معرفی ابزار آلات

انواع دستکش ایمنی و کاربردهای دستکش ایمنی

انواع دستکش کار یا دستکش ایمنی

دستکش‌های ایمنی لباس‌های محافظی هستند که از دست‌ها، انگشتان، شست‌ها و مچ شما در برابر نیروهای خارجی خاص، مواد شیمیایی، عناصر و خطرات موجود در محل کار محافظت می‌کنند.دستکش ایمنی در محیط های مختلف مانند نانوایی ها، بیمارستان ها و ساختمان سازی ،جوشکاری،آتش نشانی و… کاربرد دارد.

برای هر صنعتی  نیاز به دستکش ایمنی است، ده ها مورد مختلف وجود دارد که مشخصات تخصصی را برای نیازهای کاربر ارائه می دهد. در این عصر پیشرفت های سریع فناوری، مواد شیمیایی جدید در حال توسعه هستند و فرآیندها در حال تکامل هستند. از بسیاری جهات، کارگران در محیط کار خود در معرض خطرات بیشتری قرار دارند و داشتن تجهیزات ایمنی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. هر ساله به دلیل نداشتن دستکش ایمنی مناسب آسیب های دست رخ می دهد که تأثیر فاجعه‌باربه همراه دارد، گاهی اوقات می تواند  تغییر زندگی، برای کارگر داشته باشد. برای خرید دستکش کار و دستکش ایمنی از بخش فروشگاه فرهان ابزار می توانید اقدام کنید.

کاربردهای دستکش ایمنی

تعداد زیادی کاربرد عملی برای دستکش های ایمنی در صنایع مختلف وجود دارد. موارد زیر فقط نمونه کوچکی از برنامه های کاربردی معمول در کار است:

·    دستکش های ساختمانی که برای جلوگیری یا به حداقل رساندن بریدگی و سوراخ شدن میخ ها و خرده های چوب طراحی شده اند.

·    دستکش های جوشکاری طراحی شده برای مقاومت در برابر گرمای شدید؛

·    دستکش مکانیک طراحی شده برای ارائه انعطاف پذیری و حساسیت استثنایی در حالی که از جرقه، بریدگی و سوختگی محافظت می کند.

·    دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی کار آزمایشگاه را برای تکنسین ها ایمن می کند.

دستکش مکانیکی

دستکش های مکانیکی معمولاً محصولاتی با دوام و مقاوم هستند که بر از جنس پارچه ساخته شده اند و برای استفاده های متعدد در مدت زمان طولانی طراحی شده اند. آنها اغلب از نایلون یا الاستین ساخته می شوند ، که تناسب نزدیکی به کاربر می دهد که مهارت بیشتری را برای کاربر فراهم می کند.

دستکش های مکانیک با کیفیت بالا اغلب با موادی مانند پلی آمید یا فوم نیتریل در نواحی کف دست و انگشتان تقویت می شوند. اینها می توانند عملکرد قابل توجهی را در هنگام کار با اجزای کوچک یا ظریف بهبود بخشند.

مزایای دستکش مکانیکی چیست؟

 • چسبندگی عالی
 • عملکرد قابل اعتماد در هر دو شرایط مرطوب و خشک
 • پارچه های پیشرفته و تکنیک های ساخت برای بهبود انعطاف پذیری
 • پوشش های کف دست یا انگشت با تکنولوژی بالا برای بهبود عملکرد
 • قابلیت تنفس در نواحی خاص، مانند پشت دست، برای افزایش راحتی کاربر
 • طراحی شده برای ایجاد طیف وسیعی از حساسیت های پوستی، به عنوان مثال بدون کاتالیزور و حلال
 • مقاومت قوی در برابر سایش و پارگی، عمر مفید بسیار طولانی تری نسبت به دستکش های یکبار مصرف دارد

دستکش مکانیکی کجا کاربرد دارد؟

از دستکش های مکانیکی در مشاغل دیگری نیز استفاده می شود، از جمله انبارداری و زنجیره تامین، داربست، الکترونیک و مهندسی، تولید کالاهای سفید، وظایف مونتاژ سبک و حمل و نقل عمومی.

دستکش های ضد آب

دستکش های ضد آب برای استفاده در محل کار اغلب از نایلون و پارچه های پایه مشابه ساخته می شوند. آنها می توانند انواع پوشش ها یا سایر مواد داخلی را برای کمک به بهبود عملکرد، ارزش و طول عمر داشته باشند.

عملکرد اصلی دستکش های ضدآب داخلی و خارجی یا دستکش های ضد آب و هوا خشک نگه داشتن دست ها و محافظت در شرایط خیس است. سایر ویژگی های کلیدی که ممکن است هنگام خرید دستکش های ضد آب یا کار در فضای باز به دنبال آنها باشید می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تناسب نزدیک با انعطاف پذیری بیشتر برای افزایش راحتی کاربر و کاهش خستگی دست
 • طرح های خوش ساخت با استفاده از پارچه ها و مواد با کیفیت، با مچ دست کش بافتنی برای بهبود راحتی، تناسب، ضد آب و دوام
 • ادغام سایر مواد برای عملکرد بهتر در دست گرفتن، به عنوان مثال کف لاتکس کف دست یا بالشتک انگشت
 • مناسب برای طیف گسترده ای از مصارف همه منظوره، به ویژه در محیط های مرطوب یا خارج از منزل

دستکش های ضد آب در کجا استفاده می شود؟

دستکش های کار ضد آب که برای محیط های مرطوب و در شرایط آب و هوایی طراحی شده اند توسط متخصصان در بسیاری از زمینه ها استفاده می شود. نمونه های روزمره شامل آجرکاری، حمل سیمان، ساخت و ساز عمومی، باغبانی، و نقش مقامات محلی در فضای باز است.

دستکش ضد لرزش

دستکش های ضد لرزش برای محافظت از دست در برابر اثرات قرار گرفتن طولانی مدت در معرض لرزش های مکانیکی طراحی شده اند. با گذشت زمان، تماس مستقیم با ماشین آلات یا ابزارهای ارتعاشی می تواند به مشکلات سلامتی طولانی مدت کمک کند. برای جلوگیری از این امر، دست های کاربر باید به درستی محافظ باشد.

دستکش‌های ضد لرزش برای محافظت و بالشتک بهینه، مستحکم، بادوام و دارای لایه‌های ضخیم هستند. گزینه‌های باکیفیت شامل لایه‌بندی فوم گسترده در نواحی کف دست و انگشتان برای خواص ضد ضربه بهتر است.

این نوع دستکش ها اغلب برای استفاده در تمام روز طراحی شده اند. بسیاری از آنها دارای ویژگی هایی مانند آسترهای راحت بدون درز و چسبندگی بهبود یافته هستند. برخی از مدل‌ها ممکن است از پوشش‌های خارجی قوی برای کمک به محافظت از پشت دست در شرایط مختلف استفاده کنند.

دستکش های مقاوم در برابر برش

دستکش های مقاوم در برابر برش برای کار بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. آنها به کاهش احتمال آسیب کارگران در مشاغل و صنایع بی شمار کمک می کنند. نمونه های روزمره ممکن است شامل ساخت و ساز، تاسیسات شیمیایی، ساخت فلز و جوشکاری، تهیه غذا، مراقبت های بهداشتی و انبارداری باشد.

دستکش های کار مقاوم در برابر برش برای سطوح مختلف و با کیفیت ساخته شده اند تا استاندارد لازم را  برآورده کنند. آنها در برابر تیغه ها، لبه های تیز و پارگی یا سایش عمومی محافظت می کنند. مواد مورد استفاده برای دستیابی به این امر می تواند شامل مش فولاد ضد زنگ و پوشش های نیتریل یا پلی اورتان باشد.

پنج سطح کلی از مقاومت برش وجود دارد. اینها تعداد چرخه‌ها (برش‌هایی از یک تیغه یا سایر مواد برش) مورد نیاز برای نفوذ کامل به مواد را منعکس می‌کنند

در زیر، یک طرح کلی از پنج سطح دستکش مقاوم در برابر برش را خواهید دید. توجه داشته باشید که مقیاس مقاومت برش خطی نیست:

 • سطح مقاومت برش 1 : 1 x چرخه برش تا قطع / نفوذ کامل
 • سطح مقاومت برش 2 : 2 x چرخه برش تا قطع / نفوذ کامل
 • سطح مقاومت برش 3 : 5 x چرخه برش تا قطع / نفوذ کامل
 • سطح مقاومت برش 4 : 10 x چرخه برش تا قطع / نفوذ کامل
 • سطح مقاومت برش 5 : 20+ x چرخه برش تا قطع/نفوذ کامل

دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی

دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی اغلب به عنوان دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی فروخته می شوند. این به این دلیل است که آنها بیشتر از بسیاری از انواع دستکش های کار، بیشتر بازو را پوشش می دهند. آنها در درجه اول برای محافظت از دست در برابر نشت مواد شیمیایی مضر، نشت و قرار گرفتن در معرض آن طراحی شده اند.

مواد متداول برای دستکش های کار مقاوم در برابر مواد شیمیایی عبارتند از لاتکس طبیعی ، نیتریل ، پنبه بافتنی با روکش PVC، لاستیک سخت شده با کلر، نئوپرن و بسیاری موارد دیگر. آنها اغلب دارای سطوح داخلی با روکش پارچه برای راحتی بیشتر هستند.

لباس‌های دستی محافظ شیمیایی می‌توانند به گونه‌ای طراحی شوند که مقاومت‌های خاصی را برای محیط‌ها و کاربردهای خاص ارائه دهند. بسیاری از انواع دیگر برای حفاظت شیمیایی همه منظوره ساخته شده اند.

دستکش ایمنی الکتریکی

دستکش های ایمنی الکتریکی برای استفاده در محل کار را اغلب می توان در دسته دستکش های غیر رسانا طبقه بندی کرد. این به سادگی به این معنی است که کاربر هنگام کار با کالاها و سیستم های الکتریکی به خوبی از جریان و ولتاژ محافظت می شود.

برای دستیابی به این هدف، دستکش های ایمنی برقکارها معمولاً از مواد نسبتاً ضخیم مانند لاستیک لاتکس طبیعی غیر رسانا ساخته می شوند. ویژگی های اصلی یک دستکش نارسانا خوب شامل حفاظت دی الکتریک بالا (اغلب 1000 ولت) و چسبندگی با استحکام بالا است. عملکرد بهبود یافته حتی در شرایط مرطوب اغلب تبلیغ می شود.

دستکش های ایمنی الکتریکی معمولاً به گونه ای طراحی می شوند که بر روی دست و انگشتان قرار بگیرند. این مهارت در هنگام کار با قطعات و سیم کشی بهبود یافته است. آنها ممکن است گاهی اوقات دارای یک محافظ مچ یا بازو به سبک دستکش باشند که در صورت لزوم محافظت بیشتری را ارائه می دهد. بسیاری از مدل‌ها با آسترهای داخلی پنبه‌ای عرضه می‌شوند تا راحتی بیشتری در طول استفاده طولانی مدت داشته باشند.

دستکش های ایمنی الکتریکی نیز بر اساس طبقه بندی آنها دسته بندی می شوند. دستکش های الکتریکی نوع I در برابر ازن مقاوم نیستند، در حالی که نوع II مقاوم هستند. همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است، می توان آنها را بر اساس سطح حفاظت ولتاژی که ارائه می کنند نیز دسته بندی کرد:

دستکش کار بدون انگشت

کاربرد دستکش های بدون انگشت

محیط های فرآوری و بسته بندی مواد غذایی

کارهای تولید عمومی و مونتاژ سبک

آزمایشگاه ها، اتاق های تمیز و سایر محیط های کنترل شده

استایل بدون انگشت در برخی کاربردها مزایای متعددی دارد. آنها عمدتاً در هر جایی که کارگر برای حفظ مهارت بهینه نوک انگشت نیاز دارد استفاده می شود. آنها همچنین سطحی از محافظت، پد، راحتی یا گرما را برای کف دست و پشت دست اضافه می کنند.

این نوع پوشش های دستی نیز به طور گسترده ای به عنوان گزینه های آستری برای دستکش های بیرونی استفاده می شود. این امر به ویژه زمانی رایج است که دستکش ها از مواد محافظ قوی تر ساخته شده باشند. آستر نخی می تواند تعریق و تحریک پوست را تا حد زیادی کاهش دهد. برای برخی افراد، این نیز به دلیل تماس طولانی مدت با برخی از مواد خارجی مانند لاتکس یا PVC ایجاد می شود.

دستکش انباری

در بیشتر موارد می توان از دستکش های پددار یا محافظ همه منظوره به عنوان دستکش انباری استفاده کرد. ویژگی‌های کلیدی که کارکنان در دستکش برای کارهای انبار به آن نیاز دارند عبارتند از بالشتک، راحتی و مهارت بالا. برای جابجایی بیشتر کالاهای سنگین، اغلب لازم است درجاتی از مقاومت در برابر سایش و پارگی لحاظ شود.

دستکش های ساختمانی

دستکش های ساختمانی همچنین طیف گسترده ای از انواع محصولات را پوشش می دهند، از جمله برخی از انواع تخصصی مانند دستکش های بتنی یا دستکش های نجار. باز هم، هنگام خرید دستکش‌های کار ساختمانی، به دنبال انواع سخت‌پوش یا سنگین باشید که درجه‌ای از بریدگی را ارائه می‌دهند. همچنین مهم است که دستکش ها قابل تنفس بوده و برای پوشیدن در تمام روز مناسب باشند. اغلب ممکن است برای کار در فضای باز، یا کارهای ساختمانی که شامل شرایط مرطوب یا مواد است، ضد آب و هوا مورد نیاز باشد.

ویژگی های دستکش کار چیست؟

انواع مختلفی از دستکش های ایمنی کار برای حرفه های خاص طراحی شده اند. هر نوع معمولاً دارای ویژگی ها یا کیفیت های منحصر به فردی است که آنها را به طور ایده آل برای یک محیط و برنامه خاص مناسب می کند.

با این حال، بسیاری از دستکش ها مجموعه ویژگی های محافظ عمومی تری را ارائه می دهند. در زیر، خلاصه ای از ویژگی های گسترده تر دستکش کار را خواهید دید.

دستکش کار یکبار مصرف
دستکش های یکبار مصرف معمولاً برای اهداف بهداشتی و حفاظتی استفاده می شوند. آنها محافظت بسیار خوبی در برابر آلودگی ارائه می دهند. این آنها را برای استفاده در محیط هایی مانند آماده سازی غذا، مراقبت های بهداشتی و پزشکی، یا اتاق تمیز و کاربردهای آزمایشگاهی ایده آل می کند.

بیشتر دستکش های یکبار مصرف نسبتاً نازک و سبک هستند. اینها حداقل محافظت را در برابر سایش مکانیکی، تیغه ها یا سوراخ شدن ارائه می دهند. با این حال، مدل ها و مواد قوی تر نیز موجود است. می توانید نسخه هایی را خریداری کنید که برای جلوگیری از سوراخ شدن تصادفی و همچنین برای محافظت مطمئن در برابر خطراتی مانند روغن ها و مواد شیمیایی طراحی شده اند.

آنها معمولا به صورت عمده فروخته می شوند، به عنوان یک گزینه مقرون به صرفه برای محافظت یکبار مصرف در یک محل کار شلوغ. آنها را می توان از طیف گسترده ای از مواد، از جمله نیتریل، لاتکس، نئوپرن، پلی اتیلن و وینیل ساخت. آنها را می توان به عنوان بدون پودر برای کاهش خطر آلودگی فروخت، یا برای سهولت در برداشتن با روکش پودری فروخت.

دستکش کار سنگین

محافظ دست های سنگین را می توان از پارچه و مواد تقویت کننده تهیه کرد. اینها از پارچه های ضخیم بافته شده تا مش های فولادی ضد زنگ که اغلب بر اساس ویژگی های استحکام اضافه شده طبقه بندی می شوند، متفاوت است. نمونه های محبوب مقاوم در برابر سایش، ضد پارگی یا مقاوم در برابر سوراخ شدن هستند.

برخی از انواع سنگین به عنوان دستکش ریگر یا راپلینگ فروخته می شوند . با این حال، در استفاده حرفه ای، این انواع هر کدام الزامات خاص خود را برای راحتی و ایمنی کارگر خواهند داشت. بیشتر دستکش‌های سنگین معمولاً به عنوان همه منظوره طبقه‌بندی می‌شوند که به طور ایده‌آل برای طیف وسیعی از کارهای فیزیکی یا مکانیکی نیاز دارند.

دستکش کار با دسته
دستکش های دستگیره در چندین بخش و صنعت مختلف بسیار مهم هستند. اینها شامل ساخت و ساز کلی و داربست، تعمیرات مکانیکی و مهندسی برق می باشد. دستکش گریپ همچنین در باغبانی و کارهای بیرون از منزل، مراقبت از خودرو و بسیاری از مشاغل دیگر استفاده می شود. دستکش های چسبندگی پیشرفته از انواع تکنیک ها و مواد ساخت برای دستیابی به حداکثر کارایی استفاده می کنند.

آنها اغلب دارای پانل های پارچه ای مهندسی شده در کف دست یا نوک انگشتان هستند. برخی از انواع نیز برای کار در شرایط مرطوب یا خطرناک طراحی شده اند.

دستکش کار نازک
مواد نازک تر اغلب زمانی انتخاب می شوند که مهارت افزایش یافته برای یک کار مهم باشد. این می تواند شامل امکانات پزشکی و مراقبت های بهداشتی، تهیه غذا و پذیرایی، در خطوط تولید، یا برای کارهای مونتاژ سبک باشد. آنها همچنین به طور گسترده در مهندسی برق و محیط های آزمایشگاهی استفاده می شوند.

دستکش های نازک ممکن است به گونه ای طراحی شوند که یک بار مصرف یا قابل استفاده مجدد باشند. بهترین انتخاب به میزان محافظت از بهداشتی که در محل کار مورد نیاز است بستگی دارد. برخی از نسخه های پیشرفته ممکن است به صورت دستکش های نازک با دستگیره طراحی شوند. اینها برای کارهای سخت تری که همچنان به مهارت و کاهش خستگی دست نیاز دارند ایده آل هستند.

دستکش کار پد دار
مدل های بالشتکی معمولاً در مواردی که خطر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ارتعاش وجود دارد ضروری هستند. با این حال، دستکش های بالشتکی نیز می توانند برای حفاظت عمومی کارگران بسیار مفید باشند، به عنوان مثال در کلیه کارهای انبارداری و حمل و نقل کالاهای عمومی.

بالشتک برای دستکش بسته به محیط یا شغلی که برای آن طراحی شده است می تواند داخلی یا خارجی باشد. لایه بندی موثر را می توان از طریق لایه بندی انواع پارچه به دست آورد. رویکرد دیگر شامل استفاده از طیف وسیعی از مواد یا پوشش‌های مختلف در قسمت‌های کلیدی دستکش است.

جمع بندی

در این مطلب با انواع دستکش کار آشنا شدید و حال می دانید که جنس و کاربرد هر کدام از دستکش کار ها برای چیست اکنون شما می توانید با توجه به  توضیحاتی که در این مقاله ارائه کرده ایم بهترین دستکش کار را برای کار مورد نظر خود انتخاب کنید امیدواریم مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.