آموزش

ابزارهای دستی یا برقی؟ مزایا و معایب هرکدام از آنها

مزایا و معایب استفاده از ابزارهای برقی چیست

مزایا و معایب استفاده از ابزارهای برقی و دستی

هر صاحب خانه با تعداد قابل توجهی از تعمیرات مواجه خواهد شد. و هر بار که گاراژ شما خراب می شود یا لوله کشی شما نشت می کند، می تواند هزینه زیادی بابت آوردن یک متخصص ایجاد کند. بنابراین دانستن مهارت های اولیه بسیار مهم است. شما می توانید می توانید عیب یابی کنید. برای انجام تعمیرات و پروژه های خانگی موفق، به ابزارهای دستی و برقی نیاز دارید. دانستن مزایا و معایب ابزارهای دستی و برقی باعث می شود تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما بهتر است.

بنابراین در این مقاله به مزایا و معایب هر ابزار می پردازیم و عنوان می کنیم استفاده صحیح از ابزار چه مزایایی خواهد داشت. ما همچنین چندین نکته ایمنی را مطرح خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

ابزار دستی چیست؟

ابزارهای دستی، درست همانند نام خود، به صورت دستی با دست کار می کنند. نیازی به استفاده از موتور یا برق ندارد. استفاده از این ابزارها بسیار آسان و آسان است. و علیرغم اینکه قدمت آن به دوران ابتدایی باز می گردد، این ابزارها هنوز موثر هستند.

چکش، آچار، چاقو، اره از نمونه های کلاسیک ابزار دستی هستند. هر صاحب خانه اغلب این موارد را در جعبه ابزار خود ذخیره می کند.

ابزارهای برقی چیست؟

ابزارهای برقی با استفاده از موتور و برق کار می کنند. همچنین ممکن است برای عملکرد به باتری نیاز داشته باشد. در نهایت، ابزارهای برقی نیاز به منبع نیرو دارند تا بتوانند کار کنند.

نمونه هایی از ابزارهای برقی که معمولاً در تعمیرات خانگی استفاده می شوند عبارتند از: پیچ گوشتی برقی، اره برقی، اره نواری و آچار ضربه ای.

 

مزایا و معایب ابزارهای دستی

یک راست بریم سر اصل مطلب. در زیر به مزایا و معایب ابزار دستی اشاره شده است.

چرا باید از ابزار دستی استفاده کنید؟

 • از آنجایی که می توانید این ابزارها را با دست کنترل کنید،  ابزارهای دستی  دقت بیشتری را ارائه می دهند.  شما کنترل بیشتری روی سرعت حرکت آن دارید.
 • از آنجایی که آنها به صورت دستی کار می کنند، نیازی به برق ندارند . بنابراین اگر خاموشی وجود داشته باشد، همچنان می توانید از آنها استفاده کنید.
 • از آنجایی که ابزارهای دستی دارای قطعات متحرک کمتری هستند، برای ما آسان هستند . ابزارهای دستی پیچیده نیستند و برای استفاده از آنها نیازی به دفترچه راهنما ندارید.
 • قطعات متحرک کمتر به این معنی است که خطر آسیب کمتری به ابزار وجود دارد. از این رو، ابزارهای دستی در مقایسه با ابزارهای برقی دوام بیشتری دارند.
 • ابزارهای دستی فشرده و سبک هستند. بنابراین  حمل و نقل از یک مکان به مکان دیگر آسان تر است.

و معایب چیست؟

 • نیاز به مهارت دارد.  دستکاری ابزار دستی به دانش و مهارت کاربر بستگی دارد. بنابراین اگر نمی دانید چگونه از آنها استفاده کنید، نتیجه ممکن است چندان مطلوب نباشد.
 • این ابزار ها بازده کمتری دارند . استفاده از ابزارهای دستی در مقایسه با ابزارهای برقی ممکن است زمان بر باشد.
 • می تواند انرژی شما را بگیرد. به غیر از خوردن بخشی از وقتتان، ابزارهای دستی می توانند انرژی شما را تخلیه کنند. شما از نظر فیزیکی این ابزارها را دستکاری می کنید، بنابراین انرژی خود را با استفاده از آنها صرف خواهید کرد. شما باید با دستان خود نیرو وارد کنید. این را با دوره طولانی کار ترکیب کنید. واقعاً می تواند خسته کننده باشد.

مزایا و معایب ابزارهای برقی

ابزارهای برقی به ویژه در خانه های مدرن محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. و در اینجا دلایل

چرا باید از ابزارهای برقی استفاده کنید

 • ابزارهای برقی می توانند کارهای پیچیده ای انجام دهند. از آنجایی که ابزارهای برقی از قطعات متحرک زیادی تشکیل شده اند، می توانند کارهای سخت و پیچیده را به راحتی انجام دهند. و برخی از ابزارهای برقی مانند جک چکش دستی ندارند.
 • می تواند کار را سریعتر انجام دهد.  برخلاف ابزارهای دستی، با ابزارهای برقی می توانید تعمیرات و پروژه ها را راحت تر و سریعتر انجام دهید. شما حتی به افراد زیادی برای کار در گاراژ خود نیاز ندارید.
 • هیچ مهارت خاصی لازم نیست . شما فقط باید یاد بگیرید که چگونه با ابزار کار کنید، که در مقایسه با یادگیری یک مهارت جدید در تعمیر آسان تر است.
 • انرژی شما را تخلیه نمی کند. شما نیازی به استفاده از زور ندارید و این ابزار تقریباً این کار را برای شما انجام می دهد. بنابراین، مانند ابزار دستی شما را خسته نمی کند.

و اینها معایب است.

 • بیشتر مستعد خرابی هستند. از آنجایی که ابزارهای برقی دارای قطعات متحرک زیادی هستند، پیچیدگی بیشتری دارند. و هرچه پیچیده تر باشد، احتمال آسیب دیدن آن بیشتر می شود. بنابراین ممکن است در مقایسه با ابزارهای دستی دوام کمتری داشته باشند.
 • تعمیر و نگهداری بالا. دارای قطعات متحرک زیادی است که باید به طور مرتب روغن کاری شوند و تمیز شوند. در غیر این صورت، ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشد و از کار بیفتد. پس باید برای نگهداری از این ابزارها وقت بگذارید.
 • خطر آسیب بیشتر وجود دارد.  ابزارهای برقی سریعتر و قدرتمندتر هستند. بنابراین برای جلوگیری از تصادفات و صدمات باید با آنها به درستی رفتار کنید.
 •  آنها می توانند به صورت حساب های آب و برق شما اضافه کنند.  ابزارهای برقی بسیار کارآمد هستند زیرا از قدرت استفاده می کنند. اما اگر اغلب از آنها استفاده کرده اید، متوجه افزایش قبوض آب و برق خود خواهید شد. متناوباً، اگر خاموشی وجود داشته باشد، نمی‌توانید از آنها استفاده کنید مگر اینکه ژنراتور داشته باشید.

نحوه استفاده ایمن از ابزار دستی و ابزار برقی

اگرچه ابزارهای برقی خطر آسیب بیشتری دارند، اما هنگام استفاده از آنها باید احتیاط کنید. و حتی اگر ابزارهای دستی خطر کمتری داشته باشند، باز هم باید در سمت امن اشتباه کنید.

و در اینجا چند نکته برای نگه داشتن انگشتان روی دستان شما وجود دارد.

 • هنگام کار همیشه از وسایل محافظ استفاده کنید. در صورت نیاز باید شامل دستکش، عینک، چکمه، کلاه ایمنی و ماسک باشد.
 • یک جعبه کمک های اولیه دم دست داشته باشید. شما هرگز نمی دانید چه زمانی به یکی نیاز خواهید داشت.
 • هنگام کار با ابزار برقی، مطمئن شوید که دفترچه راهنما را به دقت مطالعه کرده اید . و مطمئن شوید که می توانید به درستی با ابزار کار کنید. و اگر شک دارید یا عدم اطمینان وجود دارد، از آنها استفاده نکنید.
 • هنگام استفاده از ابزارهای دستی، مطمئن شوید که در هر کاری که می خواهید انجام دهید، مهارت دارید.

سخن نهایی

هر دو ابزار برقی و دستی در بسیاری از تعمیرات و پروژه های خانگی و روزمره ضروری هستند. دانستن روش صحیح استفاده از آنها به شما کمک می کند تا تعمیر خود را سریع و ایمن به پایان برسانید. همچنین، به اقدامات پیشگیرانه ای که هنگام استفاده از ابزارهای برقی باید در نظر بگیرید، توجه داشته باشید. این ابزارها واقعا می توانند سریع و قدرتمند باشند، بنابراین هرگز آن ها را ساده نگیرید .و حتی اگر کنترل بیشتری بر ابزارهای دستی دارید، از خود راضی نباشید. مطمئن شوید که در کاری که می خواهید انجام دهید مهارت کافی دارید. همچنین اگر به مطالعه در زمینه ابزار آلات علاقه دارید مقاله تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.