معرفی ابزار آلات

انبر اتصال چیست؟ تفاوت بین انبر جوشکاری و اتصال

انبر اتصال چیست؟

انبر اتصال نقش گیره را دارد و برای نگهداری و اتصال دو قطعه در حین جوشکاری کاربرد دارد. انبر اتصال برای ایجاد اتصال منفی (گیره اتصال به زمین) به قطعه مورد جوشکاری است توجه داشته باشید فنر مورد استفاده در انبرهای اتصال حتما از کیفیت خوب و قوی برخوردار باشد. به یاد داشته باشید بدون گیره اتصال به زمین دستگاه مورد نظر نمی تواند آمپر مناسب را ایجاد نماید و حتی می تواند به دستگاه آسیب برساند.

انبر اتصال چه کاربردی دارد؟

انبر اتصال از تجهیزات مهم جوشکاری بوده که در جوشکاری زیاد دیده می شود. می توان گفت پروژه های بزرگ بدون انبر اتصال کامل نخواهد شد. در واقع انبر اتصال برای نگه داشتن موقت دو قطعه در کنار هم استفاده خواهد شد. به این صورت می توان آن قطعه ها را به هم جوش داد . از این انبر ها بیشتر برای نگه داری ورقه ها و نیز قطعات بزرگ که به سختی با دست کنار هم می توان نگه داشت، استفاده می شوند .

جنس انبر اتصال چیست؟

برای اینکه هنگام جوشکاری رسانایی بهتری داشته باشید به جنس گیره جوشکاری استیل، مسی و آهنی توجه داشته باشید برای رسانایی خوب جنس انبر مسی بهتر است، همچنین انبر اتصال نیز مانند انبر جوشکاری از مدل های گوناگونی ساخته شده است .از کاربردی ترین و پر مصرف ترین مدل های آن شامل : انبر اتصال 300 آمپر، 400 آمپر و 500 آمپر است.

چه تعداد انبر اتصال باید استفاده شود؟

با توجه به میزان ابعاد و همچنین اندازه پروژه جوشکاری میتواند تعداد استفاده از گیره ها نیز بیشتر کند. معمولا در طول کار به طور متوسط استفاده از 10-11 عدد انبر معقول است.

بهترین برند انبر اتصال چیست؟

·        ایساب

·        وینر

·        آروا

·        فروزان

·        دماوند

انبر اتصال چیست؟ تفاوت بین انبر جوشکاری و اتصال

انواع گیره های اتصال کدامند؟

با توجه به بزرگی پروژه و نوع موادی که با آن ها کار انجام می شود و همچنین نوع گیره ای که استفاده می کنید انبر اتصال مختلف استفاده می شود و شما با تجربه خود در حین کار جوشکاری به این تجربه می رسید که از چه نوع انبر اتصالی استفاده شود . تعداد تولید این نوع انبر ها هر روز بیشتر می شود. حتی ساده ترین و پایه ای ترین نوع این انبر ها انواع گوناگونی دارد . در ادامه مطلب لیستی از معروف ترین انبرهای اتصال را خواهید دید.

گیره های جهشی : انبر های جهشی بسیار مقرون به صرفه هستند همچنین استفاده از آنها راحت است . شما می توانید به سادگی دسته را فشار داده تا گیره را باز نماید. می توان گفت یکی از معایب آن ها در مورد گیره های جهشی ظرفیت باز نمودن کوچک آنها است. بعضی اوقات آنها به عنوان یک گیره اضافی برای نگه داشتن مواد مفید هستند.

گیره دو محور : این نوع گیره می تواند دو میله دو محور دو لوله را در یک زاویه نگه دارد. جالب است بدانید ضخامت اشیاء به کار برده شده در جوشکاری نیازی به یکسان بودن نداشته. این گیره ها به طور معمول روی میزهای جوشکاری ثابت می شوند. نمونه ای دیگر از گیره دو محور ، گیره 90 درجه بوده که برای نگه داشتن مواد در زاویه مناسب است.

گیره واکنشی سریع : گیره های واکنشی از محبوبیت زیادی برخوردار هستند از این گیره مواقعی که جوشکار تنها است و باید کار سریع انجام شود و آن هم با یک دست مورد استفاده قرار می گیرد .

انبر اتصال کشویی ( انبر اتصال F): F Clamp ، برای محکم نگه داشتن اشیاء استفاده می شود. می توان گفت اصطکاک، عامل اصلی نگه داشتن قطعات در این نوع گیره اتصال است . همچنین ظرفیت باز شدن بالایی دارد . به همین منظور بعضی اوقات به عنوان جایگزینی برای گیره C استفاده خواهد شد. می توانید به سرعت و معمولا با یک دست انبر اتصال F را تنظیم نمایید.

انبرهای لوله ای : انبر لوله ای بسیار مشابه گیره F بوده اما به جای استفاده از محور کشویی از لوله استفاده خواهد کرد.

انبرهای vice grip : نوع دیگر از انبر ها که در جوشکاری های اتوماتیک استفاده می شوند . شما می توانید برای نگه داشتن بخش های کوچک در جای خود در هنگام جوشکاری استفاده کنید.

گیره C یا گیره G : گیره  cیکی از انبرهای اتصال است که به طور معمول استفاده می شود. این نوع انبر ها هنگامی به کمک شما می آیند که برای اتصال قطعات به هم به فشار زیادی نیاز باشد.  زیرا این نوع گیره ها این قابلیت را دارند که تا دو قطعه را کنار هم نگه دارد ، اما این نوع گیره معایبی نیز دارد این است که بسیار کند و آهسته از قطعه جدا خواهد شد و همچنین تنظیم دوباره آن ها در مقایسه با دیگر انواع انبر اتصال سخت است . انواع گوناگونی انبر اتصال C وجود دارد . یکی از انواع آن ها قابلیت قفل شدن است .این نوع انبرها برای کارهای دستی استفاده می شود.

انبر اتصال قفل شو : از گیره های قفل شو بیشتر برای جوشکاری قطعات کوچکتر استفاده می شوند. این انبر یک نوع از گیره های فلزی ورقه ای است . انبر اتصال قفل شو شباهت زیادی به انبر اتصال کشویی دارد ولی برای محدوده های بزرگ تر استفاده می شود. همچنین انبر اتصال کشویی برای جوشکاری ورقه های فلزی مناسب هستند .

تفاوت بین انبر جوشکاری و انبر اتصال چیست؟

می توان گفت نقش اصلی انبر جوشکاری، انتقال جریان بین کابل و الکترود جوشکاری است. به طور معمول، انبر جوش، قطب مثبت متصل شده و نیز انبر اتصال برای ایجاد اتصال منفی به قطعه مورد نظر برای جوشکاری است. در واقع این انبر نقش گیره را دارد.

توصیه های ایمنی برای استفاده از انبر جوش و انبر اتصال

نکاتی که باید حین استفاده از انبر جوش و انبر اتصال باید رعایت کنید به شرح زیر است:

·        از انبر اتصال و انبر جوش دستگاه جوشکاری استفاده کنید.

·        هنگام آغاز به کار ابتدا انبر اتصال را بزنید بعد اقدام به جوشکاری کنید تا از آسیب به انبر اتصال جلوگیری کنید.

·        برای جلوگیری از سوختگی دهانه انبر جوش، باید از جوشکاری با الکترود خیلی کوچک شده جلوگیری کنید.

·        می توانید از انبر جوشکاری که قسمت انتقال جریان آن به اندازه کافی بزرگ باشد استفاده نمایید تا از گرم شدن بیش از حد دسته آن جلوگیری کنید.

·        دقت کنید از محکم نمودن بیش از حد گیره ها جلوگیری کرده، به این دلیل که ممکن است گیره ها زودتر آسیب ببینند و از بین می روند.

·        توجه داشته باشید جایی که الکترود و همچنین انبر اتصال را به بدنه اتصال می دهید حتما رسانا باشد.

·        به هیچ وجه انبر الکترود داغ را برای سرد شدن آن در آب فرو نکنید.

·        توجه داشته باشید باید انبر تمیز بوده و روغن یا مواد دیگری روی آن ریخته نشده باشد.

جمع بندی

به یاد داشته باشید اگر قصد دارید یک جوشکاری حرفه ای و بدون نقص انجام دهید باید به نحوی انجام شود تا وقفه در حین جوشکاری انجام نشود. با توجه به کار جوشکاری، می توانید مطابق با آن ها انبر جوش و همچنین  گیره اتصال خود را تهیه نمایید. برای خرید انبر جوشکاری و سایر لوازم جوش و برش می توانید از لینک قرار داده شده در این قسمت استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *