معرفی ابزار آلات

راهنما و نکات خرید عینک جوشکاری مناسب

راهنما و نکات خرید عینک جوشکاری مناسب

اگر شما نیز قصد خرید عینک جوشکاری را دارید با این مطلب می توانید بهترین خرید را داشته باشید در ابتدا باید بگوییم که  نباید با کلاه های جوشکاری اشتباه گرفته شود، آنها معمولا توسط جوشکاران حرفه ای استفاده می شوند. عینک های جوشکاری برای محافظت از چشم های جوشکار در برابر آسیب طراحی شده است. در نتیجه، آنها یک نوع ابزار ایمنی مربوط به جوشکاری هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عینک جوشکاری، از جمله نحوه انتخاب آن، با ادامه مطلب همراه ما باشید.

عینک  جوشکاری چیست؟

عینک‌های جوشکاری از عینک‌های محافظی تشکیل شده‌اند که برای محافظت در برابر آسیب‌های چشم هنگام جوشکاری ،گرما، نور یا برش فلز طراحی شده‌اند. همچنین به عنوان عینک ایمنی جوش شناخته می شود. اگر می خواهید جوش قوس الکتریکی را انجام دهید که در آن جرقه ها و زباله ها در همه جا پخش می شوند، توصیه می شود به جای آن از ماسک جوشکاری استفاده کنید. عینک جوشکاری معمولا دارای دو لنز تخصصی با یک نوار قابل تنظیم هستند. شما می توانید مانند بسیاری از عینک های دیگر از عینک جوشکاری استفاده کنید. فقط باند را در پشت سر خود بکشید و جلوی آن را طوری تنظیم کنید که لنز چشمان شما را بپوشاند.

آسیب های چشمی در میان جوشکاران حرفه ای رایج است. البته جوشکاری گرمای شدید و نور فرابنفش (UV)  تولید می کند که هر دو می توانند باعث آسیب چشم شوند. جوشکاری همچنین می تواند زباله هایی ایجاد کند که به سمت چشم ها پخش می شوند. اگر کار شما شامل جوشکاری است، باید روی یک جفت عینک جوشکاری سرمایه گذاری کنید تا در برابر صدمات چشمی از این قبیل محافظت کنید.

کاربرد عینک جوشکاری

اگر کار روزانه شما مستلزم این است که خود را در معرض خطر آسیب چشم قرار دهید ، اکیداً توصیه می کنیم که گزینه های عینک ایمنی را بررسی کنید . مشاغلی که در معرض خطر صدمات چشمی هستند عبارتند از:

 • تعمیر خودرو
 • نجاری
 • ساخت و ساز
 • کار برق
 • نگهداری
 • ساخت
 • معدن
 • لوله کشی
 • جوشکاری

چرا به عینک جوشکاری نیاز دارم؟

تمام فرآیندهای جوشکاری و برشکاری، مانند جوشکاری قوس الکتریکی و برشکاری، سطوح بالایی از تابش تولید می کنند، از جمله:

 • اشعه ماوراء بنفش (UV)
 • مادون قرمز (IR)
 • طول موج نور مرئی

از آنجایی که نه طول موج های UV و نه IR قابل مشاهده نیستند، بدون اینکه شما متوجه شوید می توانند منجر به آسیب شدید چشم شوند .

برای مقابله با اثرات این تشعشع، باید از فیلترهای بسیار تیره با ویژگی های خاص استفاده کنید، اگر به عنوان یک جوشکار باید به فلز درخشان رشته ای که جوشکاری می کنید نگاه کنید.

اینجاست که عینک‌های جوشکاری وارد عمل می‌شوند، زیرا دارای یک یا چند فیلتر برای محافظت در برابر تشعشع نوری هستند و بسته به مدل و طراحی، می‌توانند محافظت بیشتری در برابر جرقه‌ها و زباله‌های پرتاب شده ارائه دهند .

از آنجایی که تابش اشعه ماوراء بنفش بدون توجه به نوع جوشکاری که انجام می دهید اجتناب ناپذیر است، عینک های جوشکاری یک ویژگی محافظ اولیه در نظر گرفته می شوند . از سوی دیگر، جرقه ها و زباله ها همیشه ضروری نیستند، بنابراین داشتن یک محافظ صورت بزرگ یا کلاه ایمنی جوشکاری معمولاً به عنوان یک نوع محافظت ثانویه در نظر گرفته می شود .

به لطف عینک های جوشکاری، حتی زمانی که محافظ صورت یا کلاه ایمنی بلند می شود، همچنان از چشمان شما محافظت می شود.

انواع عینک جوشکاری

در مورد عینک های جوشکاری و ماسک های کامل صورت برای جوشکاری نیز استفاده می شوند، اما اگر علاقه مند به دانستن انواع مختلف عینک های محافظ هستیدبه ادامه مطلب توجه کنید.

مطلب پیشنهادی: انواع کلاه و ماسک جوشکاری و مزایا و معایب آنها

نکاتی در مورد انتخاب عینک جوشکاری

عینک جوش انواع مختلفی دارد در انتخاب عینک جوشکاری به فیلتر لنز توجه کنید. عینک های جوشکاری مختلف دارای فیلترهای عدسی متفاوتی هستند. فیلتر لنز لایه ای است که روی لنزها اعمال می شود. برای جذب یا بازتاب نور UV طراحی شده است. برخی از فیلترهای لنز فقط برای محافظت در برابر انواع خاصی از نور UV طراحی شده اند. در نتیجه، باید عینک جوشکاری با نوع فیلتر لنز مناسب را برای کاربرد جوشکاری خود انتخاب کنید.

شما باید عینک جوشکاری را متناسب با سر خود انتخاب کنید. در غیر این صورت، ممکن است نتوانید به راحتی آنها را بپوشید. بیشتر عینک های جوشکاری دارای بند قابل تنظیم هستند. برای رسیدن به تناسب کامل می توانید این بند را سفت یا شل کنید. با این حال، سایر انواع عینک های جوشکاری فاقد بند قابل تنظیم هستند.

توجه داشته باشید که عینک های جوشکاری جایگزین ماسک جوشکاری نیستند. در حالی که هر دو نوع مربوط به جوش هستند، عینک های جوشکاری فقط چشمان شما را می پوشانند، در حالی که یک کلاه ایمنی تمام صورت شما را می پوشاند. معمولاً می توانید از عینک جوشکاری زیر کلاه ایمنی استفاده کنید.

عینک های جوشکاری اشکال مختلفی دارند که 4 دسته رایج ترین آنها هستند:

 1. عینک جوشکاری با یک گیره بزرگ برای هر دو چشم که مانند ماسک طراحی شده است
 2. کلاه یا ماسک سنتی جوشکاری سایز کامل
 3. عینک های جوشکاری معمولی با چشمی مجزا
 4. عینک هایی که شبیه عینک های ایمنی ساده هستند

راحتی و مناسب بودن عینک جوشکاری

آخرین چیزی که می‌خواهید در حین جوشکاری اتفاق بیفتد این است که عینک جوشکاری شما بیفتد، یا سرتان را فشار دهد و احساس ناراحتی کنید، بنابراین، در حالت ایده‌آل، به دنبال یک جفت عینک جوشکاری باشید که به خوبی جا بیفتد.

به همین دلیل است که همیشه باید به دنبال عینک های جوشکاری با قابلیت تنظیم باشید .

در مورد ماسک های جوشکاری، این بدان معناست که آنها باید دارای روسری یا بالشتک داخلی قابل تنظیم باشند، اما اگر در مورد عینک صحبت می کنید، آنها باید یک هدبند قابل تنظیم داشته باشند.

عینک با چشمی مجزا

اینها ابتدایی ترین نوع عینک های محافظ موجود هستند ، زیرا سبک هستند، به پوست اجازه تنفس می دهند، سایه مناسبی ارائه می دهند و مهمتر از همه، بسیار مقرون به صرفه هستند.

علاوه بر این، اکثر مدل‌ها به شما امکان می‌دهند بدون تغییر کل مجموعه عینک، لنزها را تعویض کنید، که اگر از سطوح سایه فعلی راضی نباشید، می‌تواند بسیار مفید باشد.

googles به سبک عینک ایمنی

عینک های ایمنی را به دلیل استفاده بسیار آسان از آن جا که اساساً شبیه عینک های معمولی هستند، مبادله می کنند. آنها حتی سبک تر و راحت تر از عینک ایمنی کلاسیک برداشته می شوند و به دلیل طراحی آنها، محافظت ایده آلی در برابر تشعشعات ارائه می دهند.

با این حال، از آنجایی که آنها به گونه ای طراحی شده اند که شبیه عینک به نظر برسند.

در عینک جوشکاری به دنبال چه چیزی باشیم؟

مطمئناً، ما چندین جفت عینک جوشکاری را فهرست کرده‌ایم و مشخصات آنها و همچنین ویژگی‌های منحصربه‌فردی که ممکن است داشته باشند را به نمایش گذاشته‌ایم، اما برای کسانی از شما که دقیقاً به عبارات خاصی عادت نکرده‌اید، ممکن است همه چیز بیهوده به نظر برسد.

به همین دلیل، ما این لیست کوچک از مواردی را که باید هنگام خرید یک جفت عینک جوشکاری جدید به دنبال آنها باشید، گردآوری کردیم و همچنین توضیح خواهیم داد که چرا هر ویژگی مهم است.

پس از آن، همه چیز به ترجیحات و ویژگی‌های شخصی شما بستگی دارد که اولویت‌بندی می‌کنید، اما نکته اصلی این است که یک جفت عینک جوشکاری خوب همه آنها را خواهد داشت، حتی اگر در درجه‌ای کمتر.

رتبه بندی سایه

از آنجایی که عینک های جوشکاری به منظور فیلتر کردن انواع تشعشعات مرئی و نامرئی هستند، یکی از عوامل مهمی که باید در نظر بگیرید، درجه بندی سایه است.

درجه بندی سایه معمولاً با یک مقدار عددی نشان داده می شود که از 1 تا 14 متغیر است، جایی که اعداد بالاتر به معنای سطح بالاتر حفاظت در برابر تشعشع است.

هنگام انتخاب عینک خود، به درجه بندی سایه ای که برای شغل شما مناسب است نگاه کنید. به عنوان مثال، اگر به لحیم کاری با مشعل علاقه دارید ، درجه بندی سایه 2 کافی است، اما اگر به فلزکاری با شدت بالا، مانند جوشکاری قوس کربنی علاقه مند هستید ، به یک جفت عینک با درجه سایه 14 نیاز دارید.

تاریک شدن اتوماتیک

در صورتی که نمی‌توانید تنها از روی نام تشخیص دهید، تاریک‌کردن خودکار ویژگی‌ای است که اجازه می‌دهد درجه سایه عینک جوشکار بسته به سطوح تشعشعات مورد نظر شما سازگار شود .

نیازی به گفتن نیست که این ویژگی به جای اینکه مانند عینک های ساده با درجه بندی سایه استاندارد محدود شود، اجازه می دهد تا از یک جفت عینک محافظ جوشکاری در طیف وسیع تری از فعالیت های جوشکاری استفاده شود.

با این حال، این کاری نیست که عینک به صورت غیرفعال انجام دهد، زیرا برای کار کردن به انرژی های الکتریکی نیاز دارد، بنابراین قبل از استفاده از عینک با تاریک شدن خودکار، مطمئن شوید که منبع تغذیه شما قابل اعتماد است.

مطلب پیشنهادی: معرفی 7 مدل از بهترین عینک های جوشکاری

وزن عینک جوشکاری

اگر به نحوه مناسب بودن عینک های جوشکاری علاقه مند هستید، احتمالاً علاقه مند خواهید بود که به دنبال عینک هایی باشید که تا حد امکان سبک وزن باشند، به خصوص اگر برای امرار معاش جوشکاری می کنید و از وسایل محافظ 8 ساعت در روز استفاده می کنید.

با این حال، سبک‌ترین عینک‌ها را هم نخرید، زیرا دلیل سبک بودن آن‌ها این است که از مواد ارزان‌قیمت ساخته شده‌اند و ارزان‌ترین چیزی است که هنگام صحبت در مورد لوازم محافظ خود می‌خواهید.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که اگر تصمیم به خرید عینک یا ماسکی دارید که کمی سنگین‌تر است، مطمئن شوید که هدبند، بند و گوشی آن‌ها برای حفظ وزن و جلوگیری از افتادن آن‌ها از صورت شما کافی است.

تهویه

جوشکاری گرمای زیادی را شامل می‌شود و دمای بالا می‌تواند تنفس را به یک کابوس تبدیل کند، بنابراین آخرین چیزی که می‌خواهید این است که با ماسکی که اکسیژن دریافتی شما را محدود می‌کند چند اینچ از جت پلاسما که صدها درجه می‌سوزد دور باشید.

نه تنها این، بلکه تهویه ضعیف همچنین می‌تواند باعث شود که عینک‌ها و لنزهای شما از عرق و رطوبت مه‌آلود شوند، چیزی که شما دوست ندارید اتفاق بیفتد.

در حالی که ممکن است این مورد در مورد عینک محافظ یا عینک کلاسیک صدق نکند، کسانی از شما که ماسک های کامل صورت را انتخاب می کنند باید به دنبال مدل هایی باشند که بهترین تهویه ممکن را برای شما فراهم کنند .

بهترین عینک جوشکاری؟

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که مهم نیست که چه فعالیت جوشکاری خاصی را می خواهید شروع کنید، به یک جفت عینک جوشکاری نیاز خواهید داشت .

هنگامی که اهمیت داشتن تجهیزات ایمنی با کیفیت بالا را درک کردید، تنها در این صورت است که می توانید در نهایت به دنبال عینک های راحت، سبک وزن و غیره باشید.

فرآیند تست عینک ایمنی

یکی از اعضای تیم هر محصول را آزمایش کرده و به این نکات توجه داشت که عینک ایمنی چقدر از چشم در برابر آسیب های چشمی و زباله های پرتاب شده سمت ان محافظت می کند، استفاده از عینک ایمنی چقدر راحت است و عینک ایمنی چقدر بادوام است.

محافظت : مسلماً مهمترین ویژگی عینک ایمنی این است که عینک به طور کامل از چشمان شما محافظت می کند. ما این را با مشاهده شکاف در پوشش چشم و اینکه آیا عینک دارای محافظ بالایی، پایینی یا جانبی است، آزمایش کردیم.

راحتی : اعضای تیم هر مجموعه ای از عینک ایمنی را برای مدت طولانی استفاده می کردند، و توجه می کردند که چقدر راحت هستند.

دوام : هر مجموعه ای از عینک های ایمنی را برای دوام به تست می شوند. در برابر خم شدن ضربه ، تکان دادن و از ارتفاع کمر انداختن تا مشخص کنند که هر ست عینک چقدر خوش ساخت و ماندگار است.

از کجا عینک جوش عالی بخرم؟

تجهیزات ایمنی را می‌توان از مکان‌های گوناگون، هم از فروشگاه‌های فیزیکی و هم از وب‌سایت‌ها، خریداری کرد. در وب سایت فرهان ابزار شما می توانید انواع عینک و تجهیزات ایمنی را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.