معرفی ابزار آلات

معرفی انواع چراغ پیشانی یا هدلایت و 10 نکته برای خرید آن

افرادی زیاد در شب، به اسکی، کمپینگ، صحرا نوردی، کوه­نوردی، غارنوردی، دره­نوردی و دوچرخه­ سواری می روند حتما می دانند در هنگام تاریکی هوا و شب چه مشلاتی خواهند داشت یکی از وسایل بسیار ضروری برای مکان های تاریک چراغ پیشانی است که با روشن شدن آن می توان محیط را روشن کرد . علاوه بر طبیعت گردی، هدلامپ­ها در مشاغل گوناگونی برای مثال کارگران معدن و امداد و نجات نیز استفاده می شود. در ادامه با این چراغ پیشانی و انواع آن آشنا می شویم.

چراغ پیشانی چیست؟

چراغ پیشانی که به هد لامپ (HeadLamp) نیز معروف است در واقع هدلامپ یک چراغ قوه برای افرادی است که می­خواهند در تاریکی از هر دو دست خود استفاده نمایند و محیط را روشن کنند. چراغ پیشانی همانطور که از نامش مشخص است بر روی پیشانی با یک یا دو بند به دور سر بسته شده و لامپ این چراغ قوه بر روی پیشانی و باتری آن در پشت سر نصب شده است این ابزار در مکان هایی که دسترسی به نور نیست کاربرد دارد.

یکی از مزیت های این چراغ قوه نسبت به چراغ قوه دستی این است که به راحتی به پیشانی متصل می شود و شما با خیال راحت می توانید در تاریکی به کار خود ادامه دهید.

معرفی انواع چراغ پیشانی یا هدلایت

تاریخچه چراغ پیشانی

جالب است بدانید اولین بار چراغ هدلامپ یا هدلایت برای کارگران معادن زغال سنگ ساخته شد. در بعضی از معادن زیرزمینی گازهای اشتعال زا بوده و معدنچیان نمی توانستند از چراغ های معمولی یا مشعل های آتش برای روشنایی معدن استفاده کنند. به همین جهت این چراغ به صورت عایق بر روی کلاه های ایمنی توسط توماس ادیسون طراحی شد تا در هنگام روشن شدن چراغ، باعث انفجار معدن و آتش سوزی افراد نشوند. با گذشت زمان طولانی و با توجه به ویژگی های که در انواع چراغ پیشانی ساخته شد، افراد مختلف از جمله سربازان پیاده، گردشگران، جراحان، کوهنوردان و… به این وسیله علاقمند شدند و تقاضا وسیعی در همه جای دنیا ایجاد شد.

10 نکته برای خرید چراغ پیشانی

اجزای چراغ پیشانی

کلیدهای چراغ پیشانی

توجه داشته باشید تمام چراغ ها باید از کلید‌های محکمی ساخته شده باشند تا بر اثر فشار دادن کوله روشن نشوند. کلیدهایی که در فرورفتگی بوده و نیز چراغ‌هایی که با چرخاندن بدنه روشن خواهند شد، مناسب هستند. اگر بر اثر فشار دادن کوله پشتی روشن شد می‌توان کلید‌های آن را با چسب محکم کرد یا درون یک قاب یا کیف با بدنه محکم و سفت قرار دهید.

تنظیم فوکوس نور

چراغ‌های‌ پیشانی تنظیم فوکوس نور عالی دارند.اگر قصد دارید منطقه بزرگی را روشن کنید می تواند مناسب باشد و همچنین برای انجام فعالیت‌های با حرکات آهسته تر از جمله‏ پیاده‌روی ، اردو زدن و اتراق کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نور متمرکز یا اسپات این وسیله هنگامی استفاده می‌شود که قصد دیدن شی یا فردی در نقاط دورتر را دارید. این نوع شعاع نور برای ‏حرکات سریعتر و پیدا نمودن مسیر از جمله راهپیمایی در کوهستان، دویدن و غیره طراحی شده است.

لامپ‌های چراغ پیشانی

دیودهای نوری(LED) ، تنها 0.1 لامپ‌های هالوژن زنون انرژی مصرف خواهند کرد. همچنین، در صورت ضعیف شدن باتری، ‏LED‏ ها نور ضعیف تولید کرده اما ‏لامپ‌های التهابی در چنین شرایطی قادر به تولید نور نیستند.

‏‏ این وسایل از نظر نوردهی قوی نبوده ولی وزن کم آن‌ها نسبت به نورشان، آن ها را محبوب کرده است آن‌ها نشکستنی هستند و در مقابل لرزش و ضربه ناگهانی مقاوم هستند.

استفاده از سنسور مادون قرمز

بعضی از هدلایت ها به شما این امکان را می دهد تا برای روشن و خاموش شدن آن، از حرکت دست استفاده کنید. به این شکل که دست خود را جلوی چراغ هدلایت و سنسور مادون قرمز حرکت می دهید تا بسته به نیاز، نور آن روشن و خاموش شود و یا می توانید به تغییر سطوح روشنایی بپردازید.

استفاده از نور قرمز در بعضی چراغ‌های هدلایت

به یاد داشته باشید استفاده از نور سفید در فعالیت‌های شبانه یا کمپینگ آزاردهنده است.اگر در شب به  نور سفید خیره شوید می‌تواند برای چشم دردناک باشد به همین جهت در برخی از چراغ‌های پیشانی از لکه‌های نوری قرمز استفاده شده است تا آسیب کمتری به چشم بزند.

پرتوهای نور در هدلامپ ها

در چراغ هدلامپ دو نوع پرتو نور است که شامل موارد زیر می­شود:

نور پخش (Flood): هنگامی که نیاز دارید تا منطقه بزرگی برای شما روشن شود، این نوع نور گزینه بهتری  است.

نور نقطه­ای (spot): این نور هنگامی به کار می­رود که می­خواهید یک هدف مانند شئ یا فرد را به طور واضح ببینید.

چراغ پیشانی یا هدلایت چیست

انواع چراغ پیشانی

چراغ پیشانی در سه نوع دسته بندی می شود که هر کدام با توجه به ویژگی­های متفاوت، کاربردهای مختلفی نیز دارند.

لامپ رشته ای

لامپ رشته­ای از مدل­های قدیمی این محصول است. مصرف باتری لامپ های رشته ای بسیار بالا است و در مدت طولانی فقط 1 تا 2 ساعت میتوان از این لامپ استفاده نمود. علاوه بر مصرف بالا باتری، وزن این نوع چراغ­ها نیز زیاد و اندازه آن بزرگ است.

ال ای دی (LED)

در ساخت این نوع چراغ از یک یا چند لامپ LED استفاده می‌شود، اما وزن و اندازه آن از لامپ LED کمتر است. میزان مصرف باتری این لامپ­ها دو برابر لامپ­های رشته­ای بوده و دامنه پراکندگی نور بالایی دارند.

اس ام دی (SMD)

در حال حاضر جدیدترین مدل چراغ پیشانی، چراغ با لامپ SMD است. این نوع چراغ مصرف باتری بسیار کمی دارد و می توان به مدت 12 ساعت از آن استفاده کرد. حجم آن نیز نسبت به مدل­های گذشته خیلی کوچک­تر است و همچنین گزینه مناسبی است.

معرفی انواع چراغ پیشانی یا هدلایت و 10 نکته برای خرید آن
کاربرد چراغ پیشانی چیست؟

از چراغ هدلامپ در فعالیتهای مختلف و ورزشها استفاده می شود که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند.

برای دوچرخه سواری و دویدن

اگر در هنگام دوچرخه سواری یا دویدن می خواهید نور راه را روشن کند ، مهمترین پارامتر استفاده نمودن از چراغ است، با توجه به سرعت زیاد در این نوع فعالیت ها ، باید مسافت بیشتری را ببینید و نیازی به روشن شدن فواصل نزدیک نخواهد بود. توجه داشته باشید هنگام انتخاب لامپ برای این فعالیت ها ، باید دامنه نور لامپ را در نظر داشته باشید ، به طور معمول دامنه ای از 80 تا 150 متر برای این نوع فعالیت مناسب خواهد بود.

مناسب برای کوهنوردی

در این نوع فعالیت ها، موانع در دره ها و همچنین خطرات زیست محیطی نیاز به نور است. چراغ های متوسط یا  بردی ​​انتخاب های خوبی برای این نوع فعالیت هستند و این چراغ فاصله های کوتاه (10 تا 20 متر) و هم مسافت های طولانی (50 تا 100 متر) را روشن می کنند.

کمپینگ های شبانه

اگر قصد سفر و طبیعت گردی دارید، نور مناسب در شب بسیار ضروری است. برای تمام فعالیت های خود، مانند نظارت بر محیط اردوگاه، پخت و پز و آرامش شما به یک نور نیاز خواهید داشت که اطراف شما را روشن نماید، برای این نوع فعالیت ها یک چراغ با دامنه کوتاه 40 تا 60 متر بخرید.

معرفی انواع چراغ پیشانی یا هدلایت و 10 نکته برای خرید آن

استفاده روزمره هنگام شب و محیط تاریک

شما می توانید برای کارهای فنی برای مثال تعمیرات خودرو یا برای استفاده در خانه از چراغ غیرمتمرکز که می تواند قسمت بزرگی را در برابر شما روشن کنند گزینه های خوبی هستند، این چراغ ها به طور معمول در انواع گوناگون با قیمت مناسب در بازار هستند. حداکثر نور خروجی در این چراغ ها  10 متر است.

مزایای استفاده از چراغ پیشانی چیست؟

درحین استفاده دو دست آزاد است

با استفاده از چراغ پیشنانی می توانید با هر دوست خود کار کنید و نیازی به نگه داشتن چراغ نیست.

هماهنگی لازم بین محل تابش نور و زاویه دید فردی را ایجاد می کند.

امکان کنترل محل تابش نور

برای مثال با چرخش سر و همچنین نگاه به هر طرفی، دقیقا به همان زاویه نور می تابد. اما در چراغ قوه های دستی برای تنظیم محل تابش باید با حرکت دادن دست خود انجام داد.

از خشتگی دست جلوگیری می کند

وقتی مدت زیادی از چراغ قوه های دستی استفاده شود، دستان شما خسته می شود و این باعث کلافگی شما خواهد شد.

شعاع نوردهی بیشتر

چراغ های پیشانی در نوردهی پخش، شعاع بیشتری را روشن کرده. ولی از برد نوری کمتری برخوردار است. به همین دلیل شرکت های صنعتی، پزشکان، کارگران معادن از آن استفاده می کنند.

معایب استفاده از چراغ قوه پیشانی چیست؟

در فعالیت های گروهی استفاده از آن مناسب نیست

اگر شما نیز قصد دارید در طبیعت گردی و فعالیت های گروهی ، گفتگو با یکدیگر را انجام دهید. توجه داشته باشید آن را در حالت نور کم یا خاموش قرار دهید تا دید شخص مقابل مختل نشود.

شدت نور کم است

به طور کلی روشنایی متمرکزی که چراغ های دستی و  پلیسی وجود دارد بیشتر از انواع چراغ هدلامپ است.

محل قرار گیری و مدت زمان شارژ باتری چراغ پیشانی

بعضی از مدل های چراغ قوه هدلایت از باتری داخلی در کنار چراغ بکار برده شده است به همین دلیل موجب بزرگ شدن ابعاد آن شده است. البته مدل های گران تر، محفظه ی باتری جداگانه داشته که با کمک یک سیم از پشت سر به چراغ جلویی متصل خواهد شد.

مدت زمان شارژ چراغ پیشانی بستگی به مدل باتری دارد. در باتری  لیتیوم یون با توجه به ظرفیت و ولتاژ آن، مدت زمان شارژ باتری بین 8 تا 16 ساعت خواهد بود.

10 نکته خرید چراغ پیشانی یا هدلایت که باید توجه کنید

1-     میزان روشنایی یا لومن Lumens

2-    اندازه و وزن محصول چراغ هدلامپ

3-    دکمه های چراغ پیشانی

4-    حالت نوردهی چراغ پیشانی

5- قیمت چراغ پیشانی

6-    انتخاب نوع چراغ هدلایت

7-    ضد آب بودن چراغ پیشانی

8-    توجه به نوع باتری چراغ هدلامپ

9-    قابلیت تنظیم پرتو نور

بهترین مارک هدلامپ چیست؟

از جمله بهترین برند چراغ پیشانی می توان به رونیکس، بلک دایموند، اسمال سان، خورشیدی شوائی لینگ، اکتیو، صامو پرشین اشاره نمود. شما می توانید همین حالا چراغ هدلایت رونیکس 4282 را از فرهان ابزار سفارش دهید.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا با انواع چراغ پیشانی یا هدلامپ آشنا شوید و مزایا و معایب آن مورد بررسی قرار گرفت شما می توانید با توجه به نکاتی که در مورد چراغ هدلایت گفته شد و با توجه به نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید و مناسب ترین قیمت چراغ هدلامپ را بخرید برای خرید چراغ پیشانی می توانید در سایت فرهان ابزار محصول مورد نظر را سفارش داده و در کوتاه ترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *