معرفی ابزار آلات

حاشیه زن چیست؟ تفاوت حاشیه زن برقی و شارژی

حاشیه زن (weed wacker) که به داس موتوری نیز شناخته می شود از این دستگاه در کشاورزی یا باغبانی می توان استفاده کرد. با کمک حاشیه زن می توان فعالیت هایی مانند کوتاه کردن چمن ها، درو کردن، وجین کردن و هرس کردن گیاه و… انجام داد. برای آشنایی بیشتر با حاشیه زن و انواع و کاربرد آن تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

در گذشته از ابزار های دستی و کلاسیک برای مثال قیچی و داس برای تراشیدن علف های هرز استفاده میشد اما امروزه می توانید با استفاده از دستگاه حاشیه زن به راحتی و با سرعتی زیاد علف‌ ها را بتراشید. حاشیه زن یکی از ابزارهای مهم در باغبانی و کشاورزی است امروزه سعی می شود تراشیدن گیاهان با این دستگاه انجام گیرد. می توان گفت یکی از اصلی ترین کارهای باغبان ها تراشیدن و چیدن علف های هرز است. این کار را با دستگاه حاشیه زن انجام می دهند، این دستگاه به صورت مکانیکی بوده و در مدت کوتاهی می تواند مقدار بسیار زیادی از علف های هرز را بتراشد.

در واقع دستگاه حاشیه زن به صورت برقی یا از یک موتور بنزینی برای هرس کردن علف های هرز مزرعه و همچنین کوتاه کردن چمن و گیاهان باغ استفاده می شود.

شما می توانید هم اکنون حاشیه زن بنزینی آروا  51/7 سی سی 1500 وات مدل 6220 را از سایت فرهان ابزار سفارش دهید.

تفاوت بین حاشیه زن و علف تراش چیست؟

توجه داشته باشید دستگاهی که به طور کم توان و تک کاره است را حاشیه زن و بنزینی یا داس برقی گفته می شود و دستگاهی که عملکرد چند منظوره و قدرت بالایی دارد و همچنین قابلیت نصب انواع توپی، الحاقیات و تیغه را داشته باشد علف تراش یا علف زن می گویند. و در اصطلاح عام این دو اسم را یکی می دانند درست است که هر دو  کار مشابه انجام می دهند اما از نظر قدرت تفاوت دارند.

و می توان گفت علف زن ها را عموما در مدل های دو زمانه و چهار زمانه دسته بندی نمود که با عملکرد چندکاره، دوشی و پشتی از یکدیگر تفکیک کرد.

انواع حاشیه زن چیست؟

•    حاشیه زن موتوری بنزینی
•    حاشیه زن برقی و شارژی

حاشیه زن موتوری چیست؟

این نوع حاشیه زن انرژی خود را از بنزین می گیرد. میزان قدرت موتورهای بنزینی ۱/۵ تا ۳ اسب بخار بوده که می توانید با توجه به نوع و حجم کارخود انتخاب کنید. این نوع حاشیه زن نیازی به کلید پریز برق نداشته و به دلیل قابل حمل بودن در محیط های گوناگون استفاده می شود .از این نوع دستگاه می توان در مساحت وسیع استفاده کرد.

 

حاشیه زن برقی چیست؟

منبع انرژی حاشیه زن برقی از برق شهری تامین می شود حاشیه زن های برقی و شارژی قدرت کمتری نسبت به نوع موتوری دارند همچنین وزن آن ها نیز کمتر است و برای هرس کردن گیاهانی که در نقطه کور یا در ارتفاع هستند کاربرد دارد و قدرت این نوع علف زن های برقی از ۱/۵ تا ۳ اسب بخار است.

تفاوت حاشیه زن موتوری و برقی چیست؟

می توان گفت با توجه به دسترسی شما به هر کدام از دو انرژی برقی یا بنزینی مرتبط است زیرا ممکن است در جایی که قصد استفاده از دستگاه را دارید برقی وجود نداشته پس به یاد داشته باشید که نمی توانید از انواع علف تراش شارژی استفاده کنید به این دلیل که منبع انرژی برای شارژ دوباره باتری دستگاه وجود نخواهد داشت.

همچنین ممکن است محل سکونت شما، برق وجود داشته اما قیمت بنزین بالا باشد در این مواقع استفاده از حاشیه زن بنزینی برای شما صرفه اقتصادی نخواهد داشت. بنابراین با توجه به شرایط کاری خود دستگاه مورد نیاز را انتخاب کنید است.

کاربرد حاشیه زن موتوری چیست؟

می توان گفت حاشیه زن بیشتر به نوع حاشیه زن بنزینی شناخته شده است که بیشترین فروش را در دنیا داشته است. از آن می توان به عنوان شاخه زن ، داس زن، شمشاد زن و علف زن نیز استفاده کرد.

مزایا و معایب حاشیه زن موتوری

·        برای انجام کارهای طولانی مناسب است

·        قدرت بالا

·        صدای بالای دستگاه

·        باعث آلودگی هوا می شود

·        احتیاج به برق ندارد

·        کار با آن بسیار خطرناک است

·        مشکل موتور دو زمانه را دارد

·        در مساحت های زیاد محدودیتی حرکتی ندارد

 

تفاوت حاشیه زن برقی و شارژی چیست؟

در واقع حاشیه زن برقی با استفاده از سیم برق کار کرده و حاشیه زن شارژی دارای یک باتری لیتیومی قابل شارژ است کار میکند. به یاد داشته باشید این نوع حاشیه زن ، برای کارهای بزرگ کاربرد ندارند و نسبت به نوع بنزینی استفاده کمتری می شود. و برای انجام مصارف خانگی کاربرد دارند مانند هرس کردن علف های هرز حیاط خانه و یا باغچه مناسب است

قدرت موتورهای این حاشیه زن ۱۴۰۰ وات است و همچنین قابلیت بستن تیغه های فولادی و نخ علف تراش روی آن وجود دارد. این حاشیه زن سبک و قیمت آن کمتراست.

توجه داشته باشید در هنگام استفاده از حاشیه زن شارژی بهتر است دو باتری داشته تا بعد از تمام شدن باتری دیگری نصب کنید.

مزایا و معایب  حاشیه زن برقی و شارژی

·        سبک و راحت

·        کم صدا

·        قدرت آن به اندازه حاشیه زن بنزینی نیست

·        باعث آلودگی هوا نمی شود

·        باید حتما دسترسی به برق باشد

·        زود خراب خواهد شد

·        قیمت آن پایین است

·        هزینه تعمیر آن زیاد است

·        بدون بنزنین کار می کند

·        پس از مدت زمانی باتری کارایی خود را از دست خواهد داد

 

اجزای تشکیل دهنده حاشیه زن چیست؟

·        موتور

بخش اصلی دستگاه موتور یا الکتروموتور گفته می شود که مهم ترین بخش بوده و بعضی از این دستگاه ها به صورت برقی، دو زمانه و چهار زمانه است.

·        میله یا لوله واسط

طول و نوع لوله واسط متغیر است و طول آن  با توجه به نوع حاشیه زن دوشی یا پشتی انتخاب می شود.

·        دسته یا نگه دارنده

این قسمت به کنترل دستگاه حاشیه زن کمک می کند و دسته آن شکل های متفاوتی دارد از جمله دایره ای یا حلقه ای، تک دسته ، دسته دوچرخه ای و … .

·        تیغه ها

با توجه به نوع حاشیه زن دارای تیغه های 2 پره تا 8 پره برای خرد و هرس انواع علف دارند. و تیغه های دندانه دار آن 36 تا 100 است که به دو نوع الماسه دار و ساده وجود دارد.

·        توپی نخ phadi ck

نخ حاشیه زن انواع گوناگونی برای مثال ؛ نخ حاشیه زن تیتانیوم یا مغزدار، نخ حاشیه زن گرد یا ساده ، نخ حاشیه زن اره ای یا دندانه دار ، نخ حاشیه زن چهارگوش یا مربعی و … برای مصارف خاصی تولید شده است.

·        سایر ملزومات

توجه داشته باشید بعضی از دستگاه حاشیه زن ها  و چمن زن به صورت چندکاره هستند. لوازم دیگری مانند ؛ برش زن چمن، کولتیواتور، شمشادزن، گردوچین ، زیتون چین، اره شاخه بر و … همراه این دستگاه ها ارائه داده می شود.

تفاوت حاشیه زن پشتی و حاشیه زن دوشی چیست؟

با توجه به این که انواع حاشیه زن برای کاراهای باغبانی و کشاورزی تولید می شود به همین دلیل دو نوع حاشیه زن طراحی شده است حاشیه زن دوشی و حاشیه زن پشتی .

حاشیه زن بنزینی پشتی

برای این دستگاه یک کوله پشتی ساخته شده که زیر آن یک شاسی فلزی وجود دارد، موتور روی شاسی نصب شده و شاسی به کوله پشتی بسته خواهد شد. این دستگاه را باید مانند یک کوله پشتی استفاده نمایید.

یک فنر قابل انعطاف با روکش لاستیکی به موتور اتصال دارد و این تا لوله فلزی ادامه دارد، تا به راحتی از لوله استفاده شود.

دقت کنید هنگام خرید، مدلی که مناسب شما است را انتخاب نمایید. برای مثال این مدل برای کارهای طولانی مدت کاربرد دارد؛ زیرا وزن دستگاه روی بدن تقسیم می شود و کارکردن را آسان خواهد کرد.

حاشیه زن بنزینی دوشی

مدل دیگر حاشیه زن بنزینی، حاشیه زن دوشی است شما می توانید با استفاده از یک بند دوشی به صورت حمایل روی دوش انداخته و بسته به نوع دستگیره که می تواند دوچرخه ای یا گرد باشد دستگاه را کنترل نمایید.

این دستگاه برای کارهایی که کوتاه مدت هستند استفاده می شود؛ زیرا در طولانی مدت به شانه فشار وارد می کند. قیمت این حاشیه زن زیاد است چون تجهیزات آن بیشتر است،

در هنگام خرید حاشیه زن پشتی دقت کنید که کوله پشتی دوخت خوبی داشته باشد و پهنای بندها به طوری باشد که فشار کمتری به کتف ها وارد کند.

در واقع حاشیه زن پشتی برای افرادی مناسب است که بعضی اوقات از آن استفاده می کنند. زیرا کار کردن با آنها ساده بوده و از قدرت خوبی برخوردار نیست و همنین درصد خرابی قطعات در آنها زیاد است.

کاربرد حاشیه زن پشتی بیشتر برای محوطه های سبز پارکی  و باغ های خانگی است.

حاشیه زن دوشی حرفه ‌ای تر بوده و در عین حال کاربردی تر است . اگر چه کار کردن با آن کمی دشوار تر از علف زن پشتی است؛ اما قدرت بیشتری داشته و با سرعت بالاتر می تواند حجم وسیعی از علف ها را بتراشد. معمولا قیمت علف زن دوشی از مدل های پشتی بیشتر است.

مطلب پیشنهادی: علف تراش یا حاشیه زن، کدام یک بهتر است؟

چگونه یک حاشیه زن مناسب انتخاب کنیم؟

نکاتی که برای خرید حاشیه زن  و علف تراش باید در نظر بگیرید به شرح ذیل است :

از مساحت باغ آگاهی داشته باشید

بسته به اندازه باغ باید حاشیه زن با قدرت و کیفیت بالاتری انتخاب کنید.

کیفیت و کارایی دستگاه

کیفیت و کارایی حاشیه زن با توجه به طول عمر دستگاه، مدت کارکرد  قدرت سنجیده می شود.

با توجه به قدرت دستگاه حاشیه زن کارایی بیشتری خواهد داشت همچنین موتورهای دو زمانه نسبت به موتور چهار زمانه قدرت و دور اولیه بیشتری خواهند داشت. اما صدای بیشتری نسبت به چهار زمانه دارند.

بعضی از این حاشیه زن ها چندکاره هستند که قابلیت هایی از قبیل تیغه سه پره، شاخه زن ، شمشاد زن و … را شامل می شود.

میزان صدای دستگاه حاشیه زن

برای علف های فضای سبز یا باغچه با مساحت بالا می توانیم از دستگاه های چهار زمانه استفاده کنید زیرا صدای کمتری دارند و همچنین در مدت زمان بیشتری قابل استفاده هستند.

تعمیرات دستگاه، خدمات پس از فروش و تأمین قطعات

خدمات پس از فروش برای هر دستگاهی ضروری است با انتخاب دستگاه داس موتوری یا علف تراش می توان از خدمات پس از فروش و تأمین قطعات و لوازم علف زن در بازار استفاده کرد. توجه داشته باشید دستگاه هایی که خدمات و قطعات ضعیفی دارند را خریداری نکنید.

قیمت خرید دستگاه

دستگاهی بخرید که مطابق نیاز بوده و از کیفیت مناسب، قیمت و خدمات مناسب برخوردار باشد. برای مثال برای کوتاه کردن چمن های یک باغ دو هکتاری نباید از علف زن یا حاشیه زن و نخ توپی استفاده کنید بلکه باید از دستگاه چمن زن موتوری حرفه ای استفاده .

لرزش حاشه زن باید کم باشد

لرزش های زیاد بعد از مدتی به دست شما آسیب می زند. حاشیه زن با لزرش کم بخرید.

قابلیت اتصال انواع تیغه ها

با توجه به اینکه این دستگاه ها تیغه های متفاوتی دارند کارایی دستگاه را بیشتر خواهند کرد.

برند تولیدکننده دستگاه حاشیه زن

برند معرف کیفیت محصول است و با خود اعتماد را به همراه می آورد معمولا برند ها برای محصولات خدمات پس از فروش دارند.

بهترین مارک داس موتوری یا حاشیه زن چیست؟

در این قسمت از مقاله چند نمونه از بهترین مارک های داس موتوری را شرح می دهیم .

از جمله بهترین برند حاشیه زن را می توان به داس موتوری هوندا، داس برقی محک، ماکیتا، بوش و دوو نام برد.

جمع بندی

در این مقاله با انواع حاشیه زن آشنا شدیم و به بررسی انواع آن پرداختیم با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله می توانید خریدی مطمئن برای دستگاه حاشیه زن داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *