معرفی ابزار آلات

انواع سنباده لرزان – راهنمای خرید و نگهداری سنباده لرزان

برای صیقل و صاف کردن سطوح گوناگون مانند پلاستیک، فلزات و چوب نیاز به وسیله ای است که ناهمواری های روی سطوح را از بین می برد و این ابزار کاربردی سنباده نام دارد. سنباده ها انواع مختلفی داشته و نرم و زبر هستند. سمباده لرزان کمک می کنند تا کارهای آهنگری و نجاری خود را پس از تمام شدن کار، صیقل دهید. سنباده ها ذرات ریزی دارند که این ذرات به کمک چسب روی ورقه های مخصوص در ابعاد مختلف چسبیده اند و در این ذرات ریز کار سایش را انجام می دهند. در ادامه به طور کامل در مورد سنباده لرزان توضیح می دهیم پس تا انتها همراه ما باشید.

سنباده لرزان چست؟

سنباده لرزان یکی از ابزارهایی است که در صنعت رنگ کاری کاربرد زیادی دارد. با کمک این محصول صافکاری دیگر با دست انجام نمی شود. تا قبل از اختراع این دستگاه مجبور بودن تا برای صاف نمودن سطوح چوب، با دست سمباده می کردند. به همین دلیل سرعت انجام کار خیلی کند بود و کیفیت خوبی نداشت امروزه با استفاده از سنباده کار آسان شده است.

به همین دلیل سنباده لرزان بهترین ابزار برای انجام این نوع کار است. با کمک این محصول شما می توانید روی سطح چوب را به نحو احسن صاف کنید و از هر نوع ناهمواری ها صاف کنید. از این ابزار در انجام کارهای هنری چوبی استفاده می شود .

برای استفاده از این ابزار می توانید با توجه به نوع سطحی که قرار است سنباده کشیده شود، صفحه مورد نظر را نصب کنید و با فشار بر روی سنباده آن را به لرزش وادار نمایید. این لرزش به شکل دایره ای است و کار خود را انجام می دهد.

از این ابزار برای صاف نمودن نواحی ناهموار (مانند صافکاری خودرو، مبلمان و …) استفاده شده و انرژی آن به وسیله کمپرسور هوا تامین خواهد شد. سمباده لرزان گردان بادی می تواند در یک عمل مداری تصادفی سنباده بزند؛ به این معنی که در دایره ­هایی با همپوشانی به طور نامنظم اما ثابت کار می­ کند. در سال ۱۹۶۸ میلادی این فناوری برای نخستین بار توسط کمپانی Rupes Tools مورد استفاده قرار گرفت.

به یاد داشته باشید سنباده زن­ های اوربیتال بادی ابزاری بادوام و موثر و برای سنباده کاری حرفه ­ای هستند. موادی با وزن سبک و پیشرفته و  طراحی ارگونومیک هستند تا با استحکام مطلوب، راحتی را برای کاربران ایجاد نمایند.

انواع سنباده لرزان

سمباده لرزان بادی با توجه به مصرف کاربر به چند دسته تقسیم می شود:

منبع انرژی

در ابتدا باید گفت سنباده های لرزان در سه دسته بادی، برقی و شارژی ساخته می شوند. سنباده نوع برقی و بادی در صنعت بیشتر استفاده می شوند. اما در نوع سنباده بادی به این دلیل که باید کمپرسور و مخزن هوای فشرده همراه خود داشته باشید استفاده از آن را دشوار می کند زیرا اگر این ابزار باعث افت فشار شود، سنباده زن نمی تواند فعالیت خوبی داشته باشد.

پیشنهاد ما به شما این است که برای فعالیت های خانگی و کارگاهی می توانید از سنباده های لرزان برقی استفاده نمایید. زیرا قدرت بالایی داشته و هم کیفیت کار با آن بهتر خواهد شد.

انواع سنباده زن لرزان با صفحات متفاوت

دستگاه سنباده زن گرد یا دایره ای

این نوع سنباده زن یکی از بهترین و پر کاربردترین سنباده های لرزان است این ابزار به حالت دورانی کار می کند و صفحاتی به قطر ۱۲۵ و ۱۵۰ میلی متر دارد. به یاد داشته باشید هر چقدر این صفحه بزرگتر بوده قدرت سنباده زنی نیز زیاد می شود. این ابزار در دو نوع دسته ای و مشتی طراحی شده است.

سنباده زن مربع

این نوع از سنباده لرزان در ابعاد ۱۱۰ میلی متری ساخته می شود. این نوع بر عکس سنباده های گرد نمی تواند به اطراف حرکت کند. می توان برای سنباده زنی گوشه ها از این نوع سنباده استفاده نمایید. لازم به ذکر است که سنباده مربعی فقط به شکل سنباده مشتی ساخته می شود.

سنباده زن مستطیلی

به این نوع سنباده زن تخت نیز گفته می شود صفحه این نوع سنباده زن به شکل مستطیلی است. این نوع سنباده دارای دو ابعاد کوچک و بزرگ است. از نوع بزرگتر سمباده زن مستطیلی برای صفحات پهن و بزرگ مناسب است. همچنین این نوع وزن بیشتری نسبت به سنباده زن کوچکتر دارد. سنباده کوچک در ابعاد ۹۰ در ۱۸۰ عرضه می شود.

سنباده زن مثلثی

طراحی سطح سنباده مثلثی به شکل اتو است و به همین دلیل آن را سنباده زن اتویی نیز می نامند . این ابزار می تواند به گوشه ها و زوایه ها نفوذ کند. این نوع سنباده در دو نوع دسته دار و مشتی عرضه می شود.

سنباده لرزان تسمه ای (تانکی)

سنباده لرزان تسمه ای که به سمباده تانکی نیز شناخته می شود یک ابزار برقی پر قدرت بوده که از آن برای مسطح کردن صفحات فینگر جونیت این نوع صفحه با به هم چسباندن تکه چوب های مستطیلی ساخته خواهد شد، از MDF های خام و تخته های فشرده استفاده می شود. سرعت این ابزار زیاد است و یک ابزار کاربردی برای از بین بردن خش ها در سطوح مختلف خش دار و همچنین قطعه چوب هایی که تراش خورده اند است. سنباده لرزان تسمه ای، در دو نوع کوچک و بزرگ تولید می شود که با مدل کوچک آن می توان کنترل بهتری داشت و از مدل بزرگ آن به دلیل قدرت و سرعت زیادی که دارد می توان در کارهای بزرگ تر استفاده نمود.

سنباده نواری بادی

یکی از خاص ترین انواع سنباده های بادی، سمباده زن نواری بادی است. شکل پد آن شبیه نوار نقاله است و حرکت آن نیز به همان طریق است. این سنباده ها برای ورود به مکان های تنگ و باریک مناسب هستند. به دلیل باریکی پد ها، برای سنباده زنی نقطه ای کاربرد دارند. یکی دیگر از مهمترین ویژگی های سنباده نواری بادی، چرخش و تنظیم زاویه پد است که می تواند به کاربر کمک کند.

مقایسه ی سنباده لرزان بادی با سنباده لرزان برقی

یکی از ویژگی های سنباده بادی نسبت به سنباده برقی آن است که سنباده بادی در انجام کار خیلی گرم نمی شود. اما سنباده برقی در مدت زمان طولانی گرم می شود و باید یک دوره استراحت نماید. سنباده بادی حتی در مدت زمان طولانی استفاده می شوند، خنک مانده و بسیاری از کارهای سنباده کاری به آن احتیاج دارند .

سمباده زن­ های بادی به طور معمول به دلیل نداشتن آرمیچر، موتور و بالشتک سبک تر هستند. همانطور که می دانید برای استفاده از یک ابزار بادی به یک کمپرسور هوای بزرگ نیاز خواهد بود و از طرف دیگر در صورت استفاده نمودن از واحد مراقبت هزینه نگهداری دستگاه سنباده لرزان بادی این هزینه از جمله روغن کاری دستگاه و جلوگیری از رفتن آب داخل آن بسیار کم بوده و به صرفه تر از یک ابزار برقی است.

مزیت بعدی سنباده بادی هوای خروجی از موتور سنباده به پاک نمودن باقیمانده سنباده از سطح کار کمک خواهد کرد و همچنین سنباده های بادی استهلاک کمتری نسبت به سنباده های برقی دارند، به همین دلیل طول عمر آن ها از سنباده های برقی بالاتر خواهد بود ، برای کاربرانی که در طولانی مدت با این ابزار کار می کنند ، سنباده زن بادی را به آنها پیشنهاد می کنیم.

ملزومات مورد استفاده دستگاه سنباده زن

همانطور که قبلا هم به آن اشاره شد یکی از مهم ترین دستگاه هوا محور، کمپرسور هوا است. مخزن کمپرسور باید بزرگ باشد تا بتواند هوای زیادی را در خود ذخیره نماید همچنین موتور کمپرسور باید بزرگ باشد تا نیاز به هوا را برآورده سازد. توجه داشته باشید برای راه اندازی یک سنباده زن بادی، حداقل به یک کمپرسور ۱۵۰ لیتری نیاز خواهید داشت، تا در صورت کار زیاد و کم شدن فشار باد کیفیت آن کاهش نداشته باشد.

پس از انتخاب نوع و مدل سنباده بادی و کمپرسور، دغدغه ی بعدی خط هوایی یا شیلنگی است که کمپرسور را به دستگاه سنباده زن متصل می کند. استفاده از یک خط هوایی به اندازه کافی بزرگ برای تامین جریان هوای کافی به دستگاه، بسیار حائز اهمیت است. یک خط هوایی که قطر آن بسیار کم است، جریان هوای ورودی به سنباده را مسدود خواهد نمود.

عوامل مخرب دستگاه سنباده زن

می توان گفت بزرگترین خطر برای هر ابزار هوا محور برای مثال سنباده بادی، آب است. مکانیزم کمپرسورهای هوا به این شکل است که آن ها هوا را که فشرده کرده و آن را گرم می کند و نهایت این گرمایش تولید آب است. با توجه به اینکه آب در کمپرسور تولید می شود، راه خود را به دستگاه سمباده زن و خطوط هوایی باز می کند. شما می توانید برای جلوگیری از ورود آب به دستگاه از واحدهای مراقبت استفاده کنید.

یک یار عوامل مخرب فشار زیاد کمپرسور هوا است. به یا داشته باشید هر دستگاه بادی به فشار مخصوص به خود نیاز دارد به عنوان مثال دستگاه کارتن دوز بادی به ۴ بار هوا نیاز دارد اما در سنباده لرزان های بادی این عدد بین ۶/۵ تا ۸ بار می باشد و فشار زیادتر و کم تر از این مقادیر باعث آسیب های جدی به دستگاه خواهد شد. با کمک از واحد مراقبت، می توان جلوگیری از ورود آب به دستگاه، و به تنظیم میزان هوای ورودی به سنباده بادی پرداخت و دستگاه را قبل هر بار استفاده روغن کاری کرد.

انواع سنباده لرزان - راهنمای خرید و نگهداری سنباده لرزان

نگهداری دستگاه بادی لرزان چگونه است؟

برای طول عمر بیشتر این دستگاه توصیه شده که قبل از هر بار استفاده دستگاه را از قسمت دنباله، با یک یا دو قطره روغن کاری نمایند. با ریختن روغن در ورودی هوای ابزار و سپس شروع به کار در چند ثانیه، می توان روغن را در همه جای ابزار سنباده زن پخش کرد و از آسیب جلوگیری کرد.

مزایای سنباده لرزان چیست؟

از مزیت های ابزار سنباده زن لرزان عبارت اند از:

·        استفاده ساده و راحت

·        ایجاد نمودن سطوح صاف و صیقلی

·        صیق دادن سطوح خراش خورده و ناهموار

 

ویژگی های مهم دستگاه سنباده زن

از جمله ویژگی های مهم یک سنباده زن شامل موارد زیر است.

قابلیت کنترل سرعت

هنگامی که نیاز به سرعت کم یا زیاد دارید می توانید از دکمه دیمر برای این کار استفاده کنید.

قفل سوئیچ

بدون استفاده از پاور دستگاه، می توان در مدت طولانی بدون وقفه کار سنباده زنی را انجام دهید.

طراحی ارگونومیک

طراحی ارگونومیک باعث می شود حین کار خسته نشوید و به راحتی انجام دهید.

دسته ضد لرزش

این دسته از لرزش دستگاه ها و همچنین از خستگی دست در هنگار کار جلوگیری می کند

از سیستم مکش یا اتصال به جاروبرقی برخوردار است

با داشتن این ابزار در هنگام کار، محیط کار از ذرات چوب کثیف نمی شود. مانند جاروبرقی گرد و خاک و ذرات را به داخل کیسه انتقال می یابد.

کابل برق

یکی از ویژگی های سنباده اندازه کابل برق است زیرا می توان در فضای بزرگ تری کار صاف کردن را انجام دهید.

توان بالا موتور

در سنباده زن برقی توان بالا باعث می شود تا با قدرت بیشتری کار هموار و صاف کردن را انجام دهیم.

نکته: این دستگاه به این دلیل که برش براده ها و هموار نمودن سطح چوب، ممکن است تکه های چوب را به اطراف پرتاب نماید استفاده از عینک و دستکش مناسب بسیار توصیه شده است.

 

نکاتی که هنگام خرید سنباده لرزان باید بدانید

اگر قصد خرید سنباده لرزان را دارید باید به بعضی از نکات و ویژگی ها توجه کنید. زیرا باعث می شود یک انتخاب درست داشته باشید. این نکات عبارتند از:

سنباده باید قابلیت کنترل سرعت را داشته باشد

سنباده ای انتخاب کنید که قفل سوئیچ داشته باشد.

بهتر است سراغ مدل هایی بروید که قابلیت اتصال به جاروبرقی تر و خشک را داشته باشند.

به دسته سمباده و نرمی آن توجه کنید زیرا شما این دستگاه را برای کارهای طولانی مدت استفاده می کنید.

نکته مهم دیگری که در خرید دستگاه سنباده زنی باید دقت کرد صدای کم و لرزش کم دستگاه است.

نکته بعدی پریز برق است اگر از شما فاصله زیادی دارد شما نیاز به سیم برق بلندتری خواهید داشت و باید به بلندی و کوتاهی کابل دقت کنید.

دستگاه سنباده باعث ایجاد گرد و غبار زیادی می شود. به همین دلیل استفاده از کلید درزگیر اهمیت زیادی دارد.

دارای تجهیزات جانبی باشد.

برای خرید فروشگاه معتبر انتخاب کنید.

از یک برند معتبر و همچنین با بودجه خود سنباده را انتخاب کنید.

قیمت سنباده را بررسی کنید.

تایید شده و استاندارد باشد و همچنین از گارانتی معتبر برخوردار باشد.

قیمت خرید انواع سنباده لرزان

با توجه به نوع برند و قطعات به کار رفته در سنباده قیمت ها متفاوت است. برای خرید باید به مغازه ها سر بزنید یا تلفتی بپرسد برای راحتی کار می توانید از طریق وب سایت های فروشگاهی در هر ساعت از شبانه روز از قیمت ها اطلاع پیدا کنید.

نحوه کار با سنباده لرزان چگونه است؟

در مرحله اول باید روی نقاطی که سطح کلی دارای بلندی و یا خراش داشته علامت گذاری نمایید و بعد از آن سنباده لرزان را روی قسمت های علامت گذاری شده حرکت دهید. حرکت سنباده لرزان باید متناسب با نوع دستگاه باشد به عنوان مثال هنگام کار با سمباده لرزان تخت باید دستگاه را در جهت رگه های چوب حرکت دهید و همچنین نباید فشار زیادی به ابزار وارد کنید به این دلیل که سطوح به خوبی هموار نخواهد شد.

نکته دیگر این است که نباید دستگاه را کج یا خم کنید، زیرا باید به طور کامل روی قطعه قرار گیرد. با سرعت پایین با سنباده زن کار کنید تا با لرزش هایی که دارد بتوانید کار صاف و صیقل کردن را بطور یکنواخت انجام دهید.

بهترین مارک دستگاه سنباده زن برقی

می توان از بهترین برند سمباده زن برقی مانن سنباده زن مارک بوش،  رونیکس، محک، مارک توسن، ان ای سی، ماکیتا، کرون و دیوالت نام برد. سمباده لرزان رونيکس مدل 6403 و سمباده لرزان رونيکس مدل 6402 از جمله بهترین ابزار های موجود در بازار هستند که هم اکنون در فروشگاه فرهان ابزار نیز موجود می باشند.

 

جمع بندی

در این مطلب از فرهان ابزار با انواع سنباده لرزان آشنا شدیم و مزایا و نحوه کار با آن را مورد بررسی قرار دادیم شما می توانید برای خرید سنباده لرزان به وب سایت اینترنتی فرهان ابزار مراجعه کنید. این وب سایت بهترین محصولات را با قیمت های مناسب به فروش می رساند و می توانید بدون دردسر درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *