معرفی ابزار آلات

برای خرید موتور برق یا ژنراتور برق چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

راهنمای انتخاب موتور برق یا ژنراتور برق-min

راهنمای انتخاب موتور برق یا ژنراتور برق

برای انتخاب یک مجموعه ژنراتور متناسب با نیاز خود، باید کل برق مورد نیاز تجهیزات برای اتصال به آن و نوع منبع تغذیه (تک فاز یا سه فاز) را بدانید. همچنین باید تعیین کنید که آیا به یک موتور برق سیار نیاز دارید یا ثابت. همچنین تعیین نوع موتور ضروری خواهد بودبه عنوان مثال یک موتور بنزینی اگر به دنبال یک مجموعه ژنراتور جمع و جور کوچک هستید، یک موتور دیزلی اگر به دنبال یک مجموعه ژنراتور بزرگ هستید یا یک موتور گازی یا توربین اگر این منبع انرژی در دسترس است و می خواهید اقتصادی تر و کم آلاینده تر باشد. در نهایت باید مشخص کنید که آیا به تنظیم ولتاژ نیاز دارید یا خیر. این سیستم ولتاژ خروجی را برای جلوگیری از آسیب رساندن به تجهیزات الکترونیکی که به مجموعه ژنراتور متصل می شود، صاف می کند.

مجموعه ژنراتور شما چقدر باید قدرت داشته باشد؟

برای تعیین اینکه مجموعه ژنراتور شما به چه مقدار نیرو نیاز دارد، نه تنها باید قدرت اسمی تجهیزاتی را که همزمان کار می‌کنند، بلکه پیک مصرف برق ، به خصوص در هنگام راه‌اندازی را نیز بدانید. به عنوان مثال، یک موتور الکتریکی می تواند تا سه برابر توان اسمی خود در هنگام راه اندازی مصرف کند. مجموعه ژنراتور باید بتواند حداکثر توان مصرف شده توسط تمام تجهیزاتی را که نیاز به راه اندازی همزمان دارند، تامین کند. برای تجهیزات مقاومتی (روشنایی، تلویزیون، وسایل برقی کوچک و غیره) هنگام تعیین توان مجموعه ژنراتور باید ضریب ایمنی 30% اضافه شود. برای تجهیزات القایی (یعنی موتورهای الکتریکی)، توان اسمی آنها باید در 3 ضرب شود تا پیک مصرف در نظر گرفته شود.

برای مجموعه های ژنراتورهایی که منبع تغذیه سه فاز را ارائه می دهند، توان بر حسب کیلو ولت آمپر (kVA) نشان داده می شود: به آن توان ظاهری گفته می شود . برای آنهایی که جریان مستقیم یا برق تک فاز را تامین می کنند، توان بر حسب کیلووات نشان داده می شود: به آن توان اکتیو گفته می شود .

تفاوت بین kVA و kW ناشی از تغییر فاز بین هر فاز است. این تغییر فاز cos φ (کسینوس فی) نامیده می شود. برای به دست آوردن توان اکتیو یک مجموعه ژنراتور که توان ظاهری و cos φ آن را می دانید، این دو مقدار را ضرب کنید، به عنوان مثال: 1 kVA x 0.8 = 800 W  به عنوان یک قانون کلی، cos φ مجموعه های ژنراتور 0.8 است.

به طور کلی، سازندگان مجموعه ژنراتور توان پیوسته و حداکثر توان را نشان می دهند که با اضافه بار حدود 20٪ از توان پیوسته برای مدت زمان محدود مطابقت دارد.

چه نوع موتوری را برای مجموعه ژنراتور خود انتخاب کنیم؟

مجموعه ژنراتورها مجهز به موتور احتراق داخلی هستند. بسته به نیاز و نوع سوختی که در دسترس دارید، می توانید بین موتورهای بنزینی، دیزلی یا گازی یکی را انتخاب کنید:

مجموعه ژنراتورهای بنزینی:  عموما جمع و جور، کم صداتر و همه کاره هستند. اغلب، این مجموعه ژنراتورها توان کمتری دارند، تا 6 کیلو وات، و جریان تک فاز را ارائه می دهند.

دیزل ژنراتورها: برای استفاده طولانی مدت یا حتی مداوم در فضای باز، به عنوان مثال در سایت های ساختمانی، مناسب تر هستند. آنها مقرون به صرفه تر از مجموعه ژنراتورهای بنزینی با توان معادل هستند. این مجموعه ژنراتورها می توانند جریان تک فاز، سه فاز یا مختلط را ارائه دهند.

مجموعه  ژنراتور گازی: اگر منبع گاز دارید، ممکن است بخواهید یک مجموعه ژنراتور گازی را در نظر بگیرید زیرا نسبت به بنزین یا دیزل مقرون به صرفه تر، استفاده راحت تر، کم صداتر و آلودگی کمتری دارند. می توان آنها را تا 12 کیلو وات در قدرت پیدا کرد. این مجموعه ژنراتورها می توانند جریان تک فاز یا سه فاز را ارائه دهند.

مجموعه ژنراتورهای توربین  : برای قدرت بیشتر، می توانید به مجموعه ژنراتورهای توربین مراجعه کنید. این مجموعه ژنراتورها هم برای مواقعی که نیاز به تامین برق دائمی با راندمان بهینه دارید و هم برای شارژ سریع مفید هستند.

مجموعه های ژنراتور چگونه شروع می شوند؟
مجموعه ژنراتورهای کوچکتر، تا 3 کیلو وات، می توانند به یک سیستم راه اندازی دستی ، پرتابگر مجهز شوند. اگر مجبور به استفاده مکرر از مجموعه ژنراتور خود هستید، ما این نوع سیستم را توصیه نمی کنیم.

بیشتر مجموعه‌های ژنراتور قوی‌تر به جای آن مجهز به استارت برقی متصل به باتری هستند.

کدام مجموعه ژنراتور انتخاب کنیم تک فاز یا سه فاز؟

برای مصارف خانگی، تا 18 کیلو وات، به یک مجموعه ژنراتور تک فاز نیاز دارید ، به استثنای برخی تجهیزات بسیار انرژی بر مانند پمپ های حرارتی.

برای استفاده حرفه ای، احتمالاً به یک  مجموعه ژنراتور سه فاز برای تامین ماشین هایی که نیاز به برق بیشتری دارند نیاز خواهید داشت.

برخی از مجموعه ژنراتورهای سه فاز مجهز به پریزهای تک فاز هستند. صرف نظر از تعداد پریزها، رعایت حداکثر توان مجموعه ژنراتور مهم است. هنگامی که مجموعه ژنراتور مجهز به یک یا چند پریز تک فاز است، رعایت تعادل بین فازها با توزیع دستگاه ها بر روی سه پریز بر اساس توان مصرفی هر دستگاه مهم است.

ویژگی های دیگر می تواند به شما در انتخاب مجموعه ژنراتور کمک کند:

تنظیم ولتاژ : ارزان ترین مجموعه ژنراتورها مجهز به سیستم تنظیم ولتاژ خروجی نیستند. بدون این سیستم تنظیم، تجهیزات متصل به مجموعه ژنراتور ممکن است آسیب ببینند، به خصوص اگر قطعات الکترونیکی آن به اضافه ولتاژ حساس باشند. بنابراین ما به شما توصیه می کنیم برای جلوگیری از آسیب رساندن به تجهیزات خود، بررسی کنید که مجموعه ژنراتور شما مجهز به تنظیم کننده ولتاژ خودکار (AVR) باشد.

فناوری “اینورتر”  که به شما امکان می دهد سرعت موتور را با مصرف تجهیزات تطبیق دهید و همچنین به شما امکان می دهد استفاده از مجموعه ژنراتور خود را بهینه کنید.

سیستم خنک کننده: مجموعه ژنراتورهای کم مصرف با هوا خنک می شوند و برای کارکردن دائمی طراحی نشده اند. سازنده ممکن است استقلال کامل را با مخزن پر نشان دهد، اما همچنین زمان استقلال مداوم و زمان استراحت لازم برای خنک سازی بین دو استفاده را نشان می دهد. مدل های بزرگتر را می توان به سیستم خنک کننده مایع مجهز کرد.

قابلیت حمل : کوچکترین مجموعه ژنراتورها معمولاً مدلهای قابل حمل هستند و وزن آنها حدود 20 کیلوگرم است. مدل های کمی بزرگتر متحرک در نظر گرفته می شوند و مجهز به چرخ هستند تا بتوان آنها را جابجا کرد. مجموعه ژنراتورهای پرقدرت در مدل های قابل حمل موجود است: ساختار آنها به گونه ای طراحی شده است که با لیفتراک قابل حرکت باشد. آنها همچنین می توانند ظروف باشند. برخی از مجموعه های بزرگ ژنراتور قدرتمند برای جابجایی پس از نصب طراحی نشده اند، آنها مدل های ثابت هستند.

سطح نویز مجموعه ژنراتور می تواند عامل تعیین کننده ای برای راحتی کاربران یا افراد اطراف آن باشد. نویز تولید شده توسط یک مجموعه ژنراتور پرقدرت می تواند به راحتی تا 100 دسی بل (dBA) افزایش یابد. اگر سطح نویز برای شما فاکتور مهمی است، ممکن است بخواهید از یک مجموعه ژنراتور عایق صدا استفاده کنید.

برای خرید موتور برق یا ژنراتور برق در رشت از دسته بندی محصولات فروشگاه فرهان می توانید استفاده کنید همچنین شعبه فیزیکی فروشگاه آماده خدمات رسانی به شما همشهریان و هم استانی های عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *