معرفی ابزار آلات

راهنما و نکات خرید اره نواری یا اره فلکه

راهنما و نکات خرید اره نواری یا اره فلکه

اره های نواری ابزارهای همه کاره شگفت انگیزی هستند. آنها عمدتا برای ایجاد برش های منحنی ، اره کردن مجدد تخته ها و کندن مواد زبر استفاده می شوند. آنها همچنین نسبتاً عاری از ضربه زدن هستند زیرا تیغه فقط به سمت پایین حرکت می کند و مانند تیغه روی اره رومیزی به سمت کاربر خارج نمی شود .

اره های نواری می توانند چوب، فلز و سایر مواد را برش دهند، اما اغلب در نجاری یافت می شوند. در اینجا، ما به اره های نواری عالی در چندین اندازه و طرح نگاه می کنیم. اگه تمایل به کسب اطلاعات در باره سایر اره ها دارید می توانید وبلاگ فرهان ابزار را مرور کنید. به عنوان مثال مطلب اره گرد بر یا اره دیسکی چیست و چگونه یک اره دیسکی انتخاب کنیم یکی از مواردی است که شاید به مطالعه آن علاقه مند باشید.

چند نکته کلیدی در انتخاب اره نواری:

عمق گلو

این عرض برش اره است که اره نواری به این صورت توصیف می شود. بنابراین یک اره نواری 14 اینچی حدود 14 اینچ عمق گلو دارد. (اندازه گیری واقعی کوچکتر خواهد بود، مانند روشی که یک 2×4 در واقع دو در چهار اینچ نیست.) عمق گلو فاصله بین تیغه تا ستون است. اره‌های نواری رومیزی معمولاً حدود یک فوت عمق گلو دارند، در حالی که اره‌های ایستاده اجازه عبور مواد گسترده‌تری را می‌دهند. اگر در حال برش منحنی ها هستید، این فضای اضافی به شما فضای بیشتری برای مانور مواد می دهد.

ظرفیت عمودی این ارتفاع برش اره را اندازه گیری می کند. اگر می خواهید تخته ها را به ضخامت های کوچکتر دوباره اره کنید، این معیار کلیدی است.

قدرت موتور

اره های رومیزی کوچکتر همیشه قدرت اسب بخار (اسب بخار) خود را تبلیغ نمی کنند. اما اگر این کار را انجام دهند، 1/2 تا 1 اسب بخار برای علاقه مندان کافی است. برای اره کردن مجدد 1 تا 1-1/2 اسب بخار می خواهید. اره نواری با قدرت 2 اسب بخار یا بیشتر برای نجاری جدی مناسب است، اما احتمالاً به منبع برق 220 ولتی نیاز دارد.

قاب

به طور سنتی اینها چدنی هستند، اما قاب های فولادی ظرفیت عمودی بالاتری را ایجاد می کنند. قاب های چدنی اغلب دارای درز هستند. (در اینجا عمدتاً در مورد اره های نواری عمودی صحبت می کنیم، به علاوه برخی از مدل های دستی. اره های نواری افقی به اندازه کافی متمایز هستند که موضوعی جداگانه باشد.)

اندازه میز

جداول از مواد برش پشتیبانی می کنند. برخی از دست سازان سطح وسیع تری را ترجیح می دهند، در حالی که برخی دیگر دوست دارند درست بالای کار باشند. برخی از میزها نیز در یک یا چند جهت کج می‌شوند و امکان برش‌های زاویه‌دار آسان‌تر را فراهم می‌کنند. اره های نواری قابل حمل اصلا میز ندارند.

تیغه ها مانند هر اره، اره نواری فقط به اندازه تیغه خوب است. مدل‌های ارزان‌تر اغلب با تیغه‌ای با کیفیت پایین‌تر عرضه می‌شوند، بنابراین ممکن است بخواهید فوراً آن را ارتقا دهید. حرفه ای ها چندین تیغه را برای صرفه جویی در زمان و مواد در دسترس نگه می دارند. بهترین عرض بستگی به استفاده دارد. اگر کارهای منحنی و ظریف زیادی انجام می دهید، یک تیغه باریک بهترین است. بسیاری از DIYers مانند 1/4-in. تیغه عرض بیشتر، ثبات بیشتری را برای برش های مستقیم ثابت، اغلب 3/4 اینچی، فراهم می کند. تیغه یا بزرگتر یک تیغه نیم اینچی سازش خوبی است. مانند بسیاری از انواع دیگر اره تیغه‌ها، تعداد دندان‌های بالاتر برشی نرم‌تر اما احتمالاً کندتر ایجاد می‌کند. سازندگان تیغه های اره نواری را بر اساس دندان در هر اینچ (tpi) به جای تعداد کامل دندان ها توصیف می کنند. تیغه های دو فلزی می توانند چوب را برش دهند، اما اغلب برای فلز استفاده می شوند.

اندازه کلی

ما چهار اندازه اره نواری را در این لیست پوشش می دهیم. اره های کفی تواناترین مدل ها هستند، اما همچنین گران ترین و سنگین ترین مدل ها هستند. برخی از اره‌های نواری روی زمین بیش از 500 پوند وزن دارند. اندازه اره نواری پایه دار تقریباً دو سوم مدل های کفی است و از یک پایه کوچک برای رساندن میز کار خود به ارتفاع مناسب استفاده می کنند. اره‌های پایه‌دار معمولاً مشخصات کوچک‌تری دارند و نسبت به اره‌های روی زمین قدرت کمتری دارند، اما سبک‌تر و مقرون به صرفه‌تر هستند. مدل‌های رومیزی محبوب‌ترین مدل‌ها در بین افرادی هستند که به دنبال تعادل قیمت، اندازه و عملکرد هستند. اینها بین 75 تا 300 پوند هستند. و معمولاً اندازه گلو و ظرفیت برش عمودی کمتری نسبت به اره های روی زمین یا ایستاده دارند.اره نواری قابل حمل ابزارهای دستی سبک وزنی هستند که در مدل های سیمی و بی سیم موجود می باشند. قابل ذکر است، اره نواری قابل حمل فاقد میز یکپارچه برای پشتیبانی از مواد کار است.

انواع دستگاه اره نواری:

دستگاه اره نواری با توجه به ابعاد و اندازه و همچنین کاربرد آن دارای انواع گوناگون است. در کارخانه های چوب بری، دستگاه اره نواری در ابعاد بزرگ به طور عمودی و افقی وجود دارد. دستگاه هایی که قطر فلکه آن ها بیش از ۱۲۰ می باشد اره رام نام می گویند.به یاد داشته باشید هرچه قطر فلکه دستگاه بزرگ تر باشد، تیغ اره نیز دارای پهنا، ضخامت و فاصله دندانه بیشتر خواهد بود.

بنابراین برش گرده بینه های قطور توسط این دستگاه به راحتی صورت می گیرد. در دستگاه‌های اره نواری رام به صورت عمودی و افقی، دستگاه ثابت می باشد و گرده بینه ها توسط ریل هایی به سمت اره هدایت خواهند شد. این ریل ها در فاصله های مختلف نسبت به اره قابل تنظیم بوده و ضخامت الوارها و تخته های برش خورده توسط این دستگاه را قابل تنظیم می باشد. در کارگاه های چوب بری، از ابعاد کوچک تر این دستگاه که دارای قطر فلکه ۱۰۰ و ۱۲۰ می باشد برای برشکاری انواع الوارهای چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

در این دستگاه ها کار هدایت چوب به سمت اره غالباً توسط دست انجام می گیرد و در بعضی موارد نیز این دستگاه‌ها دارای ریل برای هدایت چوب می باشند. این ابزار دارای انواع عمودی و افقی برای برش چوب می باشد. دستگاه اره نواری در ابعاد کوچک تر و کارگاهی دارای قطر فلکه ۳۰، ۴۰، ۶۰ و ۸۰ سانتی متر بوده و برای برش انواع قطعات چوبی به صورت راسته بری و منحنی بری استفاده می شود. این دستگاه ها همگی به صورت عمودی و ایستاده می باشند و کار هدایت چوب توسط دست انجام می گیرد. دستگاه اره فلکی ۴۰، ۶۰ و ۸۰ به صورت عمودی روی زمین قرار می گیرد و برشکاری روی صفحه آن ها انجام می شود.

اما در ابعاد کوچک تر این دستگاه که قطر فلکه آن کمتر از ۴۰ می باشد به صورت پرتابل است و اصطلاحا دستگاه رومیزی نامیده می شود. هرچه قطر فلکه دستگاه کمتر باشد، تیغه مورد استفاده روی دستگاه نیز باریک و نازک تر می شود. به عنوان مثال نمی‌توان اره نواری با پهنای سه سانتی متر را روی دستگاهی با قطر فلکه ۳۰ سانتی متر قرارداد. در صورتی که این پهنای اره در دستگاه اره نواری با قطر فلکه ۳۰ سانتی استفاده شود، موتور دستگاه تحت فشار قرار می گیرد و همچنین تیغه با کمترین ساعت در حین کار دچار پارگی خواهد شد. اما تیغ اره با پهنای کم برای کار با دستگاه های مختلف محدودیتی ایحاد نمی کند. می توان روی دستگاه اره نواری با قطر فلکه ۸۰ سانتی متر تیغه اره نواری با پهنای ۱ سانتی متر قرار داد و برای منحنی بری از این تیغه استفاده کرد. دستگاه اره نواری با برندهای متفاوتی در بازار موجود می باشد. برندهای اره نواری دیوالت (Dewalt)، متابو (Metabo)، ماکیتا (Makita)، اینهل (Einhell) و محک (Mahak) از جمله برند هایی هستند که دستگاه اره نواری کارگاهی در ابعاد کوچک و با کیفیت مناسب تولید می کنند. همچنین در ابعاد بزرگ تر در برندهای ایرانی دستگاه اره نواری البرز، رمش، تبریز، نیرو و دیگر برندها وجود دارد که به صورت کارگاهی استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *