معرفی ابزار آلات

کدام دستگاه جوش برای کدام کار جوشکاری مناسب است؟

راهنمای خرید دستگاه جوش و اینورتر جوشکاری

اگر بخواهید آهن، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم را جوش دهید، یک دستگاه جوش مورد نیاز است.انواع مختلف این ابزار آلات صنعتی عبارتند از  جوش قوس الکتریکی، جوش نیمه اتوماتیک، تیگ، میگ، میگ ماگ، دستگاه جوش اینورتر. از حرفه ای گرفته تا آماتور، هر جوشکاری بهتر است آشنایی خود را با دستگاه جوش و اینورتر جوشکاری بیشتر کند.

یا در حال تعمیر ماشین هستید یا می خواهید توری های فرفورژه یا تریلربسازید اگردر حال کار با آهن یا اگر می خواهید با فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم کار کنید، حتما یکی از این روش های جوشکاری برای پروژه شما مورد نیاز است. به شرط استفاده ازدستگاه جوشکاری مناسب، برای تولید مجموعه های جوش جامد مشکلی نخواهید داشت . بسته به بودجه و کاربرد مورد نظر، MMA، MIG یا TIG ممکن است بهترین نوع را از ابزار فروشی تهیه کنید البته باید تجهیزات ایمنی کامل را همراه آن بگیرید..

مطلب پیشنهادی: معرفی 8 مدل از بهترین دستگاه جوش و اینورتر

اصطلاحات رایج دستگاه های جوش وانواع سیم جوش

قوس الکتریکی

قوس الکتریکی به قوس الکتریکی قابل رویت ناشی از تماس الکترود با زمینه فلزی اشاره دارد چیزی همانند رعد و برق اتفاق می افتد.

پرایمینگ

پرایمینگ اولین مرحله در فرآیند جوشکاری است و در واقع فقط به اجرای الکترود بر روی فلزی که قرار است جوشکاری کنید اشاره دارد.

الکترود روتیل یا میله جوش

الکترود روتیل رایج ترین و پرکاربردترین الکترود است. پوشش آن رسانا است که شروع و سیال بودن جوش را تسهیل می کند. ذوب شدن پوشش باعث تشکیل سرباره می شود که از جوش در برابر اکسیداسیون محافظت می کند و به راحتی با چکش جدا می شود.

الکترود پایه

الکترود پایه عمدتاً به صورت صنعتی برای اتصالات لوله و کار دیگ بخار استفاده می شود. پرهزینه تر و پرایم کردن الکترودهای پایه سخت تر، قبل از استفاده نیاز به گرم کردن دارند .

سیم هسته دار

این سیم حاوی یک هسته شار (همان پوشش) است که به ذوب شدن فلز بدون ایجاد حفره های هوا کمک می کند .

سیم بافته یا جامد

سیم فولادی با روکش مسی یا فولاد ضد زنگ ساده، بافته یا سیم جامد، هر دو امکان جوشکاری را با منبع گاز بی اثر یا فعال( MIG یا MAG) می دهند.

اتصال دهنده ها

کانکتورها فیش هایی برای اتصال زمین و کابل های گیره به مجموعه جوش هستند.

گیره

گیره دسته ای است که الکترود پوشش داده شده را در جوشکاری MMA متصل می کند .

مشعل MIG-MAG

مشعل MIG-MAG یک دسته با ماشه برای رساندن سیم به فلز جوش است.

مشعل TIG

مشعل TIG یک دسته الکترود تنگستن است که کنترل ها را در خود جای می دهد.

گاز

این گاز به محافظت از جوش در برابر اکسیداسیون در هوای آزاد کمک می کند. اغلب آرگون یا مخلوط آرگون-دی اکسید کربن است.

شیر برقی

دریچه ای که در TIG یا MIG-MAG استفاده می شود. شیر برقی به جوشکار این امکان را می دهد که گاز وارد شده به مشعل را کنترل کند.

سوزن

نوع دیگری از الکترود غیر تنگستن .

جریان لیتر

تنظیم کننده های فشار مضاعف گازی را که به مشعل وارد می شود تحت فشار قرار می دهند و خروجی آن (بر حسب لیتر در دقیقه) را با یک چرخ قابل تنظیم کنترل می کنند.

توضیحات دستگاه جوش

اساساً، یک ایستگاه لحیم کاری یک ترانسفورماتور پیچیده است که جریان متناوب 220 ولت (AC) شما را با آمپرهای متغیر بسته به شدت مورد نیاز شما به جریان مستقیم (DC) تبدیل می کند.

یک پتانسیومتر اصلاح تنظیم یا تغییر آمپراژ را ممکن می سازد .

آنها اغلب دارای دو اتصال قطب مثبت و منفی هستند :

یکی برای نگهدارنده الکترود

یکی برای زمین

مطلب پیشنهادی: برای خرید موتور برق یا ژنراتور برق چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

کدام دستگاه جوش برای کدام کار جوشکاری؟

قبل از شروع به جزئیات هر پروژه جوشکاری، در اینجا نگاهی اجمالی به دستگاه های جوش می اندازیم. و یک راهنمایی کلی در مورد خرید دستگاه جوش یا اینورتر ارائه می کنیم.

اینورتر MMA

اینورتر MMA برای مبتدیان عالی است. چرا؟  سبک وزن است، شما می توانید فلزات با ضخامت های 2 تا 10 میلی متر را به راحتی جوش دهید. تقاضای برق از ایستگاه نسبت به ضخامت فلزی است که باید جوش داده شود. بنابراین اگر به عنوان مثال، برق ایستگاه شما خیلی زیاد باشد، به دلیل همجوشی بیش از حد، سوراخ هایی در ساپورت خود ایجاد می کنید. از سوی دیگر، اگر شما قدرت کافی نداشته باشید، چوب دستی شما فقط به پشتیبان می چسبد. بهترین فناوری اینورتر ؟ به دنبال ترکیبی از ویژگی ها، راحتی استفاده، صرفه جویی در مصرف برق، سهولت جوش باشید. یک پتانسیومتر تک دستگیره ای به شما امکان می دهد قدرت را با توجه به ضخامت فلزی که می خواهید جوش دهید تنظیم کنید. نباید زیاد چشمک بزند، نچسبد، فقط جوش می خورد.

جوشکاری نیمه اتوماتیک

جوش نیمه اتوماتیک به لطف سیم هسته پیوسته خود سرعت جوش بالاتری را امکان پذیر می کند. برخلاف MMA، جوش نیازی به حذف سرباره پس از خنک شدن جوش ندارد.

MIG، MAG MIG، MAG، سیم جوش جامد با گاز، روش ترجیحی برای پروژه‌های جوشکاری در مقیاس بزرگ است. با این حال، می‌توان از آن با سیم جوش بسیار ریز برای ساخت جوش‌های بسیار نازک یا ریز استفاده کرد که می‌توان آن‌ها را آسیاب کرد و تا زمانی که تقریباً نامرئی شوند، صیقل داد. این ابزار آلات صنعتی را برای طیف وسیعی از کاربردها استفاده می کنند.

TIG

جوشکاران TIG از ورق های نازک فولاد کربنی و فولاد ضد زنگ و همچنین لوله های فولادی ضد زنگ یا لوله های ریز استفاده می کنند.

کیفیت جوش به دلیل ظرافت و ظاهر قابل توجه است.

دستگاه لحیم کاری: ویژگی ها و توصیه ها

قبل از اینکه وارد کار شوید، باید در نظر بگیرید که چه چیزی را می خواهید لحیم کنید. آنچه که قصد دارید با آن بسازید به همراه نوع ضخامت فلزاتی که قرار است جوش داده شوند متفاوتند

فاکتورهای عملیاتی : به صورت درصد در یک آمپر معین بیان می شود – برای مثال: 70% چرخه کاری در 100 A که مربوط به 7 دقیقه جوشکاری و 3 دقیقه خنک سازی برای هر 10 دقیقه استفاده است. این ضریب با شدت انتخاب شده “نسبت معکوس” دارد، به این معنی که هر چه شدت بیشتر باشد، زمان خنک شدن بیشتر می شود.

کیفیت جوش : این با عملکرد ایستگاه، ترکیب پارامترهای صحیح جوش، کیفیت الکترودها، سیم جوش یا فلز پرکننده و البته مهارت شما تعیین می شود.

فرکانس استفاده : مانند سایر تجهیزات، مدل هایی را برای استفاده گاه به گاه، منظم یا مکرر و همچنین برای جوشکار تازه کار، متوسط ​​یا متخصص خواهید یافت. قیمت احتمالاً با میزان سقوط شما در این مقیاس ها مطابقت دارد.

قدرت – یک دستگاه جوش پارس میان رده، از 40 A تا 130 A، برای الکترودهای 1.5 میلی متر تا 3.2 میلی متر سرمایه گذاری است که شما را از مشکلات احتمالی محافظت می کند. بدون نیاز به جوش با 4 میلی متر، دو پاس جوش در 3.2 میلی متر این کار را انجام می دهد.

اینورتر MMA (Manual Metal Arc): دستگاه جوش برای استارت

همه ما از پست های بزرگ، سنگین، قرمز یا آبی استفاده کرده ایم. نیازی به کشیدن آن همه وزن نیست. دستگاه جوشکاری سنگین با پرایمینگ ظریف هنوز در سطح ورودی موجود هستند. اگر شروع به کار می کنید، مستقیماً به اینورتر MMA بروید.

MMA چگونه کار می کند

سمت ارائه : یک سوئیچ، یک پتانسیومتر و دو رابط، یکی برای گیره و دیگری برای نگهدارنده الکترود روکش شده (الکترود بسته به ماهیت فلزی که قرار است جوش داده شود می تواند روتیلی یا پایه باشد).

از جنبه عملی : هنگام احتراق، یک قوس الکتریکی منبع گرمایی (3600 ± درجه) را برای ذوب همزمان الکترود و درز فلزی لازم می دهد. سپس آن را نگه دارید، تکان ندهید، تماس را تا زمانی که این همجوشی کامل شود حفظ کنید و سپس نتیجه را مشاهده کنید.

جوش MMA

توجه به توصیه‌هایی که از متخصصان و افرادی که خودتان آن را انجام می‌دهند بسیار مهم است، اما آموزش در مورد ضایعات فلزی بسیار مهم است. با کمی صبر، به زودی بر تکنیک و تنظیمات شدت تسلط خواهید داشت. ماشین‌های امروزی سازگاری با روش‌های مختلف جوشکاری را ارتقا می‌دهند. برای به خاطر سپردن پارامترهایی که در پروژه های خاص استفاده کرده اید و نتیجه ای که به دست آورده اید ، چند یادداشت بردارید.

همچنین، از آنجایی که ایستگاه در جریان مستقیم کار می کند، قطبیت مثبت برای نگهدارنده الکترود ترجیح داده می شود. نتیجه: پایداری بهتر، نفوذ خوب و برآمدگی کمتر.

نکته دیگر اینکه هر جوشکاری در اثر گرما مقداری تغییر شکل ایجاد می کند . بعد از سرد شدن، جوش گاهی اوقات ممکن است کمی چروک شود. برای جبران این، می توان جوش را کمی کوبید تا فلز بلندتر شود تا به شکل خود بازگردد. بستن کار خود به میز کار راه حل خوب دیگری است.

مطلب پیشنهادی: انواع کلاه و ماسک جوشکاری و مزایا و معایب آنها

جوشکاری نیمه اتوماتیک: فرآیند جوشکاری

روشی برای جوشکاری که در مشعل کنترل می شود و شامل یک قوس الکتریکی است که باعث ذوب شدن فلز پرکننده می شود . سیم جوش حاوی یک هسته شار است که همجوشی آن را در حین جوشکاری تنظیم می کند و نیازی به استفاده از گاز ندارد. همجوشی سیمی که جایگزین الکترود می شود امکان مونتاژ قطعات فلزی را فراهم می کند . نفوذ (عمق همجوشی) به سرعت حرکت و آمپر انتخابی بستگی دارد. مشعل را می توان برای نفوذ بیشتر فشار داد یا برای بند ناف ریزتر آن را کشید. باید خیلی نزدیک به فلز قرار گیرد. سیم‌پیچ‌هایی با هسته‌ای با قطر 0.8 میلی‌متر (گاهی اوقات 0.6 میلی‌متر) وجود دارد.تا حداکثر قطر 3.2 میلی متر برای ایستگاه های کاری حرفه ای. اغلب ایستگاه ها برای جوشکاری MIG MAG از پیش مجهز هستند. معیارهای انتخاب توسط پروژه جوشکاری شما تعیین می شود:

ولتاژی که دارید (220 ولت تک فاز یا 380 ولت سه فاز)

شدت در آمپر نسبت به ضخامت هایی که باید جوش داده شود

ظرفیت قطر سیم و ذخیره سازی سیم پیچ

کیفیت غلطک های قرقره (برای باز کردن سیم مهم است)

پیش تجهیزات گزینه MIG / MAG (منبع تغذیه مشعل گاز)

MIG MAG Welding: برای چه استفاده ای؟

یادآوری سریع معنای این کلمات اختصاری:

MIG: گاز خنثی فلزی

MAG: گاز فعال فلزی

عمل

جوشکاری نیمه اتوماتیک با استفاده از سیم پیچ های بافته یا جامد. اصل کار مانند سیم هسته است با این تفاوت که به جای استفاده از شار، یک گاز بی اثر یا فعال در نقطه جوش توسط مشعل پخش می شود. این گاز از جوش در برابر خوردگی محافظت می کند، ثبات قوس را فراهم می کند و ظاهر جوش را بهبود می بخشد. بسته به انتخاب گاز، فولاد و فولاد ضد زنگ را می توان هر دو جوش داد.

MIG MAG Welding: تعریف و تفاوت

جوشکاری MIG

جوشکاری MIG به گاز بی اثر (آرگون) برای جوشکاری آلیاژهای سبک، فولاد ضد زنگ یا مس نیاز دارد.

جوش MAG

جوشکاری MAG به گاز فعال (مخلوط آرگون/دی اکسید کربن) برای جوشکاری فولادهای کربنی نیاز دارد.

این گازهای تحت فشار یا در کارتریج های جداگانه یکبار مصرف برای حجم های کوچک (1.8 لیتر تا 3 لیتر) و یا در بطری های قابل شارژ برای حجم های بزرگ (130 لیتر تا 10 متر مکعب) ذخیره می شوند. یک تنظیم کننده جریان/لیتر که روی بطری نصب شده است، جریان گاز را تنظیم می کند.

در هر دو فرآیند، مصرف گاز بر حسب لیتر در دقیقه بیان می شود . این جریان در اندازه نازل های مشعل ذاتی است . با تخمین زمان جوشکاری و تنظیم جریان، می توان نیاز گاز را محاسبه کرد و در نتیجه تعیین کرد که آیا نیاز به خرید کارتریج یا بطری دارید. گاز برای مدت طولانی باقی می ماند، فراموش نکنید که دریچه ورودی را پس از استفاده ببندید. توصیه هایی که توسط کیف پول تقویت شده است.

TIG، گاز بی اثر تنگستن: رول های جوش

جوشکاری TIG (دستی) شکلی است که از جوشکاری قوس الکتریکی گرفته شده است. یک گاز خنثی توسط یک مشعل سرامیکی متشکل از یک الکترود نسوز تنگستن غیر قابل ذوب (سوزن) پخش می شود. این روش به دست آوردن یک جوش بسیار با کیفیت را امکان پذیر می کند .

استفاده از جوشکاری TIG

بسته به مهارت جوشکار، مذاب را می توان برای جوش بزرگتر یا جوش های بسیار نازک کار کرد. استفاده از آن به ویژه برای جوش های بسیار محکم، برای فشار بالا یا لوله کشی و حتی برای جوش های هسته ای توصیه می شود. TIG را می توان برای فلزاتی مانند آهن استفاده کرد اما برای فلزات غیر آهنی مانند تیتانیوم و آلومینیوم توصیه می شود .

الکترود تنگستن هرگز نباید با قطعه کار در تماس باشد. جوشکار باید هم انرژی ورودی مشعل و هم رسوب فلز پرکننده (بدون روکش) را کنترل کند. مهره جوش توسط گاز خنثی محافظت می شود تا از خوردگی فلز جوش داده شده جلوگیری شود . منطقه گرمایش محدود شده است، که برخلاف جوشکاری شعله، تغییر شکل حرارتی ناشی از جوشکاری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این فرآیند دود کمی تولید می کند و دقت جوش استثنایی را ارائه می دهد.

مطلب پیشنهادی: انبر جوش چیست? نکات ایمنی استفاده از انبر جوشکاری

ایستگاه های جوشکاری TIG: توضیحات اساسی

ایستگاه جوش به طور کلی مخلوط، جوش MMA اینورتر و جوشکاری TIG است. یک سوئیچ حالت جوشکاری را انتخاب می کند، سپس فقط مطمئن شوید که روش جوشکاری شما با حالتی که انتخاب کرده اید مطابقت دارد. قطبیت مشعل منفی برای جوشکاری TIG ضروری است . گاز بی اثر در نظر گرفته شده برای مشعل از یک شیر برقی که از مشعل کنترل می شود عبور می کند. ایستگاه های جوشکاری سطح ورودی برای فرکانس بالا مجهز شده اند که امکان راه اندازی بدون تماس الکترود تنگستن با فلز را فراهم می کند. بنابراین، سوزن ها ذخیره می شوند، که تا آنجا که به کیف پول شما مربوط می شود، نگران کننده نیست. پتانسیومترها برای تنظیم جریان گاز با تاخیر قبل و بعد از جوشکاری استفاده می شوند(قبل از گاز و پس از گاز).

توصیه : هنگام جوشکاری، هر دو دست درگیر هستند. مطمئن شوید که از محافظ صورت استفاده می‌کنید، هود جوشکار ترجیح داده می‌شود، از دستکش‌های نرم برای محافظت از دست‌ها و پیش‌بند یا کت چرمی برای جلوگیری از سوختن و سوراخ کردن لباس‌هایتان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.