معرفی ابزار آلات

آچار گشتاور چیست؟ کاربردهای آچار گشتاور

آچار گشتاور چیست؟ کاربردهای آچار گشتاور

آچار گشتاور چیست؟

آچار گشتاور ابزاری است که برای سفت کردن مهره ها و پیچ ها تا مقدار گشتاور از پیش تعیین شده استفاده می شود. این ابزار به بست ها اجازه می دهد تا با کشش مناسب سفت شوند و از آسیب ناشی از سفت شدن بیش از حد یا جدا شدن مفاصل از زیر سفت شدن جلوگیری می کند. این بدان معناست که استفاده از اندازه گیری صحیح گشتاور برای ایمنی، مونتاژ و عملکرد تجهیزات مهم است.

این ابزارها از اوایل قرن بیستم مورد استفاده قرار گرفتند و در سال 1918 توسط Conrad Bahr طراحی شدند.

گشتاور چیست؟

گشتاور اندازه گیری میزان نیرویی است که روی یک جسم باعث چرخش آن می شود و نقطه محوری محوری است که جسم روی آن می چرخد. گشتاور بر حسب lb·ft (پوند فوت)، lb·in (پوند اینچ) یا N·m (نیوتن متر) اندازه گیری می شود.

آچارهای گشتاور برای چه مواردی استفاده می شود؟

این ابزارها برای انواع وظایف مختلف در بسیاری از صنایع – از جمله تعمیرات و نگهداری خانه، خودرو و ساخت و ساز استفاده می شود.

این نکته مهم است که همیشه از این ابزار در پروژه هایی استفاده کنید که در آن ها نیاز باشد پیچ ها محکم محکم باشند. این ابزارها به کاربر این امکان را می دهند که میزان فشار وارد شده به اتصال دهنده ها را اندازه گیری کند تا اطمینان حاصل شود که با مشخصات توصیه شده برای کار مطابقت دارد.

برای مثال، در صنعت خودروسازی، برای محافظت از ایمنی هر کسی که با آن در تماس است، استفاده از مقدار مناسب گشتاور برای تمام بست‌های یک وسیله نقلیه بسیار مهم است.

آچارهای گشتاور در اشکال و اندازه های مختلف موجود هستند. در اینجا برخی از انواع مختلف آچارهای گشتاور و آنچه که معمولا برای آنها استفاده می شود آورده شده است:

آچار گشتاور الکترونیکی

آنها همچنین به عنوان آچار دیجیتال شناخته می شوند، هیچ قطعه متحرکی ندارند و در عوض از یک سنسور الکتریکی استفاده می کنند.

آچار گشتاور الکترونیکی میزان نیروی چرخشی را حس می کنند و از طریق یک صفحه نمایش دیجیتال به کاربر اطلاع می دهند.

این ابزارها شامل تراشه‌های کوچکی هستند که حاوی حافظه‌ای برای ذخیره اطلاعات خواندنی هستند و سپس می‌توان به آن‌ها در رایانه دسترسی داشت

آچار گشتاور پرتو

این محصولات به طور کلی ارزان هستند و استفاده از آن ها آسان است. این ابزار دارای یک ترازو است، و هنگامی که به سطح مناسب گشتاور برسد متوقف می شود.

پرتو اصلی دارای دسته ای بر روی آن است که برای اعمال نیرو استفاده می شود. هنگام استفاده، پرتو در جای خود باقی می ماند و مقیاس میزان گشتاور را نشان می دهد. از این ابزارها می توان برای سفت کردن یا شل کردن استفاده کرد.

آچار گشتاور کلیک

یک آچار گشتاور کلیکی هنگامی که به تنظیم صحیح گشتاور رسید، صدایی قابل شنیدن می دهد.

این نوع آچار دارای یک اهرم فنری است که با چرخاندن دسته به تنظیمات مناسب تنظیم می شود. هنگامی که سطح گشتاور مورد نیاز به دست آمد، اهرم شکسته می شود که صدای کلیک ایجاد می کند.

اکثر انواع کلیک ها جغجغه دار هستند و ممکن است برای سفت کردن یا شل شدن استفاده شوند.

آچارهای گشتاور هیدرولیک

این نوع اغلب در محیط های صنعتی استفاده می شود. آنها طوری طراحی شده اند که با استفاده از هیدرولیک به سطح مورد نیاز گشتاور برسند

آچارهای گشتاور میکرومتری

این ابزار اغلب در ساخت و حمل و نقل محموله استفاده می شود. دانستن وزن بار هنگام حمل و نقل مقادیر زیادی بار با قطار، هواپیما یا کشتی حیاتی است زیرا وزن ممکن است توزیع بار را تغییر دهد. این مورد اگر به درستی نظارت نشود، می تواند خدمه و بقیه محموله در حال حمل را به خطر بیندازد.

 آچار گشتاور شماره گیر

آچارهای گشتاور شماره گیری به طور گسترده به عنوان یکی از دقیق ترین آچارها در نظر گرفته می شوند.

آنها می توانند پهن تر از انواع دیگر باشند، بنابراین استفاده از آن ها در فضاهای کوچک دشوارتر است.

این ابزارها علاوه بر استفاده منظم در صنعت خودروسازی، در صنایع هوافضا و دفاعی نیز کاربرد دارند.

آچارهای گشتاور چگونه کار می کنند؟

این ابزارها به گونه ای کالیبره شده اند تا مقدار معینی گشتاور به یک بست اعمال شود. مقدار گشتاور اعمال شده به میزان نیروی وارد بر دسته ابزار و طول آچار بستگی دارد. برای محاسبه گشتاور، فرمول گشتاور نیرو x طول = گشتاور است.

دسته شامل یک نشانگر مکانیکی داخلی است که به یک مقیاس کالیبره شده متصل می شود. هنگامی که نشانگر تعیین کرد که گشتاور مورد نظر رسیده است، پیچاندن پیچ را متوقف کنید.

برای نشان دادن میزان گشتاور اعمال شده، ابزارها معمولاً مقیاس یا صفحه نمایشی با خوانایی آسان دارند.

آنها را می توان برای خواندن در lb·ft (پوند فوت)، lb·in (پوند اینچ) یا N·m (نیوتن متر) کالیبره کرد.

نحوه استفاده از آچارهای گشتاور

استفاده از ابزارهایی که به درستی کالیبره شده اند بسیار مهم است. اگر یک آچار گشتاور کالیبره شده است، باید با یک برچسب روی ابزار نشان داده شود.

آنها اغلب قفلی دارند که قبل از چرخاندن دسته باید باز شود. پس از برداشتن قفل، دسته را بچرخانید تا شماره روی دسته را با خط مرکزی روی بشکه ردیف کنید. سپس قفل را روی آن قرار دهید تا از هرگونه خطر تنظیم تنظیمات هنگام استفاده از آن جلوگیری کنید.

هنگام استفاده از آچار گشتاور کلیکی، از یک دست برای نگه داشتن محور و سپس با دست دیگر روی دسته استفاده کنید. ابزار را بچرخانید تا صدایی قابل شنیدن ایجاد کند. به محض این که این اتفاق افتاد، چرخش را متوقف کنید، زیرا یک کلیک تنها چیزی است که لازم است در غیر این صورت بست می تواند بیش از حد سفت شود.

هنگامی که ابزار دیگر مورد نیاز نیست، ترازو را در پایین ترین حالت خود قرار دهید تا از تأثیرگذاری بر دقت آن برای اندازه گیری های آینده جلوگیری کنید.

از استفاده از آنها بر روی بست هایی که قبلاً با آچار یا سوکت معمولی کاملاً سفت شده اند خودداری کنید، زیرا ممکن است از سطح مناسب گشتاور فراتر رفته باشد. درعوض، بهتر است بست را شل کنید و سپس آن را دوباره به حالت تنظیم درست بچرخانید.

نحوه استفاده از آچار گشتاور پرتو

این نوع بیشتر در تعمیر و نگهداری خودرو استفاده می شود. ابتدا، دفترچه راهنمای سازنده ابزار را برای مقدار گشتاور توصیه شده برای نوع بست در حال تنظیم بررسی کنید. سپس این اندازه گیری را در ترازو آچار وارد کنید.

دارای یک متر آنالوگ است که میزان نیروی وارد شده به پیچ را نشان می دهد. گیج را با دقت تماشا کنید تا به سطح گشتاور مورد نظر برسد، سپس اعمال نیرو به دسته را متوقف کنید.

یکی از مواردی که هنگام استفاده از این ابزار باید به آن توجه کنید اختلاف منظر است. این به تفاوت در موقعیت سوزن بر اساس زاویه ای که به آن نگاه می شود اشاره دارد – بنابراین سعی کنید از استفاده از صفحه در سطح چشم اطمینان حاصل کنید.

نحوه تنظیم آچار گشتاور

تغییر تنظیمات ابزار می تواند باعث افزایش گشتاور یا کاهش آن شود. برای انجام این کار، برای گشتاور بیشتر، دستگیره را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و برای کاهش آن در خلاف جهت عقربه های ساعت.

آیا نیاز به کالیبره شدن دارند؟

برای اطمینان از اینکه آچارهای گشتاور اندازه گیری های قابل اعتماد و دقیقی را ارائه می دهند، باید به طور مرتب کالیبره شوند.

این روش بررسی دقت یک ابزار اندازه گیری است – و همچنین تنظیم برای هماهنگی آن با استاندارد. این فرآیند به تجهیزات اجازه می دهد تا نتایج دقیق تری نسبت به آنچه که در غیر این صورت ممکن بود تولید کنند.

کالیبراسیون منظم ابزارها بسیار مهم است، زیرا دقت آنها در طول زمان و با استفاده کاهش می یابد. چارچوب مجاز خطای کالیبراسیون 5٪ است – با هر خطای فراتر از آن که به طور بالقوه بر عملکرد ابزار تأثیر جدی می گذارد، که می تواند منجر به مسئولیت خرابی محصول شود.

ما کالیبراسیون را برای تجهیزات جدید و موجود ارائه می دهیم، با متخصصانی که در آزمایشگاه ما خدمات معتبر RS و UKAS را ارائه می دهند – که در سطح بین المللی به عنوان علامت صنعتی کیفیت شناخته شده است.

در مورد مزایا و هزینه های خدمات کالیبراسیون سریع و حرفه ای ما اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه کالیبره می شوند؟

توصیه می شود که تمامی ابزارآزمایی و اندازه گیری به آزمایشگاه های معتبر برده شود تا به صورت حرفه ای کالیبره شوند.

آزمایش ابزارها، مشکلات احتمالی را برجسته می‌کند و اجازه می‌دهد تا قبل از اینکه منجر به یک مشکل جدی شود، آن‌ها را برطرف کنید. کالیبراسیون همچنین تضمین می کند که کاربر می تواند به دقت ابزار خود و مطابقت آن با استانداردهای بین المللی اطمینان داشته باشد.

آچار های گشتاور هر چند وقت یکبار باید کالیبره شوند؟

اینکه هر چند وقت یک‌بار این کار باید انجام شود تا حد زیادی به تعداد دفعات استفاده از ابزار بستگی دارد، زیرا دوره‌های زمانی دقیق یا قانونی برای کالیبره کردن آن وجود ندارد.

برخی از متخصصان تصور می کنند که عملکرد بین 2500 تا 3000 تکرار تحت تأثیر قرار می گیرد، بنابراین توصیه می شود زمانی که به 2500 تکرار رسید آن را کالیبره کنید.

اگر از این ابزار به طور مکرر استفاده نمی شود، تقریباً یک بار در سال بازه زمانی توصیه شده برای کالیبراسیون برای تضمین اندازه گیری دقیق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *