معرفی ابزار آلات

معرفی و کاربرد انواع چسب ها و دستورالعمل استفاده

کاربرد انواع چسب ها و دستورالعمل استفاده از چسب

اصطلاح “چسب” به هر ماده ای گفته می شود که برای استفاده روی یک یا دو سطح جداگانه طراحی شده است تا آنها را به هم بچسباند و از جدا شدن آنها جلوگیری کند.

طیف گسترده ای از چسب های با کیفیت برای همه اهداف در بازار موجود است،اما برای اینکه بندانید کدام چسب مناسب کار شما است با این مطلب از فرهان ابزار با همراه باشید تا به بررسی آنها بپردازیم. همچنین برای خرید انواع چسب صنعتی به دسته بندی چسب ها در فروشگاه فرهان ابزار مراجعه کنید.

انواع چسب

هر پروژه یا هدفی که در ذهن داشته باشید که نیز به چسب داشته باشید،می توان  صدها (حتی هزار) چسب سازگار را پیدا کنید.چسب ها انواع متعددی دارند که در زیر دسته بندی شده اند:

چسب پلی وینیل (PVA)

به طور کلی به عنوان چسب PVA شناخته می شود، ازخانواده  چسب های همه منظور است که معمولاً برای اتصال به چوب استفاده می شود.  ارزان و راحت هستند. با رنگ سفید مایل به شیری در هنگام استفاده مشخص می شود و در هنگام خشک شدن شفاف می شود.

چسب حساس به فشار (PSA)

چسب های حساس به فشار که در جای خود فشرده می شوند جدا نمودن این نوع از چسب ها از سطح مورد نظر آسان است و می توانید چسب را از سطح جدا کنید و در صورت نیاز، دوباره از آن استفاده نمایید.

. PSA ها برای کارهای مختلف صنایع دستی و هنری هستند که به سرعت موادی مانند شیشه، فلز، پلاستیک و کاغذ را به هم مرتبط می دهند.

چسب حرارتی

این نوع چسب به صورت جامد تولید می شود و قبل از استفاده باید حرارت داده شود تا قابل استفاده باشد.

چسب های حرارتی سریع خشک شده و استحکام بالایی دارند. این نو چسب ها برای مصارف خانگی یا کار دستی استفاده می شود.

چسب کاغذ دیواری

همانطور که از نام آن مشخص است برای چسباندن کاغذ دیواری بر روی دیوار، کاربرد دارد. این نوع چسب ها با چسبندگی که دارند، در انواع مختلفی تولید می شوند

اسپری چسب

چسب های اسپری در حلال ها معلق می شوند و با استفاده از تفنگ مخصوص یا آئروسل روی سطوح اسپری می شوند. هنگام استفاده از چسب اسپری، حلال موجود در ماده باید به طور کامل تبخیر شود تا چسب بتواند پیوند ایجاد کند. چسب های اسپری با طیف گسترده ای از مواد سازگار هستند، اگرچه باید فقط در فضاهایی با تهویه بسیار خوب استفاده شوند. این نوع چسب مشابه چسب ۱۲۳ عمل کرده و می توانید برای چسباندن سطوح مختلف، از آن استفاده کرد. توجه داشته باشید که قدرت و دوام  چسبندگی این نوع چسب به متریال مورد نظر شما نیز بستگی خواهد داشت.

چسب ماتیکی

از چسب ماتیکی برای ساختن انواع کاردستی استفاده می شود  این چسب ها ضعیف بوده و سطوح نیازی به چسب قوی ندارند.

 

چسب رزین اپوکسی (چسب های دو قسمتی)

رزین های اپوکسی دو قسمتی که برای اتصال مواد و سطوحی که در غیر این صورت ناسازگار تلقی می شوند بسیار مفید است ، قدرت چسبندگی قوی و کاملاً ضد آب و هوا ایجاد می کند. آنها همچنین می توانند سمی باشند و بنابراین باید با دقت و احتیاط مورد استفاده قرار گیرند.از این چسب برای اتصال مواد مختلفی مانند سرامیک،پلاستیک، چوب و سنگ، و … می توان استفاده کرد. همچنین می توانید به منظور پر کردن شکاف ها از این محصول استفاده نمایید.

یکی از کاربردهای چسب اپوکسی برای ترک دیوار است که می توان برای پر کردن درز دیوار، از آن استفاده کنید. لازم به ذکر است که چسب های اپوکسی در ایران با نام چسب هل معروف هستند.

چسب آهن

این نوع چسب که ظاهر آن شبیه به عسل است،  برای خشک شدن آن به ۱۵ الی ۲۰ دقیقه زمان نیاز خواهد بود. این نوع چسب آهن بسیار قوی بوده و برای چسباندن چرم و متریال های دیگر، مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب کفپوش (چسب های رزین لاستیکی)

چسب های تخصصی رزین لاستیکی وجود دارد که به طور خاص برای حفظ پوشش های کف طراحی شده است.  که در بعضی مواقع عایق خوبی نیز هستند. این نوع چسب قوی بوده و از دوام بالایی برخوردار است از انعطاف خوبی برخوردار است و در شرایط آب و هوایی مختلف و در برابر حرارت خورشید و همچنین ساییدگی بسیار مقاوم است. کاربرد آن بیشتر در مکانهای ورزشی ، تفریحی، استخر و همچنین به عنوان لرزه گیر دستگاه ها در کارخانجات یا دستگاه های بدنسازی در باشگاه می توان استفاده کرد.

چسب اکریلیک

چسب آکریلیک که به آن چسب فوری نیز می گویند در صنایع مختلف برای اتصال اجسام و سطوح مختلف کاربرد دارد. این چسب‌ ها قدرت چسبانندگی بالایی دارند و در برابر حرارت آفتاب و رطوبت و آب استحکام خوبی دارند این چسب ها بر پایه رزین معروف هستند و از آکریلیک و متیل آکریلیک ساخته شده‌اند.

چسب کاغذی

بیشتر مواقع این چسب ها برای ثابت نگه داشتن کاغذ بر روی تخته شاسی کاربرد دارد. دانشجویان و دانش آموزان بیشتر از این نوع چسب  استفاده می کنند.

چسب فوم پلی اورتان

اسپری فوم پلی اورتان می توان برای عایق حرارتی و صوتی استفاه کرد که با اسپری شدن روی سطوح از طریق وسیله مخصوص آن قابل انجام است. که مواد را روی سطوح می پاشاند. این مواد با رطوبت هوا واکنش می دهد و به سرعت منبسط و سخت خواهد شد. در گذشته اسپری فوم پلی اورتان، دو جزئی بودند، ولی امروزه نسخه تک جزئی آن، می تواند به سرعت و به راحتی توسط هر دو گروه افراد آماتور و حرفه ای استفاده شود کاربرد آن می تواند در پی های ساختمان،  قسمت بیرون و درونی سقف ها، کف ها، زیر شیروانی ها، نماها، پی های ساختمان، زیرزمین ها، بالن ها، ، بدنه وسایل نقلیه، پاساژها، بخش های داخلی ساختمان ها، انبارها. ، کانکس، پارکینگ و …باشد.

چسب آکواریوم

چسب آکواریوم از مواد قوی ساخته شده  که هنگام استفاده، یک ماده پلاستیکی مقاوم را بر روی سطح مورد نظر ایجاد خواهد کرد. از انواع این محصول چسب سیلیکون است که بسیار قوی هستند. این نوع چسب ها علاوه بر استفاده برای کارهای عمومی، در صنایع مختلف نیز کاربرد دارند.

 سیانواکریلات ( چسب فوق العاده)

تقریباً هر خانه دارای یک چسب فوری است . در عرض چند ثانیه، چسب فوری می‌تواند پیوندی فوق‌العاده قوی ایجاد کند. برای تعمیرات کوچک و دقیق عالی است. چسب 123 و چسب دوقلو از این نوع چسب هستند

چسب سیانواکریلات (Cyanoacrylate adhesive)  یا چسب فوری  که به آن چسب فوق العاده نیز می گویند  در بازار جهانی به سوپرگلو (Super Glue)  معروف است و در بازار عمومی چسب قطره ای نیز می گویند از چسب های کاربردی و پر مصرف است که در قسمت های مختلف مانند پزشکی، صنعتی، دامپزشکی، دندانپزشکی، آرایشی، بهداشتی ، خانگی  و… دارد. این چسب را با نام  مخففشده  CA  نیز می شناسند ، یکی از چسب های بسیار قوی در جهت اتصال لاستیک ، فلزات، پلاستیک، ام دی اف ، سرامیک، کاشی، سنگ و چوب و… به شمار می رود.

چسب پارچه

این نوع چسب که از نام آن مشخص است برای متصل دو تکه پارچه به یکدیگر، مورد استفاده می شود.این نوع از چسب ها پس از خشک شدن انعطاف پذیر بوده و معمولاً ضد آب هستند. بعد از خشک شدن چسب ها، می توان لباس یا پارچه را شست و شو داد.

 

دستورالعمل کلی استفاده از انواع چسب

همه چسب ها خواص منحصر به فرد خود را دارند و هر کدام توصیه ها و طرز استفاده خود را دارند. بنابراین باید بدانید چگونه از آن استفاده کنید.

علاوه بر این، مطمئن شوید که سطحی که قصد دارید به هم بچسبانید، تمیز، خشک و عاری از گرد و غبار باشد زیرا برای مثال هنگام کار با سطح کثیف به نتیجه مطلوب نمی رسید یا حتی غیرممکن خواهد بود.

چگونه مانند یک حرفه ای از چسب استفاده کنیم؟

در اینجا خلاصه ای از نکات و دستورالعمل های کار با چسب آورده شده است:

چسب مناسب انتخاب کنید

این اشتباه را مرتکب نشوید که فکر کنید هر چسب می تواند هر سطوحی را بهم بچسباند پس به دستور العمل و توصیه های استفاده چسب مورد نظر عمل کند. اگر مشخص است که چسب با چه موادی می‌چسبید و سازگار است، از چیز دیگری استفاده نکنید.

تمیز بودن سطوح

یکنواختی و کیفیت کلی هر دو سطح چسبانده شده نیز تغییر ایجاد می کند. در صورت لزوم، ممکن است قبل از شروع و چسباندن سطوح ، ترمیم یا صیقل دادن سطوح مواد را در نظر بگیرید.

به رنگ چسب توجه کنید

فراموش نکنید که برخی از چسب ها پس از خشک شدن رنگ کاملاً متفاوتی پیدا می کنند. اگر رنگ آن برای شما مهم است چیزی را انتخاب کنید که پس از خشک شدن بی رنگ باشد.

از ماسک استفاده کنید

توجه داشته باشید بیشتر چسب ها پتانسیل خطرناک یا حتی سمی بودن را دارند، بنابراین باید با احتیاط کار کرد. اگر چسبی با خواص بسیار خطرناک یا چسبی است که بخار سمی از خود ساطع کند، باید فقط با تجهیزات ویژه مناسب استفاده شود .

استفاده از دستکش
برای مثال در مورد چسب های فوق العاده که به همه چیز متصل می شوند، این شامل پوست نیز می شود. پس باید برای انجام کار از دستکش استفاده کنید.

از چسب کم استفاده کنید

اکثر افراد بر این باورند که هر چقدر چسب بیشتری استفاده کنند چسبندگی بهتری خواهند داشت.این یک تصور غلط است که در مورد چسب ها فرض می شود، بیشتر به معنای ایجاد پیوند قوی تر است. در واقع، استفاده از چسب بیشتر از آنچه نیاز دارید می‌تواند باعث تضعیف شود و در نتیجه خطر افتادن پیوند شود.

زمان پخت چسب (خشک شدن)

زمان های خشک شدن توصیه شده (زمان خشک شدن) را می توان در دستورالعمل های چسب مورد نظر پیدا کرد و به آن توجه کنید. زمان پخت 48 ساعت را توصیه می کند، توصیه نمی شود که پیوند را زودتر آزمایش کنید، در غیر این صورت ممکن است از نو شروع کنید.

جمع بندی

در این مطلب از فرهان ابزار با انواع چسب ها آشنا شدیم و کاربرد هر کدام را مورد بررسی قرار دادیم حال شما می توانید مانند یک حرفه ای و با خیال راحت و با توجه به دستور عمل ها چسب مورد نظر خود را انتخاب کنید و مورد استفاده قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *