معرفی ابزار آلات

بکس بادی یا آچار ضربه ای چیست و چگونه کار میکند؟

بکس بادی یا آچار ضربه ای-min

بکس بادی یا آچار ضربه ای (Impact wrench) چیست و چگونه کار میکند؟

از بکس بادی یا آچار ضربه ای دقیقا برای چه کاری استفاده می کنید؟ و آیا اصلاً برای سطح مهارت خود به آن نیاز دارید؟ بیایید پاسخ را دریابیم.

بکس بادی (آچار ضربه ای) زیر مجموعه ای از ابزاهای بادی محسوب می شود و ابزار بسیار مفیدی است که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد از تعمیر خودرو، روی مونتاژ محصول تا تعمیر و نگهداری تجهیزات سنگین. اگرچه بکس بادی یا آچار ضربه ای شبیه به درایور ضربه ای است، اما یک ابزار کمی متفاوت است.

برای درک درستی که از بکس بادی (آچار ضربه ای) می توان برای چه مواردی استفاده کرد، اجازه دهید تفاوت های کلیدی بین این ابزار و درایور ضربه ای را بررسی کنیم. اولین چیزی که باید به آن توجه کرد این است که ظاهر آنها تقریباً یکسان است و حتی شبیه هم کار می کنند. علاوه بر این، در برخی موارد، هر دو ابزار می توانند یک کار را تکمیل کنند. بنابراین، چه تفاوتی دارد؟

درایور ضربه ای در مقابل بکس بادی ( آچار ضربه ای)

در حالی که درایورهای ضربه ای گشتاور چرخشی بالایی را ارائه می دهند و حتی می توانند به عنوان مته استفاده شوند،بکس بادی (آچار ضربه ای) نیروی چرخشی بالایی ایجاد می کند. به عبارت دیگر، درایورهای ضربه‌ای می‌توانند بسیار سریع بچرخند، اما نمی‌توانند نیروی محضی را که آچار ضربه‌ای می‌توانند ایجاد کنند، ایجاد کنند.

در حالی که درایور ضربه ای روی باتری ها کار می کند، بکس بادی (آچار ضربه ای) بیشتر روی هوای فشرده کار می کند. این دلیل اصلی بلند بودن و قدرتمند بودن این ابزارهاست. علاوه بر این، در حالی که درایورها نیروی ضربه را در هر دو جهت چرخشی و محوری (برای چکش زدن) ایجاد می کنند، آچار ضربه ای فقط در جهت چرخشی کار می کند.

درایورهای ضربه ای عمدتاً برای راه اندازی پیچ و سوراخ کردن استفاده می شوند. با این حال بکس بادی (آچار ضربه ای)  برای شل کردن یا وارد کردن مهره‌ها و پیچ‌های سنگین استفاده می‌شود. در حالی که اولین ها عمدتاً در اهداف روزمره و خانگی و بهبود خانه استفاده می شوند، آچار ضربه ای برای کارهای “جدی” و حرفه ای تر استفاده می شود. اینها ابزارهای اولیه در بیشتر صنایع مربوط به تعمیرات خودرو، ساخت و سازهای عظیم، خطوط مونتاژ و غیره هستند.

چه زمانی از بکس بادی (آچار ضربه ای) استفاده کنیم؟

از آنجایی که بکس بادی با توجه به اندازه آنها قدرت باورنکردنی را ارائه می دهد، این ابزارها فقط باید در حرفه های خاص استفاده شوند. به عنوان مثال، شما ممکن است آنها را در مغازه های بدنه خودرو دیده باشید. قدرت آن‌ها به آچار ضربه‌ای اجازه می‌دهد تا به سرعت هر پیچ و مهره‌ای را که در خودروها استفاده می‌شود، سفت کند، حتی اگر پیچ‌ها یخ زده یا زنگ زده باشند. اگر کار شما مستلزم این است که پیچ‌ها را مرتباً محکم ببندید، بکس بادی ابزاری است که به آن نیاز دارید.

با این حال، این ابزارها می توانند برای برخی از پروژه ها، مانند کارهای روزمره و خانگی یا پروژه های مربوط به بهبود خانه، فاجعه آمیز باشند. به عنوان مثال، اگر از یک بکس بادی (آچار ضربه ای) روی یک پیچ بسیار کوتاه استفاده کنید، ممکن است آن را بیش از حد سفت کنید و باعث آسیب شود. البته برخی از این ابزارها دارای ضمائم خاصی هستند که از سفت شدن بیش از حد جلوگیری می کنند، اما معمولاً هزینه بیشتری دارند.

یک آچار ضربه ای می تواند قدرت فوق العاده ای در حدود 13000 پوند تولید کند. اگر نیاز به مونتاژ و جداسازی مکرر چیزهای مختلف دارید، کاملاً با نیازهای شما مطابقت دارد. با گرفتن بکس بادی، به معنای واقعی کلمه آچارهای دستی را برای همیشه ترک خواهید کرد.

یکی دیگر از مواردی که بکس بادی (آچار ضربه ای) می تواند به شما کمک کند این است که وسایل سنگین را به راحتی آویزان کنید. به عنوان مثال، اگر یک کمد یا لوازم جانبی دیواری جدید برای آشپزخانه خود خریداری کرده اید، بستن مهره ها و پیچ ها با آچار دستی ممکن است مشکل باشد. بکس بادی از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود، به خصوص در مورد ایمنی. شما نمی خواهید چیزهای آویزان شما یک روز شروع به سقوط کنند.

مطلب پیشنهادی: کاربرد ابزار بادی چیست؟ ابزار های بادی چه مزایایی دارند

بکس بادی (آچار ضربه ای)  برای چه کسانی مناسب است؟

از نظر آماری، اکثر مردم به بکس بادی (آچار ضربه ای) نیاز ندارند. اگر حرفه ای نیستید، احتمالاً یک بکس بادی می نشیند و گرد و غبار را جمع می کند تا روزی که به آن نیاز داشته باشید. در آن صورت، یک درایور ضربه ای راه حل بسیار بهتری خواهد بود. دلیل اصلی گرفتن آچار ضربه ای این است که مطمئن باشید حرفه شما به ابزاری با چنین قدرتی نیاز دارد.

برخی افراد بکس بادی را صرفاً به این دلیل نمی خرند که می ترسند نحوه استفاده صحیح از آن را یاد نگیرند. از این گذشته، استفاده از آچار دستی راحت تر و حتی طبیعی تر به نظر می رسد.

نگران نباشید – یادگیری استفاده از بکس بادی یک فرآیند کوتاه و ساده است. بعد از اینکه به آن عادت کردید، متوجه خواهید شد که او یاور بی بدیل شماست. در دراز مدت در وقت شما صرفه جویی می کند و قطعا نتیجه خواهد داد.

همانطور که می بینید، بکس بادی کمی شبیه به درایور ضربه ای است. با این حال، اگر به دنبال ابزاری برای برآورده کردن اهداف روزمره و خانگی خود هستید ، بکس بادی ممکن است بسیار قدرتمند باشد. فقط در صورتی باید یکی را دریافت کنید که حرفه شما نیاز به سفت کردن و بازکردن سنگین روزانه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *