آموزش

اور فرز نجاری چیست و چه کاربردهایی دارد

اور فرز های نجاری و کاربرد آنها (2)

اور فرزهای نجاری ابزاری هستند که معمولاً برای ایجاد برش، ایجاد لبه، نازک کاری و توخالی کردن چوب استفاده می شود. آنها همچنین می توانند برای اجرای الگوهای بی عیب و نقص استفاده شوند. با توانایی دستیابی به این پوشش‌ها و موارد دیگر، جای تعجب نیست که این ابزارها نامی آشنا برای استاد کاران چوب هستند.

چه تازه کار باشید و چه حرفه ای، متوجه خواهید شد که این ماشین ها ارزش سرمایه گذاری را دارند. بنابراین، کدام اور فرز برای پروژه شما مناسب است؟ در اینجا تاریخچه مختصری از دستگاه، انواع مختلف اور فرزهای نجاری، کاربردهای متداول و نحوه استفاده از آنها آورده شده است.

موارد استفاده برای اور فرزهای نجاری

جرمی برون در سال 1989 کتابی با عنوان “مسیریاب باورنکردنی” نوشت که در آن اعلام کرد اور فرز نجاری همه کاره ترین ابزار در جهان است و دلیل خوبی هم دارد. از این ابزار می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

  • شکل دادن به لبه های تزئینی
  • تشکیل پانل های برجسته
  • برش شیارها و شیارها
  • تابلوهای کنده کاری
  • ساخت قالب و منجوق
  • مسیریابی خرگوش های پیچیده، دادوها، دم کبوترها و مورتوس ها
  • ایجاد سوراخ
  • کابینت سفارشی
  • پروژه های DIY

انواع مختلف اور فرزهای نجاری

به طور سنتی، اور فرز نجاری یک ابزار دستی برقی است که از یک موتور و دوک تشکیل شده است که با سرعت بالایی می چرخد. اور فرز با اتصال یک بیت اور فرز به اسپیندل کار می کند تا چوب را به سرعت جدا کند. استفاده از این اور فرزهای کوچک دستی ساده است و در اکثر فروشگاه های سخت افزار موجود است.

اور فرزهای بزرگتر هم در دسترس هستند مانند:

جداول اور فرز

اور فرزهای سقفی

اور فرزهای CNC

این ماشین‌ها اغلب در کارگاه‌های تجاری استفاده می‌شوند که ساخت آن در مقیاس بزرگ‌تر انجام می‌شود. میزهای اور فرز ماشین های ثابتی هستند که بهترین استفاده را برای برش شیارها، نازک کاری یا کار با استوک باریک دارند. در حالی که اور فرزهای سقفی نسبت به دستگاه‌های اور فرز CNC جدیدتر از فناوری قدیمی‌تری برخوردار هستند، اما همچنان گزینه‌ای عالی برای برش دقیق و تولید انبوه قطعات یکسان هستند. فناوری جدید مرتبط با اور فرزهای CNC به این معنی است که آنها برای بهبود دقت ماشینکاری، افزایش ایمنی در حین کار و کاهش زمان راه اندازی در مقایسه با مدل های قدیمی تر کار می کنند.

با هر یک از انواع مختلف اور فرزهای نجاری، طیف وسیعی از پیوست های موجود به نام بیت اور فرز را نیز خواهید یافت که عملکردهای متفاوتی را در اختیار شما قرار می دهد. این ضمیمه ها به کاربران اجازه می دهد تا به روش های مختلف برش به طور موثر دست پیدا کنند.

نحوه استفاده از اور فرز نجاری

هنگام استفاده از اور فرز نجاری، همیشه باید با تجهیزات ایمنی مانند: محافظ چشم، ماسک گرد و غبار و محافظ شنوایی کار کنید. این برای محافظت در برابر هر قطعه چوبی است که در حین کار دور ریخته می شود.

برای کار با دستگاه، ابتدا باید بیت اور فرز خود را وصل کنید. برای انجام این کار، قسمتی را که بیت اور فرز را روی دوک محکم می کند، شل کنید که کولت اور فرز نامیده می شود. پس از شل شدن، باید بتوانید بیت اور فرز را به آن وصل کنید.

هنگامی که بیت اور فرز شما متصل شد، مهم است که به یاد داشته باشید که چرخش بیت به کدام سمت حرکت می کند. این به این دلیل است که شما می خواهید مطمئن شوید که اور فرز همیشه برخلاف چرخش بیت حرکت می کند. با انجام این کار فشار روی چوب را حفظ می کنید و اطمینان حاصل می کنید که تراشه های چوب در حین کار به سمت شما پرواز نمی کنند.

اور فرز های نجاری و کاربرد آنها (2)

مزایای اور فرزهای نجاری

استفاده از اور فرزهای نجاری برای پروژه شما مزایای زیادی دارد که عبارتند از:

لبه های عالی : اور فرزهای چوبی برای اطمینان از پایان کامل لبه مواد شما طراحی شده اند. این ماشین‌ها کار سبک را از یک فرآیند معمولاً دشوار می‌سازند.

قالب های شیک : شما می توانید با طیف وسیعی از ضمیمه های موجود قالب هایی برای درها، قرنیزها، پنجره ها و قرنیزها با هر شکلی ایجاد کنید.

دادوهایی که به راحتی برش می خورند :دادوها شکاف یا ترانشه ای هستند که به یک ماده بریده شده اند. به طور معمول این نوع برش دارای 3 طرف است و اجرای آن دشوار است. اور فرزهای نجاری این کار را ساده می کنند.

حکاکی چوب : از اور فرزها می توان برای حکاکی چوب استفاده کرد تا یک پیوند قوی در هنگام ساخت در، پنجره یا کابینت ایجاد کند.

الگوها را دوباره ایجاد کنید : با یک اور فرز نجاری می توانید به راحتی الگوها را برش دهید، شیارها را اضافه کنید و طرح هایی را مطابق با کارهای موجود ایجاد کنید. این به شما این امکان را می دهد که قطعات آسیب دیده مبلمان را به راحتی تعمیر کنید.

 

تکرار دقیق : اور فرزهای بزرگ بالای سر یا اور فرزهای CNC، به ویژه برای تکرار یک الگو یا برش چندین بار روی یک تکه چوب خوب هستند. این تضمین می کند که چوب در طول تولید هدر نمی رود.

مواردی که باید در هنگام خرید در نظر بگیرید

هر اور فرزی که با آن روبرو می‌شوید با زنگ‌ها و سوت‌های متفاوتی همراه خواهد بود و ویژگی مناسب به شما کمک می‌کند ارزش دستگاه را به دست آورید. هنگام خرید ویژگی هایی مانند:

سرعت متغیر : اکثر اور فرزها با کنترل سرعت متغیر در دسترس هستند. این ویژگی به کاربر این امکان را می‌دهد تا از تمام بیت‌های اور فرز حداکثر استفاده را ببرد زیرا برخی در سرعت‌های بالاتر بهتر عمل می‌کنند و برخی به سرعت کمتری نیاز دارند.

مدار بازخورد الکترونیکی :  این ویژگی به مدار اور فرز اجازه می دهد تا بار روی موتور را کنترل کند تا گشتاور را بتوان مطابق با خروجی مورد نیاز دستگاه تنظیم کرد.

قفل اسپیندل – قفل اسپیندل تغییر بیت دستگاه را بسیار آسان می کند. این ویژگی به ویژه در اور فرزهای غوطه ور مفید است.

تنظیم جدول بالا — اگر به دنبال میز اور فرز هستید، مهم است که به دنبال دستگاهی باشید که به شما امکان می دهد ارتفاع برش را از بالای میز با یک دسته یا دستگیره تنظیم کنید. این کار باعث می شود که شما به زیر نگاه نکنید و کورکورانه سعی کنید ارتفاع برش را تنظیم کنید.

تاریخچه مختصری از اور فرزهای نجاری

اور فرز نجاری ابتدا در سال 1884 توسط سازنده الگوی آمریکایی هنری کوپ معرفی شد. این یک ابزار دستی بود که شامل یک تیغه باریک بود که از یک پایه باز گسترده بیرون می آمد. این طرح برای برش دستی شیارهای V شکل، ته صاف و گرد عالی بود، اما محدود به این موارد بود.

توسعه بعدی در سال 1905 زمانی که شرکت Kelley Electric Machine اولین اور فرز برقی دستی را تولید کرد که 27 کیلوگرم وزن داشت! اگرچه برخی می گویند اولین اور فرز نجاری در واقع در سال 1915 توسط جت موتور دستی اور فرز اختراع شد. در هر صورت، اختراع اولین اور فرز برق دستی گام بزرگی برای صنعت بود.

یکی دیگر از اختراعات مهم، معرفی اور فرز غوطه وری بود. این دستگاه شبیه به نسخه های دستی بود اما دارای قابلیت برش بالای سر مته پرس بود. این طراحی به کاربران این امکان را می‌دهد که کاتر چرخان را از بالا روی مواد پایین بیاورند تا پوشش دقیق‌تری ایجاد کنند.

اور فرز مدرن نجاری طراحی دقیق تری دارد و از فناوری بیشتری نسبت به مدل های قبلی استفاده می کند. همچنین تعداد زیادی ضمیمه ابزار موجود است که به کاربران امکان می دهد برش های مختلف را با یک دستگاه ایجاد کنند.

در مجموع، نوع اور فرز نجاری که انتخاب می کنید همیشه به نوع کاری که می خواهید انجام دهید بستگی دارد. شما می توانید خرید انواع فرز و اورفرز های نجاری را در دسته بندی محصولات برقی و شارژی در سایت فرهان ابزار انحام هید. همچنین در صورتی که به آشنایی با سایر ابزار های نجاری علاقه مند هستید می توانید مقاله اره عمود بر یا اره چکشی چیست را هم مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.