معرفی ابزار آلات

دستگاه دمنده یا بلوئر چیست؟ انواع دمنده ها و نحوه کار آن ها

دستگاه دمنده یا بلوئر چیست؟

دستگاه دمنده چیست؟

دمنده وسیله ای است که در واقع سرعت هوایی را که در آن عبور می کند را  افزایش می دهد. به طور کلی، یک دمنده برای حرکت هوا و گاز در فشار کم تا زیاد برای انجام یک عملکرد خاص ساخته شده است. دمنده ها کاربرد زیادی در صنایع متفاوت دارند، برای مثال: تهویه، خنک کننده، تخلیه، انتقال و غیره. دستگاه دمنده معمولاً هنگامی استفاده می شوند که فشار مورد نیاز در جایی بین فشار یک فن و یک کمپرسور قرار می گیرد. در همین راستا مطالعه مقاله سشوار صنعتی یا تفنگ حرارتی چیست؟ را نیز به شما پیشنهاد می کنیم.

انواع دمنده کدامند؟

 • دمنده های گریز از مرکز
 • دمنده های پرسرعت
 • دمنده های احیا کننده
 • دمنده های احیا کننده
 • دمنده های گریز از مرکز چند مرحله ای
 • دمنده پیچ حلزونی
 • دمنده های لوب چرخشی
 • دمنده های جابجایی مثبت

دمنده ها چگونه کار می کنند؟

طراحی دمنده ها به گونه ای است که از طریق افزایش فشار هوا یا گاز و همچنین از طریق حرکت گریز از مرکز روتور کار می کنند. دمنده هوا یا  گاز را از طریق دریچه ورودی مکش می کند، که باعث چرخش پروانه ها می شود با این کار نیروی گریز از مرکز ایجاد کرده که هوا یا گاز را به حرکت در می آورد. در حالی که این اتفاق می افتد، هوا یا گاز به طور مداوم با افزایش خطی فشار فشرده خواهند شد. در همین راستا مطالعه مقاله 30 کاربرد بلوئر یا دمنده هوا را به شما پیشنهاد می کنیم.

انواع دمنده

در این بخش از مطلب چهار نوع اصلی دمنده را توضیح می دهیم. همچنین مزایا و معایت آن ها را ارائه می کنیم با ما همراه باشید.

چهار نوع اصلی دمنده وجود دارد. هر کدام از اینها مزایا و معایب مختلفی دارند و برای عملکردهای خاصی استفاده می شوند:

دمنده های جابجایی مثبت

یک دمنده با جابجایی مثبت عملکرد ساده و در عین حال مؤثر دارد. این نوع دمنده ها  که برای کارهایی که شامل هوا یا گاز خنثی هستند، مناسب هستند.مراحل انجام کار به این صورت است که  هوا یا گاز از طریق قسمتی در یک طرف دمنده وارد خواهد شد  که اندازه آن افزایش می یابد و از طرف دیگر که اندازه آن کاهش می یابد خارج می شود. با توجه به تفاوت نسبت بین نقاط ورودی و خروجی، جابجایی مثبت هوا هنگام آزاد شدن از سمت انقباض رخ می دهد و فشار هوا را بالا می رود. ویژگی خاص این نوع دمنده این است که بدون توجه به تغییرات فشار، سرعت جریان هوا ثابت خواهد ماند.اگر دریچه تخلیه بسته شود، دمنده های جابجایی مثبت به جریان خود ادامه داده و ممکن است خط را بشکنند. به همین علت است که شیرهای اطمینان برای این دمنده بسیار مهم و ضروری هستند.

یکی از انواع دمنده با جابجایی مثبت، دمنده لوب چرخشی است که از دو روتور تشکیل شده است که در جهت مخالف می چرخند . دمنده هوا را می مکد و لوب ها هوا را قبل از بیرون راندن به اطراف می چرخانند.

یکی از بهترین جنبه های دمنده های لوب چرخشی این است که حجم بالایی از هوا تولید می کنند که برای سیستم های خلاء بسیار مهم است. با این حال، این هوا دارای فشار کم (حدود 15 psi) است، بنابراین یک دمنده لوب چرخشی برای کاربردهایی که نیاز به فشار بالا دارند بهترین انتخاب نیست.

دمنده های لوب چرخشی

یکی از انواع دمنده با جابجایی مثبت، دمنده لوب چرخشی بوده  که از دو روتور تشکیل یافته که از طریق روتورهای دوتایی که در جهت مخالف می چرخند عمل می کند. دمنده هوا را به داخل می کشد و لوب ها هوا را پیش از به بیرون راندن به اطراف می چرخانند.

به دلیل عملکرد لوب چرخشی، این دمنده ها حجم بالایی از هوا تولید می کنند و بنابراین برای سیستم های خلاء بزرگتر مفید هستند. از آنجایی که این نوع دمنده ها برای کاربردهایی مانند اکسیژن زدایی از مخزن هوادهی استفاده می شوند، فشار هوای تولید شده کاملاً متوسط ​​است (تقریباً 15 psi).

یکی مزایای دمنده های لوب چرخشی این است که به تعمیر و نگهداری کمی نیاز داشته و با اکثر سیستم های دمنده کار می کنند. اما آنها اجازه می دهند مقداری هوا بیرون فرستاده شود، در نتیجه آنها کم مصرف ترین گزینه دمنده نیستند. صدای آن‌ها فوق‌العاده است، ولی می‌توان آن‌ها را با صدا خفه‌کن‌ها خاموش نمود.

دمنده پیچ حلزونی

دمنده های حلزونی معمولاً هوا را با فشارهای بالاتری نسبت به دمنده های لوب چرخشی تولید می کنند. دمنده های پیچ حلزونی از دو روتور استفاده می کنند که هر کدام مجهز به لوب (معمولاً دو یا سه) هستند. روتور اصلی در فلوت روتور دوم قرار می گیرد. روتور مارپیچ به دلیل شکل منحصر به فرد مارپیچ لوب های روی روتور، برای ایجاد فشار بیشتر و دقیق تر طراحی شده است. هندسه مارپیچ به گونه ای عمل می کند که هوا را بین روتورها فشرده می کند. این روتورها همچنین به دقت در تراز قرار خواهند گرفت تا از تماس بین لپ ها جلوگیری شود. آنها همچنین صدای کمتری نسبت به دمنده های لوب چرخشی دارند. این دمنده های پیچیده کم مصرف نیز هستند.

دمنده های گریز از مرکز

دمنده های گریز از مرکز معمولاً در کاربردهایی که نیاز به فشار بالا و جریان متغیر وجود دارد استفاده می شود برای مثال  در سیستم های تهویه کاربرد دارند. آنها همچنین برای انتقال گاز و کنترل آلودگی هوا استفاده می شوند. این دمنده ها پروانه های چرخشی دارند که باعث افزایش سرعت هوا یا گاز در هنگام عبور می شود. علاوه بر این، هنگامی که هوا وارد چرخ فن دمنده می شود، 90 درجه چرخیده ​​و با سرعت بیشتری از دمنده خارج می شود. این نوع دمنده برای حفظ انتقال مداوم گاز ایده آل است. با عبور گاز، انرژی جنبشی افزایش می یابد و بنابراین با تخلیه گاز از دمنده، گاز وارد می شود تا فشار را تسطیح کند.

یک نوع خاص از دمنده گریز از مرکز، دمنده گریز از مرکز چند مرحله ای نامیده می شود. دمنده های گریز از مرکز چند مرحله ای ماشین های چرخشی هستند که می توانند فشار هوا یا گازها را با استفاده از نیروی گریز از مرکز که معمولاً توسط یک موتور الکتریکی منتقل می شود، افزایش دهند. دارای تحمل فشار بالا و نرخ جریان بالا است، بنابراین برای کاربردهایی که شامل ایجاد فشار بالا از حجم کم هوا است، به خوبی مجهز است. از آن برای کاربردهای مختلفی مانند: شما می توانید از آن برای ، آزمایش گازسنج ، تامین انرژی ریه های مصنوعی، تقویت گاز محل دفن زباله، هوادهی در صنعت تصفیه فاضلاب، هوادهی مخزن ماهی، و نیرو دادن به ریه های مصنوعی در قسمت پزشکی استفاده می شود.

دمنده های پرسرعت

اگر به دنبال یک دمنده با فشار و جریان بسیار بالا هستید، یک دمنده با سرعت بالا را انتخاب کنید. این دمنده های پرسرعت که برای فشار بالا تا 25 psi) و جریان بالا تا 15000 متر مکعب در ساعت) طراحی شده اند، از طریق یک موتور تغذیه می شوند. شبیه دمنده های گریز از مرکز، دمنده های پرسرعت دارای پروانه هایی در هر طرف هستند که مکش دوگانه را ایجاد می کنند. این پروانه‌های جفت مستقیم مستقیماً به یک موتور سنکرون آهنربای دائمی متصل می‌شوند که به وسیله یک درایو فرکانس متغیر (VFD) کار می‌کند و امکان سرعت‌های بالا را در عین حفظ کنترل جریان را ایجاد می‌کند.

دمنده های احیا کننده

اگرشما نیز احتیاج به جابجایی حجم زیاد هوا با فشار کم دارید، این نوع دمنده ها را به شما پیشنهاد می کنیم. علاوه بر این، نگهداری از آنها راحت است زیرا دمنده های احیا کننده اغلب دارای اجزای بدون روغن بوده، همچنین ایمن نیز هستند، به ویژه در محیط های صنعت غذا و بیمارستان،نوشیدنی و در صنعت پزشکی.دمنده های احیا کننده از طریق جابجایی مولکول های هوا فشار ایجاد می کنند. پروانه می چرخد ​​که هوا را جذب می کند و سپس بین تیغه ها محبوس می شود. همانطور که پروانه به چرخش ادامه می دهد، هوا به جلو رانده می شود و در آنجا به پایه پروانه باز می گردد. دمنده هوا را با استفاده از جابجایی غیر مثبت منتقل می کند، که هوا را به دام می اندازد و سپس مجبور به حرکت می شود.

 کاربردها دمنده های با کارایی بالا

مزایای دمنده های قابل تنظیم با کارایی بالا

 1. هنگام خرید یا استفاده از یک دمنده قابل تنظیم، باید به چند نکته توجه نمایید که در زیر با ارائه کرده ایم:
 2. دمنده های با کارایی بالا در شرایط سخت برای مدت طولانی می توانند به کار خود ادامه دهند.
 3. کنترل های حرکتی هوشمند این اجازه را به دمنده می دهند تا آنچه را که باید انجام دهد به تنهایی احساس کند.
 4. کنترل های قابل برنامه ریزی کنترل نحوه عملکرد دمنده را برای شما راحت می کند
 5. قابلیت اطمینان در بلند مدت به این معنی است که شما لازم نیست نگران خرابی سیستم یا قطعاتی که نیاز به تعویض دارند، باشید.

می‌توانید از دمنده‌های با کارایی بالا در صنایع مختلف استفاده کنید این دستگاه ها  به عنوان مدل های ثابت و مدل هایی هستند که امکان استفاده مجدد از موتور یا پایه را فراهم خواهند کرد. آنها در موارد زیر یافت می شوند:

یخ زدایی هواپیماها
سیستم های دمنده با دمای ورودی زیاد
سیستم های دمنده هوادهی فاضلاب
سیستم های دمنده انتقال پنوماتیک
6.نعطاف پذیری در طیف وسیعی از برنامه ها یعنی می توانید از دمنده های با کارایی بالا در آن ها استفاده کنید

برنامه های کاربردی کنترل گرد و غبار
منابع هوای احتراق
هواکش های بستر سیال
سیستم های نوار نقاله
سیستم های خنک کننده و خشک کن
جمع بندی

با تحیق در مورد چهار نوع اصلی دمنده، نمی توان گفت کدام نوع دمنده بهترین است. زیرا هر کدام مزایا و معایب متفاوتی را ارائه می دهند و به نیازها و کسب و کار شما بستگی خواهد داشت. برای مثال، برای کاربردهای که نیاز به  فشار بالا است از دمنده‌های توربوی پرسرعت ایده‌آل استفاده می شود، در حالی که برای دمنده‌های احیاکننده با فشار پایین ممکن است اولویت نداشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *