معرفی ابزار آلات

اره گرد بر یا اره دیسکی چیست و چگونه یک اره دیسکی انتخاب کنیم

اره گرد بر یا اره دیسکی چیست؟

اره دیسکی یا گردبر چیست؟

اره گرد یک ابزار مکانیکی قابل حمل است که در کارهای مختلف برای برش قطعات بزرگ چوب، پلاستیک، فلزات، بتن و سایر مواد مانند کاشی و آجر استفاده می شود. می تواند برش های منحنی و مستقیم ایجاد کند. به دلیل ظرفیت بالای اره و دقت بالا در بین علاقه مندان و متخصصان بسیار محبوب است. چه در یک خانه و چه در یک کارگاه تخصصی، ابزار موثری برای انجام وظایف مختلف است.

اره های گرد بر از یک تیغه گرد استفاده می کنند که با دندانه های فلزی تیز پوشانده شده است. تیغه می چرخد ​​تا چوب را صاف کند. اره های گرد بر دارای دسته ای با کلید ماشه، مهره ای برای نگه داشتن تیغه در جای خود و محافظی برای اهداف ایمنی هستند.

یک چیز مسلم است: اره گرد یک راه حل واقعی آسان برای تقریباً تمام کارهایی است که قصد انجام آنها را دارید و نیاز به مواد اره ای دارند. بسته به اهداف شما، از مشاغل کوچک تا سایت های ساختمانی بزرگ کاملاً سازگار است. ما هر چیزی را که می توانید از آن یاد بگیرید را توضیح می دهیم.

اره گرد می تواند دستی یا برقی باشد. اما هیچ کس از دستی استفاده نمی کند، همه چیز اکنون خودکار و الکتریکی است. اره های گرد بر الکتریکی پیچیده تر هستند، اجزای اصلی تیغه، موتور، قاب بیرونی و دمنده گرد و غبار هستند. در مقایسه با اره های دستی، استفاده از اره های دایره ای دلپذیرتر است و برش و اره بسیار دقیقی را ارائه می دهد

حتی اگر کارهای نجاری شما محدود به یک پروژه معمولی در این آخر هفته باشد، ممکن است لازم باشد یک قطعه باریک را از یک تخته بلند یا ورق تخته سه لا برش دهید. اگر اره رومیزی دارید، اره کردن تخته های بلند آسان است. اما شما می توانید این کار را دقیقاً با یک اره گرد بر خوب نیز انجام دهید. در واقع، معمولاً بریدن قطعات بلند تخته سه لا با اره دایره ای راحت تر است.

اره دایره ای به راحتی اره رومیزی بریده نمی شود، اما با چند تکنیک، کمی ظرافت و کمی تمرین. شما می توانید تقریباً با دقت یک اره رومیزی برش دهید. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه از یک اره گرد بر برای برش سریع و دقیق تخته های بلند و تخته سه لا استفاده کنید و نقشه هایی برای راهنمای برش مفید برای اره به شما ارائه می دهیم. در ارتباط با همین مطلب شما را دعوت می کنیم مقاله دیگر سایت با عنوان اره عمود بر یا اره چکشی چیست و چه موارد استفاده ای دارد؟ را نیز مطالعه نمایید.

اجزای اره گردبر یا اره دیسکی

چگونه یک اره گرد بر انتخاب کنیم؟

انتخاب اره دایره ای شما یک فرآیند آسان است، شما می توانید آن را خودتان انجام دهید، اما لازم است این چند ویژگی در مورد آن انتخاب مانند: قدرت، استفاده و همچنین لوازم جانبی آن را بدانید. مهمتر از همه، مهم است که برای خرید اره دیسکی عجله نکنید و به دقت فکر کنید که چرا می خواهید از یک اره گرد بر استفاده کنید!

معیارهای انتخاب اره دیسکی:

قدرت: برای کارهای کوچک نجاری در خانه، توان 900 وات برای شما کافی است. فراتر از 1700 وات، اره دایره ای به شما امکان می دهد هیزم یا سایر مواد بزرگ مانند بتن و فلزات را برش دهید.

تعداد دفعات استفاده یک معیار ضروری هنگام انتخاب اره است. اگر به ندرت از اره استفاده می کنید، نیازی به انتخاب اره با کیفیت بالا نیست. اما برای یک نجار خبره انتخاب اره گرد باید با توجه به کار مورد نظر انجام شود.

سیستم ترمز: دو نوع سیستم ترمز وجود دارد، سیستم ترمز دستی و سیستم ترمز الکتریکی. قبل از اینکه به تفاوت بین این دو نوع بپردازیم، باید بگویم که هر دو ایمن و امن هستند.

سیستم ترمز برقی از جریان الکتریکی که به اره شما می رسد برای متوقف کردن تیغه استفاده می کند، تیغه فقط در 2 ثانیه متوقف می شود، در حالی که سیستم دستی از جریان برای متوقف کردن تیغه استفاده نمی کند، بلکه فقط تیغه را ترک می کند. به خودی خود متوقف می شود و حدود 5 تا 7 ثانیه طول می کشد تا متوقف شود.

در این ویدیو تفاوت ترمزهای برقی و غیر برقی و نحوه توقف آن ها به شما نشان داده می شود. این ویدیو توسط برند معروف power too DeWALT ارائه شده است

به نظر شخصی من، تنها مزیت سیستم ترمز الکتریکی این است که مانور شما را انعطاف پذیرتر می کند تا بتوانید سریع از یک برش به دیگری بروید.

سایر لوازم جانبی مانند تیغه ها نیز باید در انتخاب خود در نظر گرفته شوند. شما باید تیغه را با توجه به موادی که قرار است برش دهید انتخاب کنید، به عنوان مثال: اگر قصد برش دادن قطعات چوبی را دارید، می توانید از تیغه کاربید استفاده کنید، اما اگر می خواهید قطعات بتنی، کاشی یا حتی آجر را برش دهید، باید از آن استفاده کنید. برای انتخاب تیغه های گرد بر با نوک الماس.

بنابراین، مهم است که برای مطالعه ویژگی‌های امنیتی مختلف و خواندن نظرات وقت بگذارید. حتی اگر با انتخاب خود کاملاً راحت هستید، ضروری است که مدلی که انتخاب می کنید بدون هیچ خطری قابل استفاده باشد.

در نهایت، برای انتخاب یک اره گرد بر، همچنین مهم است که بدانید انجام کارهای دیگری مانند تعویض تیغه یا تعویض قطعه چقدر آسان است، زیرا استفاده از برخی دستگاه ها فوق العاده آسان است و می توان تیغه ها را در چند ثانیه تغییر داد. در حالی که متأسفانه سایرین بسیار پیچیده تر هستند، که می تواند تأثیر واقعی بر رضایت نهایی شما داشته باشد.

اره گرد بر چگونه کار می کند؟

ابتدا، برای به دست آوردن یک نتیجه تمیز، مطمئن شوید که تیغه تیز و مناسب برای کار است.

سپس عمق برش خود را که باید حدود 5 میلی متر بزرگتر از ضخامت چوب باشد تنظیم کنید.

قطعه کار را با گیره یا گیره ثابت کنید تا در حین برش تکان نخورد یا لرزش نداشته باشد. اما مجدداً بررسی کنید که اره در حین برش با هیچ مانعی روبرو نشود.

اره را با دو دست بگیرید، آن را روشن کنید و منتظر بمانید تا تیغه با سرعت کامل بچرخد.

دماغه اره را روی خط برش قرار دهید و به آرامی حرکت کنید. پیشرفت شما باید به طور منظم انجام شود، بدون اجبار در ابتدای کار. زمان باید در نظر گرفته شود تا دستگاه برش خوبی داشته باشد.

سپس موادی که روی زمین می افتند نشان می دهد که اره کردن کامل شده است. سپس پوشش محافظ برای اطمینان از محافظت از کاربر در جای خود قرار می گیرد.

به لطف یک دسته بزرگ عقب و دیگری در جلو که باعث می شود تعادل خوبی هنگام برش ایجاد شود، در دو دست نگه داشته می شود.

برخی از اره‌های گرد بر دارای راهنمای لیزری هستند تا بتوانید برش‌هایی را با دقت کامل ایجاد کنید که می‌تواند کار شما را آسان‌تر کند.

انواع تیغه اره گردبر

 

انواع اره گرد بر یا دیسکی

اره گرد بر ساید وایندر

اره دایره ای ساید وایندر از موتوری استفاده می کند که از نظر فنی “دنده خار” نامیده می شود، به این معنی که همانطور که در تصویر می بینید، موتور در راستای تیغه قرار دارد، این قدرت بسیار قوی را تا 6000 دور در دقیقه به تیغه می رساند. همچنین اره گرد بر ساید وایندر دارای تیغه خود در سمت راست است. اره گرد بر ساید وایندر ممکن است تیغه خود را در سمت راست یا سمت چپ داشته باشد، بنابراین بستگی به ترجیح شما دارد.

اره دایره ای درایو

اره دایره ای کرم درایو موتور خود را در پشت تیغه خود دارد و قدرت چرخش موتور توسط مجموعه ای از چرخ دنده ها به تیغه منتقل می شود. این مزایا و معایب خود را دارد، سرعت تیغه را کاهش می دهد، بنابراین ممکن است به حداکثر سرعت 4500 RPM برسد اما از طرف دیگر باعث افزایش گشتاور می شود. تقریباً تمام اره های دایره ای کرم درایو، تیغه خود را در سمت چپ دارند. علاوه بر این، وزن آن کمی از اره گرد بر ساید وایندر بیشتر است و کفش ضخیم تر است. اگر در ساحل غربی زندگی می کنید، احتمالاً این نوع را بیشتر از دیگری خواهید دید.

موقعیت تیغه در سمت راست یا چپ، بسته به راست دست بودن یا چپ دست بودن، بر عملکرد شما تأثیر می گذارد زیرا اره های گرد بر ساید وایندرهمه چیز در مورد تیغه است

تیغه ها با دندان ها و قطرشان متمایز می شوند. شما تیغه ای را که قرار است روی محور نصب شود، بسته به موادی که می خواهید برش دهید، انتخاب می کنید، زیرا می دانید که هر چه دندانه های تیغه بیشتر باشد، برش دقیق و ریزتر خواهد بود، برای تکمیل عالی است، اما برش روند کندتر خواهد بود

از طرف دیگر، تیغه‌هایی که تعداد دندانه‌های کمتری دارند، مثلاً 24 دندانه کاربید، برش‌های خشن‌تری به شما می‌دهند، اما احساس می‌کنید که مواد را سریع‌تر برش می‌دهید. قطر تیغه نیز مهم است زیرا بر عمق برش تاثیر می گذارد. برای ایجاد سریع برش‌های ناهموار، تیغه‌ای با 24 دندان نوک کاربید خوب است، در حالی که برای اره‌ای تخته ملامینه، تیغه‌ای با 48 دندان زیاد نیست. به طور کلی، تیغه های کاربید تنگستن بین 12 تا 48 دندانه برای اره کردن بیشتر سطوح و مواد مناسب هستند.

رایج ترین اندازه تیغه، تیغه دایره ای 7 ¼ اینچی است، اما هنگامی که از اره گرد بر شارژی استفاده می کنید، تیغه های دیگری با اندازه های 5 و 6 ½ اینچ را خواهید یافت. قطرهای بزرگتری مانند 8، 10 و 12 اینچ نیز در بازار وجود دارد.

در نهایت باید گفت که اره هایی وجود دارند که برای نوع خاصی از کار طراحی شده اند. بنابراین مهم است که یک تیغ اره گرد بر با توجه به شغلی که روی آن کار می کنید انتخاب کنید.

مطلب پیشنهادی: معرفی انواع شیارزن و نکات مهم در خرید شیارزن

 

تعمیر و نگهداری اره های گرد بر

اگرچه اره‌های گرد بر ابزارهای برقی بادوام هستند، اما مراقبت از آن برای اطمینان از عملکرد مناسب و طول عمر بیشتر ضروری است. می توانید از یک برس کوچک یا هوای فشرده برای حذف موثر خاک اره و انباشته شده در دستگاه استفاده کنید.

برای تمیز کردن تیغه و جدا کردن رزین چوب، کافی است پس از جدا کردن تیغه، پاک کننده اجاق خانگی را روی دو طرف آن اسپری کنید. بگذارید حدود 20 دقیقه بماند سپس آن را با یک تکه پارچه خشک کنید. قبل از اینکه ابزار خود را ذخیره کنید، یک لایه بسیار نازک روغن روی آن بمالید تا از زنگ زدگی محافظت شود.

روش های ایمنی اره گرد

اره گرد بر ابزار قدرتمندی است. بنابراین، این ابزار خطرناکی است که استفاده از آن مستلزم انجام اقدامات احتیاطی کمی برای انجام کار دقیق و ایمن است. به منظور محافظت از خود، باید هنگام استفاده از تجهیزات ایمنی استفاده کنید. علاوه بر این، استفاده از این ابزار می تواند گرد و غبار زیادی ایجاد کند، بنابراین باید با استفاده از یک ماسک یا یک جفت عینک ایمنی از خود محافظت کنید، اگرچه برخی از انواع اره های گرد بر دارای یک دمنده گرد و غبار داخلی هستند. شما می توانید انواع اره ها از جمله اره گردبر یا دیسکی را از فرهان ابزار فروشگاه اینترنتی ابزار یراق رشت تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *