معرفی ابزار آلات

آچار شلاقی چیست و تفاوت آن با لوله گیر چیست؟

همانطور که می دانید ابزارآلات در زندگی روزمره نقش مهمی داشته و با کمک آن ها بسیاری از کارها ساده تر می شود. کاربرد آچار شلاقی را می توان به استفاده از آن برای باز و بسته نمودن لوله های متفاوت مانند لوله های گالوانیزه و لوله های فلزی  اشاره نمود. برای خرید انواع آچار نیاز است که آشنایی بیشتری با آن ها داشته باشیم بنا براین ما در این پست به بررسی آچار شلاقی و لوله گیر می پردازیم.

افرادی که شغل لوله کشی دارند از این ابزار استفاده می کنند و کاربرد زیادی برای آنها دارد . در این مقاله با انواع آچار شلاقی آشنا شده و برای آشنایی بیشتر با این ابزار، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آچار شلاقی چیست؟

آچار شلاقی یکی از پرکاربرد ترین ابزار ها است که به آن آچار لوله گیر نیز گفته می شود. همانطور که از نام آن مشخص است برای لوله ها استفاده می شود. این ابزار در سال 1869 میلادی توسط stillson  طراحی شد که به آن آچار stillson نیز گفته می شود.

طراحی آچار لوله گیر چگونه است؟

این ابزار دو گیره لبه دار داشته که جهت نگه داشتن لوله استفاده خواهد شد. همچنین سطح این لبه ها شیارهایی دارد که از سر خوردن قطعه در بین آنها جلوگیری می کند. به این صورت لوله به شکل کامل روی آن ثابت و محکم نگهداری خواهد شد. این طراحی لرزش را از بین خواهد برد. همچنین دستگیره آن از جنس فلز است و طول بلندتر نیز دارد که استفاده از آن راحت شده و در هر شرایطی می توان از آن استفاده نمود. وزن این آچار با نمونه های دیگر بیشتر بوده اما ایجاد خستگی نمی کند و به مچ دست کاربر فشار نمی آورد. لبه های نگهدارنده آچار می تواند تنظیم شود و با توجه به قطر لوله می توانید آن را باز و بسته نمایید و به اندازه دلخواه تنظیم نمایید.

تفاوت آچار شلاقی با آچار لوله گیر چیست؟

اکثر افراد فکر می کنن که آچار شلاقی همان آچار لوله گیر است اما این دو فرق دارند لوله گیر مدل جدیدتر آچارهایی است که برای لوله و اتصالات استفاده می شود آچار لوله گیر کاربردهای زیادی دارد و برای لوله هایی که جنس نرم تری داشته مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
آچار لوله گیر نیز مانند آچار شلاقی قابلیت تنظیم فک را داشته اما به دو دسته طراحی  ساخته می شود. همچنین با کمک این آچار می توان باز و بسته نمود و قابلیت گرفتن مهره‌های شش گوش را نیز دارد.
در دسته دوم آچار یکی ثابت و دیگری متحرک بوده که دسته‌ی ثابت جهت اعمال گشتاور بیشتر ، به شکل پهن تر از دسته‌ی ثابت ساخته شده و پیچ تنظیم فک نیز بر روی دسته‌ی متحرک قرار گرفته است.
این آچارها در اندازه‌های مختلف در بازار وجود داشته و از انواع آچار لوله گیر از جمله به آچار لوله گیر 1 اینچ ، آچار لوله گیر 1.5 اینچ ، آچار لوله گیر 2 و آچار لوله گیر 4 اینچ می توان اشاره کرد.

تفاوت آچار شلاقی با لوله گیر چیست؟

کاربرد آچار شلاقی در صنعت  چیست؟

می توان گفت اصلی ترین و مهمترین کاربرد آچار شلاقی، نگهداری از لوله های رگه دار خواهد بود. لوله هایی همانند آهن سیاه، گالوانیزه و سایر فلزات. البته در لوله کشی و … برای لوله های پولیکا ، پلاستیکی و… نیز می توان استفاده کرد. فقط نمونه مناسب را انتخاب کرده و نیز فشار دهانه و ابعاد ان را به طور صحیح تنظیم کرده تا برای مصارف متفاوت به کار ببرید. کار با آن نیز آسان بوده و شباهت زیادی به دیگر آچارها در صنعت دارد.

انواع آچار شلاقی

این آچارها انواع متفاوتی دارند که به شش دسته تقسیم شده و در ادامه مطلب توضیح می دهیم. توجه داشته باشید هر یک از این دسته بندی ها نیز اندازه مختلفی با ابعاد متفاوت داشته که انتخاب آن به نیاز مصرف کننده بستگی دارد. همچنین مقاومت بالایی دارند و معمولا از جنس فلز یا آلومینیوم ساخته می شوند.

1.     آچار شلاقی انتهایی

با استفاده از این آچار می توان انتهایی لوله را گرفت. هنگامی که قسمتی از لوله در نزدیکی دیوار، کنار دیوار و… باشد و به طور کلی دسترسی به آن سخت بوده و یا در جای باریک باشد این ابزار به شما کمک خواهد کرد. گیره های این مدل آچار، دندانه هایی دارد که لوله را به شکل محکم نگه می دارد.

2.     آچارشلاقی مستقیم

می توان گفت رایج ترین آچارشلاقی از نوع مستقیم آن است که طراحی آن قدیمی تر بوده و جنس آهنی داشته همچنین لبه های این آچار به طور تیغ دار طراحی شده است. با توجه به جنسی که دارد مقاومت زیادی دارد اما به این توجه کنید که وزن بیشتری نیز داشته و همچنین باید از رسیدن رطوبت جلوگیری شود. آچار شلاقی مستقیم خود انواع مختلفی دارد و نیز اندازه گوناگونی دارند. ولی اگرشما نیز به دنبال یک مدل استاندارد هستید، اندازه 3.4 اینچ تا 8 اینچ را به شما پیشنهاد می شود. می توان گفت بیشترین استفاده این نوع آچار در تعمیرات بوده است. همچنین برای مصارف خانگی و روزمرگی هم کارایی خواهد داشت.

3.     آچار شلاقی تسمه ای

اگر لوله مورد نظر ظاهر غیر متعارف داشته باشد می توانید از آچار شلاقی تسمه ای استفاده کنید. تسمه های استفاده شده از جنس نایلونی است اما مدل های فلزی و چرمی نیز دارد که کار با آن کمی متفاوت است و باید تجربه و مهارت کسب کرد.

4.     آچار شلاقی آفست

اگر از لوله ای استفاده می کنید که صاف نیست و زاویه دارد از این نوع آچار لوله گیر استفاده خواهد شد. به یاد داشته باشید گیره آن می تواند تا 90 درجه باز شود و برای استفاده ساده تر و نگهداری آسان تر لوله کمک خواهد کرد.

5.     آچار شلاقی زنجیره ای

این نوع آچار طراحی خاص داشته و در آن از گیره ها و لبه ها برای نگهداری لوله استفاده نخواهد شد. به جای آن زنجیر بکار برده می شود. هنگامی که لوله ها خیلی سفت و محکم شوند دیگر آچارهای معمولی پاسخگو نبوده و باید از نوع دیگری استفاده کنند و مدل زنجیری چیزی است که به آن نیاز دارید.

6.     آچار شلاقی قدرت مرکب

این آچار شلاقی  قدرت بیشتری داشته و برای اتصال های سفت و محکم و به اصطلاح گیرپاچ کرده کاربرد خواهد داشت. آچار شلاقی قدرت مرکب از آلیاژ فولادی تولید می شود و خود نیز دارای انواع گوناگون است. هنگامی که در لوله یخ زدگی رخ دهد نیز می توان استفاده کرد. خرید آچار شلاقی و قیمت آن بستگی به انواع آن دارد و با توجه به برند و جنس و سایز قیمت گذاری می شود. به یاد داشته باشید این آچار به صورت دستی استفاده می شود و باید در هر جعبه ابزاری باشد. نگهداری از این آچار بر روی طول عمر و دوام آن بسیار مؤثر خواهد بود و بهتر است دور از رطوبت نگهداری شود.

آچار شلاقی چیست و تفاوت آن با لوله گیر چیست؟

نحوه کار با آچار شلاقی

اولین نکته ای که قبل از انجام کار با لوله های لوله گیر باید رعایت شود این است که مدل مناسبی  ازآچار شلاقی را برای کار خود انتخاب کنیم

سایز آچار را طوری تنظیم نمایید تا لوله در بین دو گیره آچار قرار گیرد. سپس می توانید گیره های آچار را سفت و محکم نمایید تا بتوانید کنترل بیشتری بر روی لوله داشته باشید. و بعد هر گونه تعمیرات و یا باز و بسته کردن را به راحتی بر روی لوله مورد نظر انجام خواهید داد.

راهنمای خرید آچار شلاقی

اگر شما نیز می خواهید آچار شلاقی بخرید باید نکاتی را رعایت کنید تا یک محصول مناسب و با کیفیت خریداری کنید. توجه داشته باشید که هر شخص بسته به نیاز خود آچار شلاقی متناسب را خریداری خواهد کرد . بعضی از این آچار ها برای انجام کار های حرفه ای استفاده می شود و بعضی دیگر برای انجام کارهای کوچک در خانه کاربرد دارد.

توجه به مدل با توجه به نوع کاربرد

اولین نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید آچار شلاقی را باید متناسب با نوع کار مورد نظرخود انتخاب و خریداری شود.

سایز آچار

آچار شلاقی در اندازه های مختلف عرضه می شود و می توان از آن ها برای انجام کارهای کوچک و بزرگ استفاده نمود. دقت داشته باشید آچار شلاقی حرفه‌ای دارای ابعاد بزرگتر بوده و در پروژه های بزرگ و یا برای لوله کشی استفاده می کنند البته در لوله کشی هم باید دید اگر از لوله بزرگ استفاده نمی شود نیازی به آچار بزرگ نیست. حال اگر از این آچار برای تعمیرات خانگی استفاده نمایید، خرید این آچار شلاقی کاری بیهوده خواهد بود چون از تمام ظرفیت آن استفاده نمی شود و فقط هزینه بیشتری پرداخت می کنید.

توجه به کیفیت آچار

اگر برای کارهای معمول آچار نیاز دارید می توانید از آچارهای با کیفیت متوسط و ارزان استفاده کنید اما اگر مداوم با آچار شلاقی سر و کار دارید باید از آچار های با کیفیت خریداری کنید. که با پرداختن هزینه بیشتر، می توانید یک آچار مناسب و با کیفیت را خریداری و با خیال راحت استفاده کنید.

جنس آچار شلاقی

نکته بعدی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید جنس آچار شلاقی است که پیشنهاد ما به شما این است که آچار شلاقی ازجنس کروم وانادیوم و یا فولاد باشد. به خاطر داشته باشید آچارها با توجه به اینکه ابزارهای پر مصرف بوده به همین دلیل کیفیت و ضد زنگ بودن آن ها بسیار مهم است.

وزن

شما باید با توجه به توان دستتان آچارشلاقی را انتخاب کنید

جنس و طراحی دسته

آچار شلاقی انتخاب کنید که از طراحی ارگونومی برخوردار باشد و همچنین جنس دسته آن نیز مقاومت خوبی داشته باشد. بعضی از آچارها دسته با روکش ضد تعریق و لغزندگی دارند.

قفل پذیری خودکار فک

بعضی از آچارهای لوله گیر قابلیت قفل خودکار فک بر روی لوله داشته و فقط با یک حرکت دست می توانید دهانه آن را به دور لوله قفل کنید. اما بهتر است دنبال آچاری باشید که خود بتوانید قفل کنید. همچنین به جنس دندانه های فک و ضد سایش بودن آن دقت کنید.

قیمت آچار شلاقی

قیمت آچار شلاقی بیشتر به برند و کیفیت ساخت آن بستگی داشته و به همین دلیل است در بازار با قیمت های متفاوت عرضه می شوند.

بهترین برند آچار شلاقی کدام است؟

بهترین مارک آچار لوله گیر بسته با توجه به نوع کاربرد برندهای مختلفی در بازار موجود است که در مارک های ایرانی برند ایران پتک در رتبه نخست و در برند های خارجی اینکو، کنزا و رونیکس  عرضه می شوند. ما این دو محصول را به شما برای خرید از فرهان ابزار پیشنهاد می کنیم. قیمت و خرید آچار شلاقي 18 ايران پتک و قیمت و خرید لوله گیر دو دسته 2اینچ ایران پتک

جمع بندی

در این مطلب از فرهان ابزار به معرفی آچار شلاقی، انواع آن و همچنین کاربرد آن توضیح داده شد همچنین راهنمای خرید آچار شلاقی را ارائه کردیم تا بتوانید خریدی مناسب، با کیفیت و مطمئن داشته باشید

اگر تجربه خرید یک آچار شلاقی خوب را دارید می توانید با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت این مقاله به دیگر کاربران کمک نمایید تا یک آچار مناسب با نیاز خود خریداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *