش استفاده کنیم بستگی به نیاز ما دارد.

جمع بندی

با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله از فرهان ابزار می توان گفت کاربرد دستگاه حاشیه زن و علف تراش شبیه یکدیگر بوده با این تفاوت که برای کوتاه نمودن علف های هرزی که در حاشیه فضاهای سبز پوشیده شده است باید از حاشیه زن استفاده کنید.  تفاوت در توان موتور دستگاه علف تراش است که بیشتر از دستگاه حاشیه زن است و در سطح گسترده می توان از آن استفاده کرد. به لحاظ وزن دستگاه حاشیه زن سبک بوده و استفاده از آن راحت است، در مقابل دستگاه علف تراش وزن بیشتری داشته و کار کردن با آن در بعضی مناطق زمین دشوار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *