معرفی ابزار آلات

آچار فرانسه چیست و انواع آن + نکات خرید

آچار فرانسه چیست و انواع آن + نکات خرید

آچار فرانسه چیست؟ آچار فرانسه یکی از مهمترین انواع آچار‌ تنظیم شونده بوده و همچنین از نوع آچار‌ تخت است که دهانه آن به وسیله یک پیچ تنظیم روی دسته، می توان کوچک و بزرگ کرد. این آچار به مهره ها و پیچ های چهارگوش می خورد و دو فک متحرک و ثابت دارد که فک متحرک آچار با چرخاندن یک پیچ، به فک ثابت نزدیک و دور می شود و در نهایت با مهره‌های متفاوت تطبیق خواهد شد. برای خرید انواع آچار حتما باید با کاربرد آن ها آشنا شوید این مطلب به شما کمک می کند که با کاربرد انواع آچار فرانسه آشنایی پیدا کنید.

مزایا و معایب آچار فرانسه

با توجه به اینکه مهره‌ها در اندازه‌های گوناگونی ساخته شده، برای هر مهره نیاز به آچار مناسب است و افرادی که با پیچ و مهره سر و کار دارند مجبور هستند تعداد زیادی آچار را با خود حمل کنند برای رفع این مشکل آچار‌هایی ساخته شد که نوک آن‌ها قابلیت تنظیم شدن را داشت و تنها با تنظیم اندازه سری آن‌ها می‌توان اندازه‌های گوناگون پیچ و مهره را باز و بسته نمود.

زبانه متحرک آچار فرانسه نسبت به زبانه ثابت آن مقاومت بیشتری در برابر فشار دارد، به همین خاطر نوک اغلب آچار‌ها حدودا ۱۵ درجه به سمت قسمت متحرک زاویه دارد که باعث کمتر شدن فشار وارده به قسمت متحرک می‌شود. به علاوه این زاویه باعث می‌شود تا آچار در هر فضایی بتواند در دو حالت مختلف روی پیچ قرار بگیرد. از آنجا که آچار فرانسه دقیقا مناسب برای هیچ سایز خاصی از پیچ طراحی نشده، ممکن است روی پیچ‌های مختلف به شکل کاملا مناسبی چفت نشود و باعث خورده شدن پیچ و مهره‌ها و به خصوص سری پیچ‌های نرم بشود.

به طور معمول جنس آچار فرانسه از فولاد کروم وانادیوم است اما مدل هایی از جنس تیتانیوم که هم سبک تر و هم مقاوم تر است نیز وجود دارد.

چه کسی آچار فرانسه را اختراع کرد؟

اگر بخواهیم به تاریخچه این آچار نگاهی بیاندازیم باید گفت که اسم این آچار در کشورای دیگر آچار فرانسه نیست. واقعیت این است که ساخت این آچار اولین بار در سال ۱۸۴۲ در انگلیس بوده و ریچارد کلابرن آن را ساخت. طی سال ها بعد در سال ۱۸۹۱ در سوئد توسط جان پتر جانسون تکمیل شد همچنین در کشورهای اروپایی برای مثال اسپانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ترکیه نام این آچار را به آچار انگلیسی می شناسند. همچنین در برخی کشورها برای مثال دانمارک، این ابزار را آچار سوئدی می گویند.

چرا به آن آچار فرانسه می گویند؟

اما در ایران این ابزار آچار فرانسه نامیده می شود. زیرا فرانسوی ها این ابزار را به ایران آوردند. اما در کشورهایی دیگر مانند رومانی، مجارستان و لهستان نیز آچار فرانسه می گویند. در چین به آن آچار قابل تنظیم گویند.

انواع آچار فرانسه از نظر جنس کدامند؟

آچار فرانسه به دو نوع عمومی و صنعتی تقسیم می شود. به یاد داشته باشید آچار فرانسه ای که عموم استفاده می کنند، از جنس کروم است. نوع دیگر این آچار کاربرد صنعتی دارد که از جنس فولاد با مقاومت بالا است.

انواع آچار فرانسه از نظر سایز کدامند؟

آچار فرانسه براساس اندازه فک و دستگیره یا دهانه به سایزهای متفاوتی تقسیم می شوند.

این نوع آچار ها در سایزهای ۲، ۴، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵ و ۱۸ ساخته می شود. همچنین فک یا دهانه این آچار در سایزهای ۱۳، ۱۹، ۲۷، ۳۰، ۳۳، ۴۳، ۵۴ و ۶۲ میلی متر باز می شود که باعث می شود آچارها برای انواع پیچ و مهره می توانند استفاده شوند. طراحی این آچار به صورتی است که هرچه دهانه آچار بزرگ تر بوده، طول و ضخامت آن نیز بیشتر خواهد شد.

انواع آچار فرانسه از نظر شکل ظاهری چگونه است؟

آچار فرانسه انحنادار یا S شکل

این آچار مانند حرف لاتین s دارای انحنا بوده. آچار فرانسه انحنادار در مکانی که فضای کافی برای باز و بسته کردن پیچ وجود نداشته و همچنین نتوان از آچارهای بلند استفاده کرد، کاربرد دارد.

آچار فرانسه انحنادار یا S شکل

آچار فرانسه دوسر

آچار فرانسه دوسر برای باز و بسته نمودن پیچ هایی که در اندازه های مختلف هستند کاربرد دارد. به این شکل که یک طرف آچار فرانسه دوسر به اندازه مشخصی باز شده و سر دیگر آن در اندازه های متفاوت برای انواع پیچ ها باز می شود.

آچار فرانسه دوسر

آچار فرانسه جغجغه ای

می توان گفت آچار فرانسه جغجغه ای نوع جدیدی از این آچارها هستند. این نوع آچار به این دلیل که سرعت بالا و استفاده  راحتی دارند از طرفداران زیادی دارند و همچنین کاربرد زیادی نیز دارند.

آچار فرانسه جغجغه ای

آچار فرانسه قفلی

هنگامی که از آچار فرانسه برای مدت  طولانی استفاده کنید، امکان خرابی در آچار وجود خواهد داشت. به همین جهت آچار چند رزوه شل خواهد شد و باز می گردد. آچار فرانسه قفلی گزینه خوبی برای خراب نشدن رزوه است. بعد از انجام کار با آچار فرانسه قفلی و تنظیم نمودن دهانه آن، می توان آچار را قفل کرده و جلوگیری از باز شدن رزوه کرد. یکی از مزیت های این مدل عدم تغییر در سایز دهانه آچار است.

آچار فرانسه قفلی

آچار فرانسه عایق برق

این مدل آچار به کمک یک روکش پلاستیکی عایق می شود. این روکش سبب می شود تا هنگام استفاده صدمه ای به افراد وارد نشود. آچار فرانسه عایق برق، بیشتر برای کارکنان شبکه های برق صنعتی و توزیع برق کاربرد خواهد داشت.

آچار فرانسه عایق برق

آچار فرانسه مدرج

فرق این آچار با آچار های دیگر این است که بر روی این مدل آچار از یک خطکش مدرج به کار برده شده است. با استفاده از آچار فرانسه مدرج می توان دهانه آچار را برای باز و بسته نمودن انواع پیچ ها با اندازه های متفاوت تنظیم کرد.

آچار فرانسه مدرج

آچار فرانسه لبه باریک

آچار فرانسه لبه باریک برای باز و بسته نمودن انواع پیچ ها کاربرد خواهد داشت. یکی از مزایای آن طراحی ارگونومیک بوده و دسته آن را می توان تعویض کرد. همچنین جنس بدنه این آچار از کروم وانادیوم است که ضد زنگ و ضد ضربه است.

آچار فرانسه لبه باریک

آچار فرانسه صنعتی

آچار فرانسه صنعتی

این نوع آچار فرانسه نیز همانند آچارهای لبه باریک، طراحی ارگونومیک داشته و می توان راحت تر از آن استفاده کرد. جنس بدنه آن کروم وانادیوم بوده که از استحکام بالایی برخوردار است.

آچار فرانسه فشار قوی

آچار فرانسه فشار قوی

جنس این نوع آچار کروم وانادیوم بوده و از لبه های مدرج برخوردار است . این مدل در برابر خوردگی از مقاومت و استحکام  بالایی برخوردار است و در محیط های مختلف می توان از آن استفاده نمود.

کاربرد آچار فرانسه چیست؟

آچار فرانسه کاربردهای زیادی در صنایع مختلف برای مثال فعالیت های ساختمانی و عمرانی، خودروسازی، لوله کشی، تجهیزات و تعمیرات دارد. این مدل آچار را می توان تنظیم کرد و همچنین پیچ و مهره های متفاوت را باز کرد. و دیگر نیازی نیست آچارهای گوناگون را حمل کنید.

طراحی آن به طور معمول به این شکل است که  بر روی دسته آن، حفره ای ساخته شده و می توان از نقاط مختلف آویزان کنید.

نحوه کار آچار فرانسه به چه صورت است؟

در مرحله اول فک متحرک یا دهانه آچار را به اندازه پیچ یا مهره باز نمایید. در مرحله بعد آچار را با اندازه پیچ کمی امتحان نمایید و آن را باز و بسته کرده تا در مواقع نیاز اندازه آن تغییر نماید. این کار سبب جلوگیری از آسیب به لبه های قطعه خواهد شد.

آچار فرانسه برای باز شدن، باید خلاف عقربه های ساعت بچرخد و برای بسته شدن، باید در جهت عقربه های ساعت بچرخد. در نهایت پیچ حلزونی شل خواهد شد و می توانید پیچ و مهره را از جای خود بردارید.

برای روان تر شدن آچار فرانسه بهتر است حداقل هر سه ماه یکبار آچار خود را روغن کاری کرده تا روان تر کار کند.

به سایز آچار و پیچ توجه کنید. زیرا اندازه آچار بزرگ تر در اثر نیروی وارده به پیچ باعث بریدن پیچ خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: راهنمای خرید بهترین مارک آچار آلن

نکات مهم در هنگام خرید آچار فرانسه

سایز دهانه متحرک یا ثابت در انواع آچار فرانسه با یکدیگر متفاوت خواهد بود. هنگام خرید توجه داشته باشید با توجه به اندازه مهره یا پیچ که برای کارتان کاربرد دارد، آچار فرانسه خود را انتخاب کنید.

نکته بعدی به جنس بدنه آچار دقت کنید. آچارهای با جنس بدنه خوب و کیفیت مناسب، طول عمر زیادی خواهند داشت و همچنین کار با آنها آسان است. جنس بدنه آچار فرانسه از فولاد ضد زنگ و ضد ضربه است.

نکته دیگری که در خرید آچار فرانسه باید در نظر بگیرید ، جنس دسته آچار است. جنس دسته آچار فرانسه از روکش ضد تعریق و ضد لغزش باشد. دقت داشته باشید دسته آچار باید از پهنا و اندازه مطلوبی برخوردار باشد که هنگام استفاده از آن راحت باشد.

در هنگام خرید آچار فرانسه به اندازه دسته آچار توجه کنید. برای اهرم کردن از دسته بلند و برای ساخت نیروی بیشتر از دسته کوتاه برای باز نمودن پیچ های زنگ زده استفاده کنید.

یکی دیگر از نکاتی که موقع خرید آچار فرانسه مهم است، میزان لق بودن دهانه آچار را چک کنید. توجه داشته باشید لقی نباید زیاد بوده و همچنین باید در مسیر مستقیم حرکت نماید.

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید پیچ مرکزی آچار است. این پیچ باعث می شود دهانه آچار را به آسانی باز و بسته نمایید. به این ترتیب نباید پیچ مرکزی خیلی سفت و یا خیلی راحت بچرخد.

قیمت آچار فرانسه

قیمت آچار فرانسه با توجه به وزن، نوع آن، اندازه، مارک و جنس بدنه گوناگون است. به طور معمول آچارهایی که اندازه کوچک تری دارند، از جنس کروم وانادیوم بوده و همچنین قیمت آن ها ارزان تر است. در مقابل، آچارهای بزرگ تر از کروم بوده و همچنین روکش پلاستیکی داشته و قیمت این آچارها بیشتر است که کاربرد آنها نیز بیشتر در کارهای صنعتی بزرگ است.

می توان گفت بهترین برندهای آچار فرانسه از جمله باهکو که برای کشور سوئد، ایرگا برای کشور اسپانیا و بوکسو برای کشور تایوان است همچنین آچار فرانسه آیرون مکس، نووا، ایران پتک، مارک استنلی، لیکوتا، آروا، تانوس، توسن، رونیکس، کنزاکس، تاپ تول از برند های خوب این ابزار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.