معرفی ابزار آلات

باد پاش چیست؟ معرفی انواع آن و نحوه کار باد پاش

گاهی باید با استفاده از یک جریان باد قوی، سطوح مورد نظر را پاک کنیم و همچنین برای انجام بعضی کارها به تولید باد پرفشار نیاز خواهیم داشت. به همین دلیل به باد پاش یا پمپ باد نیاز داریم تا بتوان فشار باد مورد نظر را تولید کنیم. برای استفاده از این جریان تولید شده باید از یک باد پاش استفاده کنیم و در واقع باد پاش وسیله ای برای انتقال باد از کمپرسور به بیرون انجام می شود. بادپاش را به اسم تفنگ باد پاش، تفنگی باد  و باد پاش تفنگی نیز می شناسند که یک ابزار بادی محسوب می شود. در این مطلب به مواردی از جمله باد پاش چیست و کاربرد آن و همچنین انواع بادپاش می پردازیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

کاربرد باد پاش چیست؟

باد پاش تفنگی سری های گوناگونی دارد به کمک این وسیله می توان برای از بین بردن گرد و خاک در دستگاه ها، برای گرد گیری یا پاک نمودن میز، برای خاک گیری داخل خوردرو، تمیز کردن منزل یا جاهایی که دسترسی به آنجا غیر ممکن است استفاده کرد. برای خدمات کامپیوتر یا مراکز سرویس و ماشین های اداری، سرویس لوازم خانگی، تعمیرات و خدمات پس از فروش ابزارآلات صنعتی، همچنین برای از بین بردن خاک و دوده از داخل دستگاه ها بسیار مهم و کاربردی است. در کارواش ها از باد پاش برای خشک نمودن و گرد گیری داخل خودرو استفاده می شود. در موارد دیگر در کارگاه ها برای دور کردن پبیسه و براده از روی دستگاه دریل ستونی، تراش و فرز استفاده می شود.

به طور کلی مهم ترین کاربرد تفنگ بادی می تواند در نجاری ها و چوب بری ها باشد. در زیر به مهم ترین کاربرد های باد پاش اشاره شده است :

·        کارگاه های چوب بری و نجاری

·        کارواش برای خشک کردن

·        تعمیرگاه های اتومبیل

·        کارخانجات تولیدی

·        باد کردن تایر

·        تعمیرگاه های لوازم برقی

·        تمیز کردن قطعات خودرو مانند فیلتر هوا

انواع باد پاش کدامند؟

باد پاش ها دارای انواع گوناگونی دارند. این ابزار را می توان از لحاظ نازل و جنس دسته بندی کرد.

در این قسمت از مطلب انواع تفنگ باد پاش را از لحاظ جنس و نازل توضیح می دهیم. تولید این ابزار از متریال های متفاوتی بوده که از بین آنها می توان به دو نوع ماده پر مصرف یعنی فلز و پلاستیک در ساخت آنها استفاده می شود.

باد پاش فلزی

باد پاش فلزی از انواع تفنگ بادی می باشد که بدنه آن از جنس فلز بوده و در اکثر مواقع نیز جنس فلز آن آلومینیوم است.

باد پاش پلاستیکی

می توان یکی از انواع تفنگی باد را به باد پاش پلاستیکی اشاره نمود و علت نام گذاری آن به این دلیل است که مواد استفاده شده در ساخت بدنه آن از پلاستیک است.

انواع باد پاش از نظر نازل چیست؟

باد پاش دارای نازل بوده و نقش بسیار مهمی در انتقال فشار باد نیز دارد. نازل ها در باد پاش انواع گوناگونی دارند که این انواع طبق طول و اندازه نازل باد پاش دسته بندی شده است. نازل ها دارای سه نوع هستند که عبارت اند از :

·        نازل کوتاه

·        نازل بلند

·        نازل متوسط

اجزاء تشکیل دهنده باد پاش

باد پاش یکی از انواع ابزار آلات بادی بوده که از قسمت ها و اجزایی ساخته شده است که با استفاده از آنها می توان فرایند باد پاشی را انجام داد. در زیر به این اجزاء اشاره شده و در مورد هر کدام توضیح داده می شود.

بدنه

قسمت بیرون و قالب تشکیل دهنده باد پاش بوده و از مواد و متریال های متفاوتی برای مثال پلاستیک و فلز تشکیل شده است.

ماشه

یکی دیگر از اجزاء در تفنگ باد بوده که با فشار دادن آن می توان فشار باد را به بیرن هدایت نماییم.

سر نازل

قسمتی دیگر از تفنگی باد است که نازل ها بر روی آن نصب می شود. سر نازل ها مدل ها و اندازه های مختلفی دارد.

دنباله ژاپن تایپ

این قطعه قسمتی است که شلنگ نازل به آن وصل شده و به اصطلاح دنباله گفته شده است.

تفنگی باد گیج دار

باد پاش گیج دار در واقع به این صورت است که بر روی بدنه آن یک گیج نصب شده وظیفه آن کنترل میزان فشار بوده و اندازه گیری خواهد کرد. از این باد پاش برای باد نمودن تایر و کاربردهای مشابه آن استفاده می شود و مکانیزم کار آن به این شکل است که یک شیلنگ به صورت نازل بر روی باد پاش نصب شده و هدف آن اندازه گیری مقدار فشار هوای ورودی بوده و می توانیم تا حدی که نیاز است تایر را باد کنیم.

تفنگی باد پنوماتیک

هنگامی که نیاز به هوای فشرده داشته باشیم از تفنگی باد پنوماتیک می توان استفاده کرد. از این ابزار برای خشک نمودن بدون تماس و زدودن زباله های خشک استفاده خواهد شد. باد پاش پنوماتیک دارای انواع گوناگونی است که هر کدام از آنها در موارد مختلی مورد نیاز می شود.

پیستوله باد پاش

بر روی پیستوله باد پاش یک مخزن نصب شده و به کمک آن می توان کارهای متفاوتی برای مثال رنگ پاشی و کارهای مشابه را انجام داد. تبدیل باد پاش با توجه به اینکه باد پاش دارای سر نازل بوده می توان با تعویض آن و نصب سر نازل دیگر در فرایند آن تغیر ایجاد نمود. در واقع منظور از تبدیل تفنگی باد همین موضوع است. با توجه به اندازه فشار و حجم باد خروجی، نیاز است که باد پاش نیز متناسب با آن فشار و حجم خروجی باشد و برای این کار از تبدیل استفاده خواهد شد.

معرفی انواع بادپاش و نحوه کار باد پاش

ویژگی انواع باد پاش

نازل خروجی این ابزار میتواند سایز های مختلفی داشته باشد تا کاربرد نازل مناسب با کارکرد خود را انتخاب نماید.

دارای سری های متفاوت بوده و می تواند از میله با اندازه ۲٫۵ تا ۱۵ سانتی متر با تنوع شکل ظاهری منحصر به فرد باشد.

از این ابزار نیز می توان برای از بین بردن گرد و غبار موجود در دستگاه ها و تمیز کردن دستگاه استفاده کرد.

جنس تفنگ بادی که در بازار است پلاستیکی و  فلزی است و  جنس لوله باد پاش ضد خش است.

در کارواش های ماشین از نوع فلزی این ابزار برای اتومبیل استفاده می شود که برای خشک نمودن یا تمیز کردن گرد و خاک نشسته روی اجسام اتومبیل استفاده می کنند.

نحوه کار باد پاش چگونه است؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد این محصول برای پاشش باد مناسب است و کاربردهای زیادی دارد.

این ابزار مانند یک تفنگ به کمک کوپلینگ به شیلنگ فنری وصل است و پس از آن به یک کمپرسور هوا متصل خواهد شد.

این ابزار می تواند کمپرسور هوا را در مخزن خودش فشرده نماید. و همچنین با فشار ماشه این محصول باد با سرعت خیلی زیاد از آن خارج خواهد شد.

بهترین برندهای تفنگ باد پاش چیست؟

می توان گفت یکی از بهترین مارک های باد پاش در تولید ابزارهای بادی و پنوماتیک و همچنین کمپرسور هوا و باد پاش سوماک است که ابزارهای بادی با کیفیت تولید می کند و همچنین به تجربه ثابت شده است که ابزارهای تایوانی و به خصوص سوماک در عمر طولانی، بالاترین سطح کیفیت و عملکردی با کیفیت داشته اند. از دیگر برندها می توان به تفنگ باد پاش رونیکس، باد پاش لایت تفنگی باد پاش هیوندای ، تفنگ بادپاش آروا و … نیز نام برد که این برندها نیز از بهترین مارک های در بازار و بسیار پرطرفدار و پرفروش هستند. شما می توانید هم اکنون باد پاش فلزی آروا مدل 3420 را از فروشگاه اینترنتی فرهان ابزار سفارش دهید.

جمع بندی

در این مطلب از فرهان ابزار به بررسی باد پاش ها پرداختیم و همچنین معرفی انواع آن را مورد بررسی قرار دادیم و با توجه به جنس آن کاربردهای هر یک را توضیح دادیم شما می توانید برای دانستن قیمت باد پاش و خرید باد پاش در سایت فرهان ابزار اطلاعات کسب کنید و همچنین ثبت سفارش کنید و یا می توانید سوالات و نظرات خود را در قسمت نظرات در زیر همین مقاله بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *